1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Geçim Durumumuz Zorlaşmasın
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Geçim Durumumuz Zorlaşmasın

A+A-

Artık halkımız, son günlerdeki artan döviz ve tüketim maddelerinde meydana gelen artışlar sonucu ;insanımız gerilim istemiyor geçinmek, geçinebilmek ve dünya ile bütünleşmek istiyor, hükümetten de bu konuda artan spekülasyon ve fiyat artışlarından dolayı acil politikaların uygulanmasını istiyor.
Halkın ekonomik yapısına ilişkin bir araştırmamızda Geçinebiliyor musunuz sorusuna Ankete katılanların yüzde 11.4’ü evet, 31.9’u kısmen, yüzde 56.7’si ise hayır cevabı vermiş. BU son gerilim olaylarından öncesine ait bir araştırmaydı. Ya şimdi ise döviz artınca borçlar da artmış oldu.
Toplumda sosyal bütünleşmenin göstergelerinden birisinin milli gelirin sosyal tabakalara adil bir surette dağılımının sağlanması olduğuna göre; Toplumda gelir dağılımı ve ekonomik bozulmanın göstergesi ailede görülmektedir. Aile geçinme sıkıntısına düştüğü zaman kendisine, ailesine ve topluma yansıyan rahatsızlıkları vardır. Bunların başında 1. geçimsizlik- huzursuzluk 2.Gerginlik-Sinir gerilimi-Uyumsuzluk-bıkkınlık 3. Sağlıksız aile ve toplum ilişkileri gelmektedir.
Yapılan araştırmada halkın yüzde 60’a yakın kısmı maaş yetmediği zaman borçlanma yoluna gitmektedir. Son yıllarda döviz cinsinden başka TL cinsinden borç para veren olmadığı için borç isteme yerine banklardan veya kredi kartlarına borçlanmaların arttığı görülmektedir.
Ankete katılanların yüzde 52.5’i kredi kartına borçlanıyor. 12.7’si elden para ya da döviz borçlanırken 7.1’i ek iş,4.6’sı evde üretim yapıyor. Eşi çalışanların oranı 13.9, yetirmeye çalışanlar ise 5.2. Bir de aileden destek gördüğünü söyleyenler var; yüzde 4.
Diğer taraftan Hayatımızda taksitli yaşamın hayatımıza hâkim olduğu görülmektedir.
Artık bundan sonra kredi kartlarına taksitlendirmede de sınırlama getirilmektedir. Bunun artıları ve eksileri de bulunmaktadır. Bunun için ayrı bir konuyu da tartışmaya açmak gerekir .Ama bunu başka bir zaman bırakalım “Bütçelerinin yetersizliği nedeniyle alışveriş yapamayan insanlarımız kolayını buldu. İleriki aylara hatta yıllara mahsuben giyiniyor, yiyor, içiyor! Ayrıca da taksitle aldığı evi yine taksitle döşeyebiliyor! Taksitli alımlara girişmenin bir sonucu da yapılan mülakatta ortaya çıkan bazı değişik ifadelerle karşılaşılması oldu. “Bugünkü gelirimle ne alabilirim ki? Hiiç. Aylarca değil belki yıllarca beklemem gerek! Bırakın evi, katı, otomobili...giyim öyle öylesine pahalı ki... ay başında peşin parayla beğendiğim bir giysiyi almaya kalksam bütçem sarsılır, perişan olurum. İyi oldu da taksit sistemi çıktı, şimdi neyi beğendiysem neye ihtiyacım varsa bastırıyorum kartımı, alıyorum!” Ama yine de taksitli alışverişlerde dikkatli olmak gerekiyor. Ayağını yorganına göre uzat diye bir laf vardır...
Bu gerilim ve kaos ortamından kurtulunması gerekir. Bazı istismarcılar ve özellikle de gıda maddelerinde sun’i artışlar yapabilirler.
Bazı konularda halkımızın bu gıda artışlarına karşı mallar boykot etmeleri gerekebilir. Pirinç fiyatları arttı. Pirinç tüketimini azaltalım alternatif ürünlere yönelelim. Malı depolayanların da pirinçleri deforme olsun ellerinde kalsın.Yine 1980 öncesi gibi pirinç almaya TMO bürolarına da gitme dönemi başlayabilir. Onlara fırsat vermeyelim.
Şapkamızı önümüze alıp düşünmek gerekiyor; u fiyat artışları sonucu ne olur. Bu artışlar kime yarar sağlar
Aş ve iş sorunları büyüdü.
Gıda fiyatları patladı.
İnsanların geleceğe bakışları değişti...
Peki ya bu felaketin sorumlusu?..
Elbette bunlara sebep olanlar…
Hedef tahtası ise Ülkemizin ekonomik ve siyasi yapının bozulması
Dış basında bunlar dillendirildi
Niye
Koalisyon olsun diye
Yani hükümet gitsin diye
Dışa bağımlı hale gelelim diye
Peki Sonucu ne olur?
Dış borcumuz artar
Güzel bir söz vardır ya.." borç yiğidin kamçısıdır".
Ama kamçı yerli kamçı değil, yabancı
Valla hiç acıması da olmaz
Üstümüzde libas dahi bırakmaz
Bizi de birbirimize de bırakmaz
 

Bu yazı toplam 235 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.