1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Gazilerimize Saygılar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazilerimize Saygılar

A+A-

Dün ülkemizde önemli günlerden birisini saygı ile, hürmet ve göksümüz kabara kabararak kutladık.
19 Eylül günü Gaziler günü idi.
Sabahleyin gazeteye geldiğimde, çalışma odamdan Büyükşehir Belediyesi mehter takımının müziği kulağıma geldi. Balkona çıkıp baktığımda ise kortej Anıttan Alâeddin Bulvarında önde Mehteran bölüğü, arkasında ellerinde dev bir Türk Bayrağı olan öğrenciler ve arkasından da bu korteje katılan yüzlerce gencimiz, insanlarımız ellerinde Türk Bayrağı ile yürüyüş yapıyorlardı. Göksüm kabardı, onur, gurur ve şeref duydum. Çünkü bu tabloya her günden daha büyük ihtiyacımızın olduğunu biliyorum. Belirtmem gerekirse bende bir Çanakkale şehidi torunuyum. Bir Türk’üm. Bu tablo karşısında içinin kabaramayan bir insan, bir Türk düşünemiyorum.
Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik orunu vardır. Her Türk de bu onura kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Ya şehit olur, ya gazi… Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen "Kurtuluş Savaşı"nda yaşamıştır. "Ya istiklal, ya ölüm!" demiştir.
Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir. Onların önünde saygı ile eğiliyorum. Vefat edenlere Yüce Rabbimden rahmet, sağ olanlara da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.
Türk Ordusu, Türk Milleti daha sonra dünya barışını korumak için görev almış, almaya da devam etmektedir. En son olarak Suriye, Mısır ve benzeri yerlerdeki Türk devletinin mücadelesi inkar edilemez. 1950–1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, "Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosova’ya barış gücü olarak Birleşmiş Milletler kararıyla gitmiştir.
Yalnız burada bir şeyi belirtmek isterim. İşte Suriye’den kaçıp gelen sığınmacılar var. Bunların bir kısmı Konya’da da bulunuyor. Bunlar Alâeddin’de 5-8 kişi Suriyeli vatandaşlar, Alâeddin de park görevlisi arkadaşların anlattığına göre Türk’e, Türk Bayrağına küfür ediyorlar. Görevliler onları tektir ederek oradan uzaklaştırmışlardır. Biz böylesine onlara kucak açarken, onların böylesi bir davranışta bulunmalarına da gönlüm razı olmuyor. Bizim değerlerimize küfür ettikleri için canım sıkılıyor. Bunu da belirteyim.
1.Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda birçok askerimiz şehit oldu, bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Türk ulusu için, "şehitler nurlanmış" ve "gaziler onurlanmış" şahıslar demektir. Bunların en başında da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.
Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman saygı ile karşılamalıyız. Çanakkale, Sakarya, Kore ve Kıbrıs'taki gazilere bakıldığı zaman Tarih kendiliğinden yazılmıyor. Tarihi yazan kişilerin o yüce gönülde olması gerekiyor.
O günleri bir Türk Milleti ferdi olarak asla unutmamamız gerekir. Çünkü şehitlerimiz ve gazilerimiz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin mimarlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda en büyük emeğe sahip olan kahraman şehitlerimiz, gazilerimiz bizim rahat ve boyunduruk altında yaşamamamız için canlarını hiçe sayarak aziz, bu cennet vatanı bizlere armağan ve emanet ettiler. Emanete sahip çıkmak için bizde gerekirse canımızı seve seve veririz. Yeter ki, Türk Milleti bağımsız olsun. Yeter ki, Şanlı Türk Bayrağı gönderden inmesin, yeterli minarelerimizden ezan sesi susmasın.
Dün, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'e Türk Ulusunun Gazi unvanını verişinin 92'nci yılını kutladık. Başta Atatürk olmak üzere Türk devletinin varlığını devam ettirmek, milli birliğini ve bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla tarihimize altın sayfalar yazdıran aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı bir kez daha sunarak yazımı noktalıyorum.

Bu yazı toplam 324 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.