1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Gelin insan olalım
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelin insan olalım

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, bürokratları çağırmış ve 'Bana, ülkelerin dış politika anlayışları hakkında bir rapor hazırlayın' demiş. İki gün sonra bir dosya getirmişler önüne. Bakmış, içinde tek bir yaprak ve üzerinde 10-15 satır yazı. Şaşırmış önce ve 'Bu ne?' der gibi dudaklarını büzmüş, sonra okumuş.
'Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde, farklı ülkelerden gelen bir turist grubu, bir dinlenme yerine giderek buz gibi kola ısmarlamışlar. Kolalar gelince bardaklarında birer karasinek olduğunu fark etmişler.
İNGİLİZ, başka bir bardakta yeni bir kola istemiş.
İSVEÇLİ, aynı bardakta yeni bir kola istemiş.
FİNLANDİYALI, sineği bardaktan çıkardıktan sonra kolayı içmiş.
RUS, kolayı sinekle birlikte içmiş.
ÇİNLİ, sineği yemiş, kolayı içmemiş.
YAHUDİ, sineği yakalayıp Çinli'ye satmış.
JAPON, değerlendirilmek üzere, sineği Tokyo'ya göndermiş.
YUNANLI, kolanın yarısını içtikten sonra itiraz ederek yeni bir kola istemiş.
NORVEÇLİ, kolayı içtikten sonra bardaktaki sineği balık yemi olarak kullanmış ..
İRLANDALI, sineği ezip kolayla karıştırmış ve İngiliz'e içirmiş..
AMERİKALI, 5 milyon dolarlık tazminat davası açmış. Arabistan hükümeti, özür dileyerek, 10 milyon dolar tazminat ödemiş.
Bakan, bıyık altından gülerek rapordan hoşlandığını belirtmiş. 'İyi, güzel de, bu turist grubunun içinde bizden biri yok muymuş?' diye sormadan edememiş. 'Varmış efendim' diye cevaplandırmışlar. Bakan devam etmiş, 'Peki, o zaman, O ne yapmış?'. Bürokratlar birbirinin yüzlerine bakmışlar. İçlerinde en tecrübeli olanı, bir adım öne çıkıp, cevap vermiş,

TÜRK, olayı şiddetle kınamış...
***
Geçmişte bizlerle böyle dalga geçilirdi. Özellikle muhalefet kanadı bu tür fıkraları ballandıra ballandıra anlatır, ardından ülkemizin ne derece itibarsız olduğu üzerine örnekler verirlerdi.
***
Ülkemizin itibarına dil uzatan ve yukarıdaki fıkrayı ağzını yaya yaya anlatan karakter yoksunu omurgasızlar bu aralar ülkemizin kazandığı itibardan o derece rahatsızlar ki Rus televizyonlarına ülkemizle ilgili iftira atacak kadar küçüldüler.
***
“One minute” olayının ardından “-Eyvah, İsrail şimdi bize neler yapacak” düşüncesi taşıyanlar, Mavi Marmara gemisinde Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine “-Otoriteden izin alınmalıydı” açıklamasını yapanların maskelerinin düşmesi ile gerçek yüzlerini milyonlar ibretle izledi.
Yıllardır ülkemize maddi ve manevi yönden anormal zararlar veren teröristlerin süpürülmesine içerleyen, terörü kınayamayan, terörün kökünü kazıdığı için siyasi iradeyi tüm dünyaya şikayet etmeye çalışacak kadar alçaklaştılar.
Ermeni oldular, İrancı oldular, Rus, Yunan, Rum, İsrailli oldular ama bir türlü Türk olamadılar.
***
Daha da vahimi “İNSAN” olamadılar.
 

Bu yazı toplam 364 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.