1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. GENÇLERLE HASBIHALDEN, DEM BU DEMDİR!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

GENÇLERLE HASBIHALDEN, DEM BU DEMDİR!

A+A-

Evet, bugün gündemi ağırlıkla 24 Haziran seçimleridir. Muhakkak herkesin düşüncesi vardır. Ki, tercihlerini de bu denli yapacaktır. Türkiye’nin üç denizlerle her tarafı da düşmanlarla çevrili olduğunu görüyoruz. Cenabı Allah Devletimizi ve Aziz Türk Milletinin yardımcısı olsun.

Daha önce biz taraf olduğumuzu söyledik. Cumhur İttifakının seçimlerden başarı ile çıkmasını istiyoruz.

**

Buradan ben işim itibarıyla en çok muhatap olduğum gençlerle sohbetimin bir parçasını sizlerle paylaşayım istiyorum.

Tabi sohbetimizi bizden önce yaşayan büyüklerimizin bize tavsiyelerinden örneklerle pekiştirdik.

Rahmetli babam sanatkâr olacak olan yahut ilim tahsil eden öğrenciler bütün dikkatini öğrenecek olduğu sanata yahut öğrenci ise dersine vermelidir. Sanatının veya dersinin dışında ilgisini dağıtmamalıdır.

Yanında yaramazlık eden kediye bile pise dememelidir. Derdi.

Dolayısıyla böylesi dikkat edenler muhakkak başarılı olur.

Demir tavında dövülür. Sözünde de ifade edildiği üzere gençlik ilim ve sanat öğrenmek için fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir.

Yine rahmetli babam gençlikte öğrenilen mermere yazı yazar gibi olur. Yaşlılıkta öğrenilen ise su üzerine yazı yazar gibi olur. Derdi.

Evet, gençlikte öğrenilenin kalıcı olduğu muhakkaktır.

Gençlik yıllarında beynin ezberleme kabiliyetinin daha güçlü olmasıdır. Bunun için ilim öğrenmek çocukluk yaşlarından itibaren başlamaktadır. Kur'an ezberleme faaliyetine de çocuk yaşlarda başlanır. Süfyan bin Uyeyne (r.a.) dört yaşında iken Kur'an'ın tamamını ezberlemiştir.

Bugün de 5,6,7, 8 yaşında olup hafızlığını tamamlayan çocuklarımız vardır. Nitekim daha küçük yaşlarda hafız olan yeğenim vardır. Allah ondan razı olsun.

Gençlikteki ilmi kalıcı kılan diğer bir sebep, bu dönemin zaman bakımından elverişli olmasıdır. İlim öğrenmek, dikkat, tekrar ve üzerinde yoğunlaşmayı gerektirir. Kişinin zaman bakımından en rahat olduğu dönem ise, gençlik çağıdır.

Yıllar ilerledikçe iş-güç, çocuk-çoluk sahibi olunmakta, ilme ayrılan zaman azalmakta, hatta hiçe inmektedir.

Bir başka sebep, yıllar geçtikçe beynin ilgi ve dikkat alanlarının dağılmasıdır. Gençlikte ise, ilgi alanları daha azdır. Bunun için genç ilim üzerine yoğunlaşabilir. Yaşlılıkta ise aynı yoğunluk sağlanamaz.

İlginin dağılması denince İstanbul’da tahsil için gelen öğrencinin memleketinden gelen mektupları okumadan yatağının altına atması söylenir. Tahsili bitinceye kadar okumaz. Mektupları okuyunca ne kadar haklı olunduğunu anlar..

Gençlikte karşılaştıkları birçok sorunları sıralayıp, ilim öğrenmenin önündeki engelleri mazeret olarak gösterebilirler.

Ancak gençlik devresi ne kadar sıkıntılı ve problemli de olsa, ilim öğrenmek için en elverişli yıllardır.

Bunun yanında Peygamberimizin bize tavsiyesi;

"Beşikten mezara kadar ilim öğrenmektir. Çünkü yine onun buyurduğu gibi, "İlim öğrenmek kadın erkek bütün Müslümanlara farzdır."

Bir başka hadis de şudur:

"Bir genç ilim ve ibadet içinde yetişir, olgunlaşırsa, Allah Kıyamet Günü ona yetmiş iki sıddîkın sevabı kadar sevap verir." (Taberânî'nin Kebir'inden)

Gençlere çok büyük bir müjde verilen bu hadiste, ilimle ibadet birlikte zikredilmektedir. Buradan ilim öğrenmenin tek başına yeterli olmadığını, onun tatbik edilmesi gerektiğini anlıyoruz.

Evet, sevgili gençler!

Zamanın kıymetini bilip iyi değerlendirelim.

 

“DEM BU DEMDİR DEM BU DEM, BUNDAN GAYRISINI NİDEM?! Demiştir büyüklerimiz....

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.