1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Gençlerle Başbaşa*
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Gençlerle Başbaşa*

A+A-

Geçen hafta bir program için bulunduğum Mevlana Kültür Merkezinde stantlarda bir kitap ilgimi çekti. Yabancı olmadığım bu eserin Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Medeniyet Okulu projesi kapsamında baskısının yapıldığını görünce çok mutlu olup eski günleri hatırladım.
Yetişme ve büyüme çağında hayatımızı, tutum ve davranışlarımızı etkileyen ve yönlendiren kişiler ve kitapları asla unutmayız. Aradan yıllar geçse de, her sözü geçtiğinde ya da görüldüğünde eski günler şöyle bir minnetle hatırlanır.
Lisede öğrenim gördüğüm yıllarında ağabeyimden kalmış olan kitabı okumaya başlamıştım. Dili ve üslubu biraz farklı bir anlatımla gençlere yol gösteren bu kitabı fırsat buldukça tekrar okur ve tavsiyelerini uygulamaya çalışırdım.
Alışkanlıkların dışına çıkıp, farklı bir pencereden bakmayı öğretmiş ve geliştirmişti. Gençlik yılları en çok ilgi ve desteğe ihtiyaç duyulan bir dönem olması nedeniyle benzer kitaplar yok denecek kadar azdı, belki de yoktu bilmiyorum. Nereden geçtiyse ağabeyimin eline geçmiş, ondan da evde kalmış ve okumak nasip olmuştu. Bir yandan da Ali Fuat Başgil’i merak ederdim, kimdi, ne yapardı gibisinden sorular zihnimi meşgul ederdi. Bugünkü gibi Google yoktu, kütüphanelere gitmek ayrı bir mesele idi. Çünkü okurken, yabancı olmayan üslup ve okuyana ümit aşılayan, özgüven aşılayan bir eserdi.
Çekingen ve içe kapanık bir öğrenci olarak, kendime yakın hissettiğim yazılar ve örneklerle benim için çok faydalı bir eser olmuştu. Çalışmak için müsait gün ve yer beklememe, bil ki her gün ve her yer çalışmak için müsaittir. Bu örnekte tavsiyelerin çoklukla bulunduğu bu eserinden dolayı her zaman rahmetle hatırladığım Ord. Prof. Ali Fuat Başgil’e huzurunuzda Allah razı olsun diyor, Allah’ın rahmetinin ve bereketinin onun üzerine olmasını niyaz ediyorum.
Ali Fuat Başgil, Avrupa’da eğitim görmüş olup, 36 yaşında yurda üç fakülte ve bir yüksekokul diplomalı hukukçu olarak döndü. Kendisi 27 Mayıs darbesinden sonra Samsun senatörü olarak seçilmiş, Cumhurbaşkanlığı adaylığından sözde milli birlik komitesi adındaki isyancı askerler tarafından tehdit edildiği için adaylıktan çekildi, senatörlükten de istifa edip Avrupa’da üniversite hocalığına devam etmiştir. (1) Kendisi yazmış olduğu Gençlerle Başbaşa ve diğer eserleri ile ülkemiz gençliğini eğitmiş ve yetiştirmiş, millet iradesine kast eden isyancılardan daha çok hatırlanacak, minnetle yad edilecek hizmetlerde bulunmuş başarılı bir bilim adamıdır.
Darbecilerin marifeti! ile birikiminden ve ilminden, milletçe yeterince faydalanamadığımız değerli insanı hatırlamama vesile olanlara da teşekkür eder, çocuk ve gençlerimizin bu tür eserlere olan ihtiyacımızın ne kadar önemli olduğu bilinciyle benzer eserlerin çoğalmasını ümit ediyorum. Selam ve dua ile.
*Ord.Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in hayatta muvaffakiyet ve çalışma ilkeleri üzerine yazdığı eser
(1 ) http://tr.wikipedia.org/wiki/Ali_Fuat_Başgil
 

Bu yazı toplam 189 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.