1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Geleceğin Hukukçularıyla Buluştular
Geleceğin Hukukçularıyla Buluştular

Geleceğin Hukukçularıyla Buluştular

“2. Meslek Atölyesi” sempozyumu adı altında yargı temsilcileri ile yargı temsilcisi adaylarının buluştuğu ve Hukukta Gelişim Topluluğu tarafından düzenlenen program KTO Karatay Üniversitesi’nde gerçekleşti.

A+A-

Programın aynı mesleği yapacak insanları buluşturma açısından önemli olduğunu söyleyen KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, “Bu tür programlarda tecrübe paylaşımları kariyerlerine yön veriyor. Üniversite olarak bizler de bir medeniyeti yeniden inşa edecek olan öğrencilerimizle ilmin ışığında dünyayı, bölgemizi aydınlatmak için çalışmalarımızı Konya Ticaret Odası’nın da gücünü yanımıza alarak sürdürüyoruz.” dedi. 
“Adalet Toplumsal Yapıyı Sağlamlaştırır”
Yargı mensuplarının buluştuğu sempozyumun ilk oturumunda konuşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Daire Başkanı Halil Koç, KTO Karatay Üniversitesi’nin fiziki imkanları, modern hukuk fakültesi ve öğrenci başarısıyla kendini ispat ettiğini söyledi. Ülkemizin en büyük ihtiyacının nitelikli iş gücü kaynağı olduğunu belirten Koç, “Devletin temel görevleri adalet, eğitim, sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını gidermektir. Bu unsurlar ne kadar sağlıklı işlerse, toplumsal yapı da o derece sağlamlaşır. Adalette tarafsızlığınızı yitirmediğiniz sürece adalete olan güven artacaktır. Meslek adaylarımıza tavsiyem tarafsız ve adaletli olmalarıdır. Bu sebeple savcılık ve hakimlik mesleği anayasada tanımlanmış nadir mesleklerden bir tanesidir.” ifadelerine yer verdi.
Hâkim Ve Savcı Adaylarına Tavsiyeler
Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Mehmet Arı ise hakimlik-savcılık mesleği, mülakat ve mesleğe ilk adım konularında öğrencilere tavsiyelerde bulundu. “Bu mesleğin amiral gemisi hakimler ve savcılardır” diyen Mehmet Arı, KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören geleceğin hukukçularına “Sınavlarda, mülakatlarında heyecanlanmanız, bildiklerinizi hatırlamamanız normal olan şeyler. Mülakatlarda kendinizi nasıl ifade ettiğinize dikkat ediyoruz biz” şeklinde konuştu.
“Dengeyi Bozmamak İçin Yapılan Adalettir”
Adalet bilinci ve yüksek yargıda durum analizi konusunda öğrencilere bilgilerini aktaran Yargıtay Üyesi Rifat İnanç, “Adalet sadece adliyelerden ibaret değildir. Kâinat, adalet üzerine kurulmuştur. Dengeyi bozmamak için yapılan her şey adalettir. Bu noktada hukuk fakültelerine ve hukukçuları yetiştiren değerli eğitimcilerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.” dedi.
Yargıtay Üyesi Fahrettin Kırbıyık ise meslekte dil bilmenin önemine vurgu yaparak, okumanın ve araştırmanın hukuk alanında bir zorunluluk olduğuna dikkat çekti. 
Program sonunda yüksek yargı mensupları, KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi TOBB Binası’nı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ufuk Kendirci

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.