1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Gençlik Anaokulu Doğa ile içiçe
Gençlik Anaokulu Doğa ile içiçe

Gençlik Anaokulu Doğa ile içiçe

Bugünün yetişkinlerinin çocukluk dönemlerine baktığımızda birçoğunun çocukluk döneminin sokakta açık havada saatlerce oynadığı günler vardır.

A+A-

Bisiklete biner, ağaçlara tırmanır, arka bahçede çukurlar kazar, bulduğu taş ve kozalağı biriktirir. Ne yazık ki bugünün çocuklarına baktığımızda doğayla ilgili deneyimlerinin olmadığını görüyoruz. Bırakın doğayı sokakta ya da parkta açık havada oynayamayan çocuklar var. Sebebi her ne olursa olsun, ister ailelerin ve çocukların zamansızlıkları, ister oyun alanlarının azalması, sokakların trafik açısından güvenilir yerler olmaması, ister annelerin açık havada koşunca çocuğum terler, üşütür endişeleri, ya da son senelerde ortaya çıkan hayvan ya da haşerelerden geçen hastalıklar, sonuç olarak çocukların artık özgürce serbest bir şekilde sokakta ya da parklarda oynamasına engel oluyor. Çocuklar gittikçe sokaklarındaki doğadan uzaklaşıyorlar. Çocuklarda aşırı kilo ve kolesterol gibi sağlık problemleri, duygusal tatminsizlikler, hırçınlıklar, aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ile ilgili problemler, zayıflayan sosyal beceriler ve hatta küçük yaşta ortaya çıkan depresyonlar gibi.

Gençlik Anaokulu, tüm bu söylenilenlerin aksine öğrencilerine çocukların doğayla iç içe olduğu bir ortam sunuyor. Okul müdürü Aliye Duman, keşfederek öğrenmenin öğrencide kalıcı bilgilerin oluşmasın da yardımcı olacağını belirterek Gençlik Anaokulunun 2073 m2 açık hava alanına sahip olduğunu ve bu alanın öğrencilerin gelişimine katkıda bulunacak materyallerle dolu olduğunu söyledi. Geniş bir bahçeye sahip olan anaokulu içindeki mini hayvanat bahçesi de öğrencilerin ilgisini çekiyor. Mini hayvanat bahçesinde kazlardan ördeklere kuzulardan tavuklara çeşitli hayvanlar yaşıyor. Bununla beraber bahçede yer alan meyve ağaçları öğrencilere meyveleri dalından toplayarak yeme imkânı sağlıyor. Günümüz koşullarında öğrencilerin birçoğunun apartman hayatında yaşadığı düşünüldüğünde Gençlik anaokulu doğa ile iç içe verdiği eğitimle velilerin tercih sebebi olmaya devam ediyor.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.