1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. GEÇMİŞE ÖZLEM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

GEÇMİŞE ÖZLEM

A+A-

Gençliğimizde bizden yaşlı olanlar, bizden fazla hayat tecrübesi olanlar ve geçmişi yaşayanlardan duyardık:
“Nerde o eski günler ?” diye hayıflanırlardı.
Bazen güler, bazen de ne olduğunu tam anlayamazdık.
Hani Cahit Sıtkı Tarancı’nın bir şiiri var,
35 yaş…
Hani şair diyor ya,
İnsan bu yaşa gelince anlarmış…
Galiba bizde bu yaşa gelince anlıyoruz, geçmişi ve geçmişe duyulan özlemi…
Her geçen  saat, her geçen gün, her geçen ay ve yıl  bir sonraki ay ve yılda aratır oldu günümüzde…
Yine bilinen bir sözümüz var:
Gelen gideni aratırmış.
Galiba doğru.
Siyasette, sosyal hayatta, özel hayatta hep böyle herhalde…
Ya da yaşamadan bilinmiyor.

Yapılan bir araştıramaya Türkiye’de Her 4 Kişiden 3’ü Geçmişe Özlem Duyuyor

2015 ila 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de her dört kişiden üçünün geçmişe özlem duyduğu belirlendi.
 Ajans Press, Türk halkının yaşam tarzını çeşitli açılardan inceledi. Ajans Press’in IPSOS’un gerçekleştirdiği “Türkiye Anlama Kılavuzu” araştırmasından ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de her dört kişiden üçünün geçmişe özlem duyduğu belirlendi. Böylece, “Eskiden insanların daha mutlu olduğunu düşünüyorum” diyenlerin oranı yüzde 76 olarak belirlendi.
Bizim gençlik yıllarında sosyal yaşam daha güzeldi. Komşuluk ilişkileri daha sıcaktı. Ailelerin bir biriyle akşam ziyaretlerinin tadı bir başkaydı. TV yoktu. Radyo dinlenecekse birlikte dinlenirdi. Yazlık sinemaların ayrı bir yeri vardı yaşamımızda.. 
Şimdilerde ise bunlar kalmadı. Bugün  yapılan araştırmaya göreTürk Halkının yüzde 44’ü hiç sinemaya gitmiyor.
Çok mu gereklidir diyeniniz çıkabilir. Görüş meselesi.

2015-2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapor, Türkiye’nin tüketim alışkanlıkları, hobileri, yaşam tarzı ve boş vakitlerinde neler yaptıkları gibi çeşitli açılardan ele alarak tamamlandı. Elde edilen raporda, nüfusun yüzde 68’inin dış dünyanın acımasız, tahmin edilemez gerçeklerinden dolayı evde kalarak kendini koruma ihtiyacı hissettiğini bildiriyor. Bunun yanı sıra, yüzde 72’inin boş vakitlerini alışveriş merkezlerinde geçirdiği görülürken, AVM’lerde geçirilen sürenin ortalama 3 saat olduğu tespit edildi. Buna ek olarak,Türk halkının yüzde 35’i hiç kitap okumayor, Hayatında hiç konser, tiyatro veya opera izlememiş olanların oranı ise yüzde 64 olarak saptandı.

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre,Türk halkının memnuniyetsizlik karnesi de belli oldu.Medyaya yansıyan haber başlıklarına göre; işsizlik, hayat pahalılığı ve döviz kurlarında yaşanan artış, halkın memnuniyetsizlik nedenleri arasında başı çekti. Bu başlıklarda medyaya 270 binin üzerinden haber yansırken, bu konular medyanın gündemini de belirledi.Öte yandan Türkiye’de bireylerin hane özelliklerine bakıldığında ise, yüzde 63’ünün ev sahibi olduğu görüldü. Geriye kalan dilimin de yüzde 24’ünün kiracı, yüzde 12’sinin kira vermeden oturduğu, yüzde 1’inin de lojmanda ikamet ettiği belirlendi. Rapora katılan kişilere evlerinin duvarlarında ne asıldığı sorulduğunda da, yüzde 80’i saat şeklinde cevap verdi. Saat dışında tablo asanların oranı yüzde 48 olarak tespit edilirken, ayna asanların oranı yüzde 46, takvim asanların oranı ise yüzde 44 olduğu belirlendi.
İşte  dünkü yaşam, 
İşte bugünkü gelinen nokta…
**
Ne güzel demiş NAZIM HİKMET..
Alçaklığın,Hainliğin, İkiyüzlülüğün, Puştluğun, kısacası cümle kokuşmuşluğun at oynattığı bir dönemde yaşamdan zevk alabilmek ancak zayıfların bahtiyarlığıdır.
Esas olan sadece yaşamak değil, insana yakışır şekilde ve onurlu yaşamaktır.
 

Bu yazı toplam 358 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.