1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Genç Çiftçi Zirvesi tamamlandı!
Genç Çiftçi Zirvesi tamamlandı!

Genç Çiftçi Zirvesi tamamlandı!

Konya'da 29 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında 81 ilden gençlerin katılımıyla "Genç Çiftçi Zirvesi" gerçekleştirildi.

A+A-

Proje Koordinatörü ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Müşaviri Ahmet Katıksız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, farklılıklarıyla bir araya gelen gençlerin ortak bir hikâye oluşturarak yaşadıkları şehirlere geri dönerken arkalarında bir bildiri bıraktıklarını belirtti. Toplam 5 gün boyunca tarımsal üretimi farklı yaş aralıklarından, farklı meslek gruplarından gençlerle birlikte ele aldıklarını ifade eden Katıksız "Amacımız ülkemiz tarımsal üretimine gençliğin bakış açısını ortaya koymaktı ve bunu da gençlerle birlikte gerçekleştirdik. Sonuç bildirisini aynı zamanda internet ortamında da imzaya açarak bir araya gelemediğimiz gençler ne düşünüyorlar diye bir kampanya başlattık. İlk günden 500 kişi imzaladı. Bu da toplumun ve özelinde gençlerin ortak sorunlarını dile getirdiğimizin bizim için en büyük göstergesi oldu" dedi.
Zirvenin sonuç bildirisinde gençlerin üretime nasıl teşvik edileceği konusu başta olmak üzere gençliğin tarımsal üretime yönelik çözüm önerileri yer aldı.

Bildiri şu şekilde:  "Bizler Anadolu’nun farklı bölgelerinden, farklı şehirlerinden, farklı ilçelerinden, farklı mahallerinden, farklılıklarıyla yola çıkarak Konya’da ülkemizin tarımsal üretimini güçlendirmek ve gençliğin tarımsal üretime katılımını sağlamak için bir araya gelmiş, 81 ilden gençleriz. 3 bölgede gerçekleştirmiş olduğumuz bölgesel çalıştaylar ve Konya’da gerçekleştirdiğimiz Zirve sonucunda Ülkemiz tarımsal üretimine gençliğin dâhil olması için nelere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymak amacımızdı.
Hazırladığımız bildiri sadece bizim düşüncelerimizden değil, bir araya geldiğimiz veya gelemediğimiz ama sosyal medya üzerinden düşüncelerini aldığımız gençlerinde bakış açısını yansıtmaktadır. Bizler hayal kuran ve ülkesi için sorumluluk üstlenmek isteyen bireyler olarak diyoruz ki, yaşadığımız coğrafya bizlerin ortak coğrafyası ve farklılıklarımız ile Anadolu adlı coğrafyamızın kalkınması ve büyümesi için taşın altına birlikte elimizi koymalı ve yarınlarımıza daha güçlü bir Türkiye bırakmak için birlikte çalışma kültürünü geliştirmeliyiz. Türkiye olarak büyük bir gençlik potansiyelimiz var. Bizler gençler olarak ayrıştırılmadan ülkemize katkı sunmak ve daha güçlü bir Türkiye’nin inşasında rol üstlenmek istiyoruz.
Bir araya geldiğimiz gençler ile birlikte 5 gün boyunca Konya’da konuştuk, tartıştık ve nihai bir sonuç bildirgesi ortaya koyduk. Sonuç bildirgemizde hem sorunları hem de sorunlara yönelik çözüm önerilerini dile getirdik. Gençliğin tarımsal üretime ve kırsal kalkınma sürecine dâhil olması için 6 ana başlık belirledik. Fakat öncelikle çiftçilik mesleğine toplum içerisinde gösterilmesi gereken saygının verilmesi ve toplum içerisinde özel bir yerinin olduğunun kabullenilmesi gerektiğini düşünüyoruz. ŞENGÜL GÜRBÜZ
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.