1. HABERLER

  2. KÜTAHYA

  3. Gediz’de 30 Adet Damızlık Honamlı Tekesi Dağıtıldı
Gediz’de 30 Adet Damızlık Honamlı Tekesi Dağıtıldı

Gediz’de 30 Adet Damızlık Honamlı Tekesi Dağıtıldı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koyun ve Keçilerin Verimliliğini Artırma Projesi kapsamında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 30 adet damızlık Honamlı tekesi dağıtıldı.Gediz’in...

A+A-

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koyun ve Keçilerin Verimliliğini Artırma Projesi kapsamında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 30 adet damızlık Honamlı tekesi dağıtıldı.
Gediz’in Altınkent ve Yeşilova köylerinden 7 hayvan üreticisi ile Simavlı 8 üreticiye damızlık Honamlı tekesi dağıtılması için Gediz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlendi. Dağıtım törenine Gediz Kaymakamı Avni Kula, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Gediz İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Turgut Çıtak, Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Gediz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Cihan Ulusoy ve kurum personeli ile hayvan üreticileri katıldı.
Konu hakkında kısa bilgi veren Gediz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Cihan Ulusoy, Gediz ve Simavlı hayvan üreticilerine dağıtılan Damızlık Honamlı Teke projesi ile verimi düşük kıl keçilerini Honamlı tekeleri ile çiftleştirerek daha yüksek verimli kıl keçisi sürülerinin elde edilmesinin amaçlandığını söyledi.
Daha sonra konuşan Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koyun ve Keçilerin Verimliliğini Artırma Projesi kapsamında İl Özel İdaresi ile gerçekleştirilen Damızlık Honamlı Tekelerinin hibe şeklinde dağıtıldığını söyledi. 30 adet daha Honamlı Tekesi dağıtılacağını belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, bakanlık projesi olarak dağıtılacak olan tekelerin yüzde 75’inin hibe, yüzde 25’inin ise çiftçi katkısıyla verileceğini ifade etti. Müdür Gümüş, ilde yapılan klasik keçi yetiştiriciliğinin bu projelerle daha yüksek verimliliğe ulaştırılarak ciddi kazanımlar elde edileceğini sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından 15 çiftçiye katılım belgesi verildi ve kura çekimi yapılarak ikişer adet damızlık Honamlı tekesi kendilerine teslim edildi.
Dünyada sadece Türkiye’de bulunan Honamlı keçi türünün araştırılması ve safkan olarak üretilmesine yönelik 2 yıldır yürütülen çalışmalarda, bu keçilerin 130 kg. ağırlığa kadar ulaşabilen türlerinin tespit edildiği, et, süt, kıl ve oğlak verimi bakımından bilinen kıl kesine göre oldukça daha verimli olduğu bildirildi.(MA-EFE)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.