1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Gaziler Gönülleri fethetti
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziler Gönülleri fethetti

A+A-

Şehitlik, gazilik, cihat, vatan, bayrak… İlk insandan, ilk devletten beri var olan bu değerler halkı millete dönüştüren yüce düşüncelerdir. Toplumsal tesanüt, milli birlik ancak bu kavramlar etrafında şekillenebilir. Birlikte yaşama, yaşadığımız ülkeyi (vatanı) düşmanlara karşı koruma güdüleri ancak bu kavramlarla kazanılabilir.

Türkiyede yaşayan herkes dini ırkı dili kültürü ne olursa olsun hiç olmazsa üzerinde yaşadığımız bu toprakları (vatanımızı), birlikte yaşamamızı sağlayan, düzeni koruyan, güvenliğimizi ve yaşamak için gereken büyük alt yatırımları gerçekleştiren devletimizi (otoriteyi) ayakta tutma konusunda birlik olmak zorundayız. Aksi halde vatan gemisi batarsa maazallah devlet çarkı durursa zarara umumi olur. Suriye Irak Afganistan bu durumun en yakın örnekleri. Birinci Dünya savaşı, 2. Dünya savaşı balkan savaşları dünkü örnekler.

Ampute Milli Takımı yukardaki manecvi değerleri bir daha hatırlattı bize. Vatan için savaşırken şehit olan yiğitler millet olarak hepimiizin devamlı hatırında olmalı. Gazi olan mertler ile şehitlerin ve gazilerin yakınları milletçe başımızın tacı olmalı. Gerek gaziler ve gerekse onların ve şehitlerin yakınları toplumda ayrıcalıklı bir yere sahip olmalı. Allahımız zaten şehitliğer ve gaziliğe gereken manevi değeri vermiş onları ebedi alemde cennetkle müjdelemiş. Bizler, yani aynı ülkenin vatandaşları, aynı devletin tebası olan bizlerde, hayatın her alanıda bu şehit yakınlarına ve gazilere gereken saygıyı, gereken hürmeti göstermek zorundayız. Bu zorunluluk hem dinimiizn bir gereği hem de dünyevi çıkarlarımıızn bir güvencesidir.

Neler Yapılabilir

Allaha şükür, devletimiz bilhassa son yıllarda aldığı tedbirlerle şehit yakınlarına gazilere gereken maddi desteği veriyor. Benim söylediğim devletin desteği değil fert olarak, toplum olarak, komşu olarak, bizler ne yapabiliriz. Elbette bu konuda yapılacak çok şey var benim aklıma gelen birkaç öneriyi dile getirmek istiyorum:

1- Toplumsal yaşayışın her alnında onlara ayrıcalıklı bir yer vermeliyiz! Mesela,

a- Bir maçta, bir toplantıda bir gazi veya şehitin birinci dereceden yakınları stada veya salona girdiğinde anons edilip katılımcıların onları ayakta karşılaması ve alkışlaması sağlanabilir.

b- Otobüs, tren, uçak, gemi gibi toplu taşıma araçlarında da yine yolcuların onlara saygı göstermesi sağlanabilir. ;”şu anda gazilerimizden falan oğlu falan, falan şehidimizin annesi, babası, kardeşi…. Falan trenimize, otobüsümüze, uçağımıza… teşrif etmişlerdir. Lütfen onu ayağa kalkıp selamlayalım” diye anons edilebilir.

c- Şehitlerimizin, çocukları anne, babaları ve eşleri ile gazilerimiz hayatın her alanıda halkımızın tümü tarafından saygı hürmet görecek şekilde ayarlamlar yapılabilir.

d- Onların tanınması için ya giydikleri özel elbisler yaptırılmalı ya da dikkat çekecek madalyalra üretilmeli. Böylece onları herkes kolayca tanımalı….

 

Elbette yapılacak çok daha değişik şeyler vardır. Benim aklıma hemen geliverenler bunlar. Ampüte milli takımının arsanlarını seyrederken bunla geldi aklıma. Hele de İngilizleri yenmeleri milletimizin sevincini katbekat artırdı. Tebrikler değerli gazilerimiz! Sağolun arslan parçaları

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.