1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Gençlere 'Eşref' Yasalarım!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Gençlere 'Eşref' Yasalarım!

A+A-

1-Allah’a şükür etmek için, sabah ezanıyla uyan ve tek başına loş bir ışığın altında namazdan sonra yaratana el aç ve dua et. Seni yaratan mutlak duyar ve sana döner. Yaradana yarattığını aracı koyarsan yarattığı duyar ve sana dönmez.
2- Kendini kaybetmiş ve İslama açık düşmanlık etmeyenlere anlayışlı ol. Cahillik, kibir, öfke, kıskançlık, aç gözlülük, yaratanın emirleri dışında ve nefsin emrinde yaşamaktan kaynaklanır. Bu insanlara ilmin le, ahlakınla, güzel sözlerinle rehberlik et ve yol göster, yardımcı ol.
3- Kendini, yani nefsini yine kendin ve nefsinle araştır. Başkalarının ve senden olmayan, seni hak yoldan ve doğrudan alı koyacaklara, senin için belirleyici olma şansını verme. Senin yolunun, nefsinin yönünün rehberi ve yol göstericisi bellidir. Ondan şaşma. Diğerleri bu yolu seninle beraber yürümeyi senden öğrensin. Hiç kimse bu yolu senin için yürümez, kendisi için yürür bunu asla unutma.
4-Evinde, komşuna, misafirlerine asla saygısızlık etme, saygılı ve iyi davran, ikram et, en iyi yatağı ona ver ve onlarla gayet kibar ve saygılı, onurlu konuş.
5-Herhangi bir kişiden, bir topluluktan, bir hak düşmanından ya da kültüründen olan şeyleri, yani senin yaratılış gayene uygun olmayanları onlardan asla alma. Onlar senin nefsinin değildir.
6-Yeryüzü üzerindeki her şeye mutlak surette, seni yaratan yarattı diye saygılı ol. Çünkü senin kadar onlarında yaşama hakkı vardır. Ayrıca, onlar senin hizmetinin için yaratılmıştır.
7-Diğer insanların, fikir ve düşüncelerini, isteklerini ve konuşmalarını, onurlu bir şekilde dinle ve onu dinlemeyerek küçük düşürme . Başka birini konuşmaların ve hareketlerinle asla küçük düşürme ve onurlu bir şekilde onu dinle ve davranış göster. başka birinin sözünü asla kesme ve kesmiş isen hemen özür dile, helalleş. Alaycı bir yaklaşım ve konuşma tarzı takınma. Kimsenin taklidini yapma, ona hoşlanmayacağı bir lakap takma. herkese, kendini anlatabilmeleri için izin ver.
8-başkalarına karşı konuşurken alaycı, küçük düşürücü tavır takınma, onun kendisini anlatmasına izin ver. Senin yaptığın kötü bir konuşmanın, karşındaki insanda negatif enerji bıraktığını ve senden uzaklaştırdığını unutma. Bu durumun bir gün, ‘çakma çakılırsın’ prensibi gereği sana döneceğini hiç bir zaman unutma.
9-Herkes ve sende mükemmel değilsin ve bir beşersin bunu unutma, makam, meşrep, mevki seni gurura, kibire sürüklemesin. Herkesin hata yaptığı kadar sende hata yapabilirsin. Mükemmeliyetçiliği bırakırsan huzura ulaşırsın. Tek mükemmel olan sadece yaratan Allahtır.
10-Daima,iyi düşünmeye gayret et ki, kötü düşünceler senin için, zihnen, bedensel ve ruhsal hastalıklara neden olabilir.
11-Yaşadığımız, çevre ve dünya bizim için çok değerlidir. Onların güzelliğini bozma ve kirletme. çünkü onlar senin dünyasal ailenin birer parçalarıdır. Onlarsız, sen bu dünya da bir hiçsin.
12- Çocuklarımız, geleceği yetiştireceğimiz fidan insanların tohumlarıdır. Onların yüreklerine sevgi ve iman, bilgelik, alimlik tohumları saç, hayat dersinden çıkardığın sonuçlarla onları sula, onlar bu sulak arazide büyürken onlara büyümeleri için evinde, nefsinde, çevrende iyi ve güzel bir çevre bırak.
13- Başkalarının, kalplerini kırmaktan çok kaçın. Kırdığın kalbin bu dünya da tamir edecek ustasının olmadığını unutma.
14- Her zaman her yerde, kendine, ailene, çevrendeki insanlara ve yaşadığın çevreye dürüst davran, doğru ol.
15- Kendini dengede tut. İfrat ve tefritten, eksi ve artı aşırılıklardan daima kaçın. Zihinsel ben’in, ruhsal ben’in duygusal ben’in ve fiziksel ben’in , hepsinin güçlü, saf-duru ve sağlıklı olması gerektiğini unutma ve öyle davran. Zihni güçlendirmek için bedenini çalıştır. duygusal yani, psikolojik rahatsızlıklarını tedavi etmek için ruhsallıkta yaşamayı öğren.
16- Kim olmak istediğini ve nasıl davranman gerektiğini belirlemeye çalışırken bilinçli ve tecrübelerine güven ve onların yardımıyla kararlar ver. Kendi eylemlerinin sorumluluğu başkalarına yükleme, sadece kendin yüklen.
17-Başkalarının mahremiyetine ve kişisel sırlarına saygılı ol ki başkaları da bu konular da saygılı olsun. Başkalarının eşyalarına izinsiz dokunma ve kapalı yerlere asla izin verilmeden girme, özellikle kutsal dini eşyalarına asla dokunma...
18- İyi yönlerini ve topluma sıcak gelecek, sevgi ışığı saçacak yönlerini herkesle paylaş.
19-başkalarının inançlarıyla alay etme, saygı göster ki senin inancınla da alay edilmesin. Kendi inançlarını başkalarına baskı ve cebirle kabul ettirmeye çalışma. Unutma ki sen sadece, doğruyu ve güzeli yaşarken, bunları kibarca anlatmakla yani tebliğle görevlisin.
20-Önce kendini kandırma kendinle barışık ol. Kendine düşmanlık etmekten vazgeç. Kendine karşı dürüst ol. Kendini, bedensel, zihinsel, ruhsal gıdalarla besleyemezsen ve kendine kendin olduğun için yardım edemezsen başkalarını, bedensel, zihinsel, ruhsal ve manen besleyip yardım edemezsin. Önce kendin ol, olduğun kendini ise başkalarına, riyasız, gösterişsiz ve sade göster.
Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.