1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Gelen Gider !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelen Gider !..

A+A-

Dünya ne zaman kuruldu bunu tam olarak bilemeyiz.
Konya’nın tarih zemininde kuruluşu 5 bin yıl öncesine kadar gittiği ifade edilir.
Dünya’da bir düzen vardır. Gelen gider.
Önemli olan ise giderken gök kubbede hoş seda bırakmaktır.
Yazımızın jenerik başlığı “Günlerin getirdiği” ama, ben bugün günlerin götürdüklerinden bir demet sunacağım.
Konya, Türkiye'nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehri. 31 ilçeden oluşmaktadır.Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Şehir Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır.Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir. Böylesi büyük, böylesi devasa ve böylesi şanlı kentimiz genelde yöneticileri tarafından olumlu idare edilmiş, yöneticileri bulmakta şanslı bir kentimizdir.
Geçmişten günümüze kadar Konya’da görev yapan yüzlerce vali vardır. Yine geçmişten günümüze Konya’yı asayiş yönüyle yöneten Emniyet Müdürleri gelip, geçmiştir. Belediye Başkanları Konya’mıza ve halkımıza hizmet üretmişlerdir.
Hanefi Aytekin ağabeyimizin “100 Ünlü Konya Valisi” kitabında bu valilerden uzunca bahsedilir.
Ben biraz yakın zamanı gidiyorum.
Konya’ya hizmet etmiş, iz bırakmış valiler içinde Mehmet Ferit Beyin hizmetleri
unutulur mu ?Konya'da en büyük ve faydalı eserlerinden biri Çayırbağı meşhur memba suyunu Konya'ya getirmiş olmasıdır. Eski Konya mebuslarından ve Cumhuriyet döneminin ilk belediye başkanı olan Kazım Gürel Çayırbağı suyu için "Ferit Paşa 20 kilometreden bu suyu Konya'ya getirmekle halkı ihya ve namını ikba eyledi" dedikten sonra "su sayesinde Konya halkının yüzü güzelleşmiştir" demektedir. Çayır bağı içme suyu paşanın namını ebedileştiren eserlerindendir. Halk o zamana kadar çay sularını küplerde dinlendirmek suretiyle içerlerdi. Bu yüzden sıkça zuhur eden kolera ve tifo afetleri nüfusça ağır kayıplara sebep olurdu. Çayır bağı suyu ile bu gibi afetlerden şehri kurtarmış, halka yeni bir hayat vermiştir. Paşanın her an hayır dua ile anılmasına sebep olmuştur.

Konya Ovası'nın sulaması için köylülerden Hasan Egen ve Kurukafanın Ali Ağalar tarafından paşanın ilgisi çekilerek sulama işlerine onun sayesinde başlanmış ve Beyşehir Gölü'nden akıtılan sularla ve kanallarla Seydişehir civarındaki Karaviran ve Konya Ovası'nda 580 bin dönüm arazinin sulanması sağlanmış ve o sahadaki köyler bu sayede hububat ambarı haline gelmiştir.

Ferit Paşa Konya'da 4 sene valilikten sonra sadrazam olur. Bu sırada Almanlar Bağdat Demir Yolunu yapmaktadırlar. Demir yolu tam Konya'ya ulaştığı sırada sadrazam inşaatı durdurur. Sonunda Padişahın da emriyle Sadrazam Almanlarla konuşur ve anlaşır. Kanal bu surette yapılıp Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na su getirilir.
Cumhuriyet devrinde Konya'nın ilk belediye başkanı olan Kazım Gürel bu hususda derki;"Ferit Paşa daha 70 sene önce Anadolu'nun ortasında ve Konya Ovası'nda kara toprağın bağrını ilk kez Beyşehir kanalları ile ilk delmiş ve bu kara toprağın bahtını değiştirmiş bir idareciydi. Onun gerçek hizmeti şöhreti ve ünü bundandır". Demektedir. Tabi ki bu Ferit Paşanın hizmetlerinden bir demet.
Konya ovasında 11 köyün tesisi şerefi de Ferit Paşaya aittir. Vilayetteki ilk mektepleri ihya etmiştir
Vilayet dahilinde şose namı verilebilecek yollar inşaatı Ferit paşa zamanında başlamıştır.
Kim unutabilir ki, Vali Cemil Keleşoğlu’nu, Kim unutabilir ki, hizmet ve otoritesiyle imparator lakaplı vali Kemal Katıtaş’ı, Aydın Nezih Doğan, Utku Acun’u, Namık Günel’i, A. Rıza Aydos’u, İhsan Dede’ ve Konya’ya hizmet edenleri…
Yine Konya’dan çok Emniyet Müdürleri gelip geçmiştir. Benim bildiğim Nihat Kaner, Hasan Saygın, Atilla Koç, Zeynel Abidin Ayhan, Salih Tuzcuoğlu ve Hüseyin Namal. Hepsi hizmet ettiler ve Konya’nın huzuru için çalıştılar. Hüseyin Namal istihbarat kökenli olması hesabıyla daha farklı çalıştı. Samimi davrandı, yasalardan ödün vermedi. Kimsenin adamı olmadı. Kadife eldiven içinde, suçlulara tunç bir topuz gibi yaklaştı. Kendi ifadesiyle Konya’da emniyet içinde birlik ve beraberlik içinde sevgi yanında otaritesiyle birlikte hizmet etti. Konya Emniyetini dik tuttu. Olabildiğince tarafsız ama, devletten, vatandaştan yana tavır, haksızın, suçlunun başını ezdi, masumun yanında oldu. Yasal çerçeveyi aşmadı.2004 ten beri Konya’da görev yapan Emniyet Müdürleri 115 cinayetin tamamını aydınlattılar. Belki bazı noktalarda eksiklikleri vardı ama, bunu da mevzuatlar engellemiş olabilir. Başarılı biriydi, başarılarını Konya’da bırakarak gidiyor. Kendisine başarılar diliyorum.
 

Bu yazı toplam 153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.