1. YAZARLAR

  2. Celal Arslan

  3. "Geçmek bilmeyen yorgunluk"
Celal Arslan

Celal Arslan

Yazarın Tüm Yazıları >

"Geçmek bilmeyen yorgunluk"

A+A-

Bugün sizlere 7’den 70’e herkesin sorunu olan devamlı yorgunluk hissinden bahsedeceğim. Bazılarımız uyku düzensizliği ve geç uyumaktan dolayı devamlı yorgunluk hissine kapılır. Bazılarımız ise yoğun iş temposundan dolayı yorgun düşer. Yorgun olma duygusunu tanımlamak son derece zordur. Çünkü her bir bireyin yorgunluk nedeni farklıdır. Yorgunluğun genellikle en yaygın nedeni uyku eksikliğidir. Gece geç uyuyan birisi ya da uyuyup uykusunu alamayan biri kendisini devamlı yorgun hisseder. Bu devamlı yorgunluktan şikayet edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sorunu kadınlar erkeklere göre daha çok yaşıyor. Yorgunluğun altında kimi zaman başka bir sağlık sorunu bulunmaktadır. Kimi zaman ise kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi olarakta görünmektedir. Bu devamlı yorgunluk hissi sizin canınızı sıkabilir ama her sağlık sorununun bir çözümü olduğu gibi yorgunluk hissininde bir çözümü vardır. Bu çözümlerden en önemlisi erken uyuyup erken kalkmaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi genelde yorgunluk uykusuzluktan ortaya çıkmaktadır.

Bu sorun ilerleyen zamanlarda iş hayatınıza da yansıyıp olumsuz yönde etkileyebilir. Bazen hiçbir aktivite yapmadan gününüzü uyuyarak geçirdiğinizde ve uyandığınızda bile gün içerisinde kendinizi hala yorgun hissedebilirsiniz işte bu tamamen psikolojik bir olaydır. Bunun için şimdi size aktaracağım bilgileri uygulayarak kronik hale gelen devamlı yorgunluk hissinden kurtulabilirsiniz. Aslında herşey düzenli beslenme ve sporla ilgilidir. Çünkü düzenli spor yapıp dengeli beslenirseniz kendinizi daha dinamik ve dinç hissedersiniz.

Yorgunluğa Ne İyi Gelir ?

Kendinizi oldukça yorgun hissettiğiniz günlerde bir miktar bal yiyerek üzerinizdeki yorgunluğu atabilirsiniz. Ayrıca her sağlık sorununda önerilen ve bol bol tüketmeniz gereken en önemli besin kaynağı tabi ki de meyvedir. Bende sizlere kronik hale dönüşen yorgunluk için meyve tüketmenizi öneriyorum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar