1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Genç Ziraatçılara Tavsiyeler
Genç  Ziraatçılara Tavsiyeler

Genç Ziraatçılara Tavsiyeler

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi , S.Ü. Ziraat Fakültesi ve Genç ZMO’nun düzenlediği İstişare Toplantısı Ziraat Fakültesinde yapıldı.

A+A-
 Programa Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş, ZMO Konya Şube Başkanı Celil Çalış, Bahri Dağdaş UTAEM Müdürü Fatih Özdemir, Genç ZMO Başkanı Burak Özsoy, ZMO Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Süleyman Soylu, Fuat Kunduracı, Nuran Uysal, öğretim üyeleriyle 400’e yakın öğrenci katıldı.
Mühendis adaylarına okul hayatı sonrasında karşılaşabilecekleri fırsat ve tehditler ile ilgili tecrübe paylaşımının yapıldığı toplantıda, öğrencilere daha donanımlı olarak mezun olmanın önemi vurgulandı. Programda konuşan ZMO Başkanı Celil Çalış, “‘Değerli arkadaşlar bizler insanları giydiren, doyuran bir meslek grubuyuz. Bunu gerçekleştirebilmemiz, mesleğimizi yapabilmemiz için tarım sektörünün var olması lazımdır. Tarım sektörü de sizler sayesinde ileriye gidecektir. Mesleğinizi sevin ve dünyayı, gelişmeleri takip edin. İyi bir ziraat mühendisine her zaman iş var. Okulda öğrendiğiniz teorik bilgileri, sahada da uygulayarak kendinizi geliştirin. Oda olarak biz her zaman sizlerin yanındayız. Her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” diyerek mühendis adaylarına aranılan, iyi bir ziraat mühendisi olmaları için çok çalışmalarını tavsiye etti.
Toplantıda bir konuşma yapan İşadamı Fuat Kunduracı, kendisinin de bu sıralarda okuduğunu ve tarım sektörünün birçok fırsatlar sunduğunu söyleyerek, en büyük zenginliğimizin gençlik ve onların hayalleri olduğunu dile getirdi. Kunduracı, “ Bizim, diğer bazı ülkeler gibi, ekonomimizi büyütecek, ekonomimizi sürekli güçlü tutacak hazır kaynaklarımız yok.  Bugün bazı ülkelere bakıyorsunuz, sahip oldukları bu hazır kaynaklar sayesinde ciddi refah seviyelerine ulaşmışlar ve bunu sürdürüyorlar. Bizim en büyük zenginliğimiz kendi insan gücümüz, genç nüfusumuz, bunların kabiliyetleri. Çalışkan, zeki bir iş gücümüz, insan kaynağımız var. Ekonomide başarının sırrı ne emektir, ne sermayedir ne şudur ne budur. Tek kelimeyle insandır.” Diyerek gençlere dünya ile entegre olmaları tavsiyesinde bulundu.

Genç ZMO Başkanı Burak Özsoy da, bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da yapılacağını söyleyerek, Kongre’nin Konya ve sektör açısından öneminden bahsetti. Kongre’nin gerçekleşmesi için yardımlarını esirgemeyen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Şahin, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cevat Aydın, ZMO Başkanı Celil Çalış ve tüm paydaşlara teşekkür etti.
Geleneksel buluşma öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.