1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu HAYATA DÖNÜYOR
Gazi Mustafa Kemal İlkokulu  HAYATA DÖNÜYOR

Gazi Mustafa Kemal İlkokulu HAYATA DÖNÜYOR

Konya kent merkezinde yer alan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda beklenen restorasyon çalışması başladı. Yaklaşık 2 buçuk milyon liraya mal olacak binanın 350 günde tamamlanması planlanırken, tarihi yapının ne olarak hizmet vereceği henüz netleşmedi.

A+A-

Ümit ÖZEL

Konya’nın 1927-1928 yılları arasında yapılan ve Cumhuriyet Dönemi eserleri arasında yer alan Gazi Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu restore ediliyor. Geçtiğimiz günlerde restorasyon çalışmasına başlanan tarihi yapı çeşitli kurumlar tarafından kullanılarak Konya’ya yıllarca hizmet etti. Son olarak uzun süre Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hizmet veren binanın adı restorasyonla ilgili olarak ilk kez 2012 yılı başlarında anıldı. Büyükşehir Belediyesi ile Konya Valiliği arasında imzalanan protokol gereği o dönemde başlaması gereken restorasyon binanın boşaltılmaması ve çeşitli engeller sebebiyle duyurulan tarihte başlatılamamıştı. Büyükşehir Belediyesi 19 Mart 2012’de ve 7 Mayıs 2012’de restorasyon çalışmaları için çıktığı iki ihaleyi de iptal etmek zorunda kaldı. İhalenin iptal edilmesinin sebebi olarak ise Valilik ile belediye arasında imzalanan protokole rağmen binanın boşaltılmaması gösterildi. Bina o dönemde Karatay Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılmaya devam edildi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Restorasyon ile adı anılmaya başladıktan sonra, ihale süreci yılan hikayesine dönen okul binasında nihayet çalışmalara start verildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon tarihi yapının önüne dikilen tabela ile kamuoyuna duyurulurken projenin detaylarına da yine aynı tabelada yer verildi. Verilen bilgilere göre yapının restorasyonu 2 milyon 541 bin 130 liraya mal olacak. Çalışmaların başladığı gözlenen yapının teslim edilme süresi ise 350 gün olarak duyuruldu.

NE OLACAĞI BELİRSİZ

Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgilere göre cumhuriyet dönemine şahitlik eden binanın ne amaçla kullanılacağı henüz kesinleşmedi. Konumu itibariyle birçok alanda kullanılmaya müsait olan binanın ne olarak hizmet vereceği netleşmese de Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapıyla ilgili görüşmelerin devam ettiği gelen bilgiler arasında. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nun tarih serüvenindeki ilk görevlerinden olan ilkokul görevine mi döneceği yoksa başka bir alanda mı hizmet vereceğinin restorasyon süresinde netlik kazanması bekleniyor.

Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden gerekli bilgiler alınmasına rağmen, Konya İl Milli Müdürlüğü’nün, restorasyon çalışması, binanın tarihi ve ne olarak kullanılacağına yönelik talebe; “OHAL kapsamında basına bilgi vermek Valiliğimizce sınırlandırıldığından talebinize cevap verilememiştir.” olarak yanıt vermesi ise şaşkınlık yarattı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.