1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Geçiş Sürecini Anayasa ve Yasalar Belirler
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Geçiş Sürecini Anayasa ve Yasalar Belirler

A+A-

Yıllar önce Gazeteden bir küpü kesmiştim. Geçenlerde eski haber kupürlerini karıştırırken gözüme o küpü ilişti. Kansız devrim olmaz diye bir yazı ama yazının genel teması F:bahçe ile ilgili ama tanımadığım yazar (Ç.Develioğlu)Kansız Devrim Olmaz diye başlık atmıştı. Yazı ilgimi çekmişti ve kesmiştim. Neyse;
Yazıda anlatılan ise “Ergenlik yıllarımın başında mahallede hayatını sola adamış bir arkadaşım vardı. Yanlış anlamayın oda bir ergendi ve iki elin parmaklarını yeni geçtiği bir yaşta olmasına rağmen devrimcinin, emekçinin, işçinin yanından ayrılmamıştı. Sanki Kapital'i, Komunist Manifesto'yu Marx ile Engels yazarken o da evin bir köşesinde oturmuş sigarasını körüklerken, "Arkadaşlar oraya bir de 'Anlatılan senin hikâyendir' yazın" demişti. Üstüne giydiği parkası, kafasına taktığı şapkası, boynuna geçirdiği atkısıyla çelimsiz vücudu adeta bir tezatlık örneği sergiliyordu. Ağzından Samsun 216 ve bir cümle düşmezdi bu gencin: "Kansız devrim olmaz!"

Küçük Parka'nın o yaşa kadar yaptığı en büyük devrim odasındaki eşyalarının yerini değiştirmek olsa da, o bir şekilde bu cümleyi söylemekten keyif alıyordu, "Kansız devrim olmaz..." Son haftalardaki Fenerbahçe'yi izlerken Parka Bey'i anmadan duramıyorum. Sarı-lacivertin aldığı her başarılı sonucun ardından dudaklarımdan şu kelimeler dökülüyor: "Kansız devrim olmaz!" Avrupa Ligi'nde alınan muazzam başarı, çok zorlu bir fikstüre ve fahiş hakem hatalarına rağmen Süper Lig'deki ivmelenme beni bu cümleyi söylemeye mecbur bırakıyor. Evet ama neden?”
Gelelim Konumuza Kansız devrim olmaz fikri ve görüşü işlenen bir yazı. İnsanlık tarihinde devrimlerin, inkılapların kanlı ya da kansız olduğu tartışılabilir ama bilim adamı olarak;

“Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede hayata geçiremezsin.” Şeklinde açıklama yapan Sayın Kılıçdaroğlu Siyaset bilimde Devlet Yapısı ile Yönetim Yapısını farklılığını aynı teraziye koyduğu görülmektedir.
Hasılı kelam
Üzerinden 22 yıl geçtikten sonra bu kez yine siyaset sahnesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu dilini kana buladı: “Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede hayata geçiremezsin.”
Başkanlık sistemine geçilirse kan mı dökülecek
Hayır
Başkanlık sistemine ilişkin 2010 da olduğu gibi Referanduma daha doğrusu Halk oylamasına gidilecek
Halk oylamasının gününe seçim kurulu karar alacak ve sandığa gidilecek
Yoksa kan mı dökülecek
Yok yok oy kullananların parmağına çıkmayan mürekkep dökülecek ya belki onu kastetmiştir. Ama dökülen mürekkep mavi renkli kırmızı değil
Galiba renkler karıştı. Belki de karışmadı
Ama siyasete kan karıştırılmak istenildi
Daha doğrusu Başkanlık sistemine…
Dünyada Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler kısa bir inceleme yaparak araştırma yaptığımda Başkanlık sistemine geçişlerde hiçbir zaman kan dökülmemiş, kanla kabul edilmemiş…
Bu aşamada bize ne oluyor Daha doğrusu Kılıçdaroğlu’na ne oluyor
Siyaseti, Toplumu ve istikrarı bozacak söz ve davranışlardan kaçınmasında fayda görülmektedir. Hem ulusal düzeyde hem de uluslararası arena da bu handikapların servis edilmesinin önlenmesi gerekmektedir. Ülkemizde, toplumumuzda bütünleşme sağlanması açısından talihsiz açıklamaların yapılmamasına şiddetle ihtiyaç vardır.
Bu talihsiz açıklamaları önpilot anketimizde CHP’liler bile tasvip etmemektedirler Önpilot anketimizde 50 denek üzerinde yapılan anket, araştırma grubunun yüzde 75,3'ü Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından endişe duyduğunu; endişe duyanların yüzde 45,i toplumsal çatışma potansiyelinden, yüzde 20’si siyasi krizden, yüzde 10,6'sı şiddet ve terörden yüzde15’i Suriye'deki savaşın Türkiye'ye sıçramasından ve yüzde 8'i sayılanların hepsinden endişe duyduğunu belirtmiştir.

Bu yazı toplam 410 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.