1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gelişen teknoloji obezite yapıyor
Gelişen teknoloji obezite yapıyor

Gelişen teknoloji obezite yapıyor

Çağımızın en büyük sorunlardan biri olan ve birçok hastalığa davetiye çıkaran obezite hakkında açıklama yapan Op. Dr. Süleyman Kargın, “Teknoloji ile birlikte fiziksel etkinliğimiz azaldı” diye konuştu.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemizde nüfusun 3’te 1’i obezken, obezitenin bir insan ömrünü yaklaşık 7 yıl kısalttığı açıklandı. Bunun yanında obezitenin ekonomiye maliyeti ise 20 milyar lira. Gastroenteroloji Bölümü Genel Cerrahi Op. Dr. Süleyman Kargın; obezitenin nedenleri, obezite ile fazla kilo ayırımı nasıl yapılır ve obezite ile mücadele hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  
“OBEZİTEYİ KENDİMİZ ÇAĞIRIYORUZ”
Günlük hayatımızda fiziksel aktivenin gelişen teknoloji ile azaldığı belirten Op. Dr. Süleyman Kargın, “Obezite çağımızın rahatsızlığıdır. Kronik bir hastalık olarak da düşünebiliriz. Obezite yalnızca aşırı kilolu olma hali değil, tüm hayatımızı etkileyen ve başka hastalıkları da tetikleyen gerçek bir hastalıktır. Obezitiye yol açan bir sürü etkenden bahsedebiliriz.  Bazı hastalıklar da obezitiye yol açıyor. Tiroit, böbrek üstü hastalıklar ve  pankreas hastalığı obeziteye neden olur. Ancak obeziteye en çok herhangi bir nedene bağlı olmayan nedenlerden de oluştuğunu görmekteyiz. Yani obezite durumunu kendimiz çağırmaktayız. Dünyada bu konuyla ilgili sıkça çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde de obezite ile  ilgili Sağlık Bakanlığı’nca çalışmalar yapılıyor. Ancak tam olarak başarı sağlanmış değil. Çünkü gelişen teknoloji insanları obezliğe itiyor. Teknoloji ile birlikte fiziksel etkinliğimizde azaldı. Günlük hayatımızda araçlarımızın konforunun yüksek olması ve elektrikli aletlerin işimizi kolaylaştırması hareketimizi etkiliyor. Sadece hareketlerimizin azalması değil lifli gıdaları az şekerli yiyecekleri ise fazlasıyla tüketmek obeziteye neden oluyor” diye konuştu.     
“VÜCUT KİTLE ENDEKSİNİ HESAPLAYIN”
Fazla kilo ile obezitenin farklı olduğunu belirten Op. Dr. Kargın, ikisi için ayırımı şöyle yaptı, “Dünya Sağlık Örgütü(WHO) obezitenin önlenebilen bir hastalık olduğunu belirtmekte. Yapılan çalışmalarla öncesinde ve sonrasında bu rahatsızlık engellenebilir. Şeker hastalığı, diyabet, kalp rahatsızlığı ve hiper tansiyonun temel sebebi de obezitedir.  Obez olup-olmadığımızı anlamak için vücut kitle endeksine göre boyumuzu metrekare cinsinden hesaplıyoruz yani örneğin 1.70(170) boyundaysak 1.70’i 1.70 ile çarpıyoruz, çıkan sonucu kilomuzu bu orana bölüyoruz. Bu oran 30’un üzerine çıkıyorsa obezite durumu vardır demektir.  25-30 arası kilolu, 25’in altı ise normal olarak değerlendirilir” 
Op. Dr. Süleyman Kargın son olarak obezite için mücadele için;
Davranış değişikliği, Diyet, Şeker ve yağı azaltmak, Farkındalık, Spor, Ketojenik diyet, Yemek yiyeceğimiz dönemler ile aç kalacağımız dönemleri bilme Akşam 18.00’den sonra yemek yememek. İleri derecesinde(vücut kitle endeksi 35’in yukarısı olan) tüm mide ameliyatı veya mide detoksu gibi ameliyatsız yöntemler kullanıldığını sözlerine ekledi. (UFUK KENDİRCİ) ÖZEL
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.