1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Gerçekte Ne Arıyoruz?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçekte Ne Arıyoruz?

A+A-

Önce belirteyim. Allah her şeyin hayırlısını, helalını versin.
Birçoğunuz buna “amin” demektesiniz.
Ancak nefis farklı şeyler ister. Mesela zengin olmak ister, makam sahibi olmak ister, şöhret olmak ister.İnsan; adalet ister, özgürlük ister, eşitlik ister.
İnsan; olmak istediklerine odaklanır ve bunun için ya kurallara uymaz ya da uyarak amaçlarına ulaşır.
İnsan ve toplum düzeninin kuralları ise hukuk, din, ahlak ve görgü kurallarıdır.
En kötü kural, kuralsızlıktan iyidir.
Hukuk, adalet olmaz ise yapılan her şey boştur, yanlıştır.
Şimdi size Asrı Saadetten bir örnek sunayım.
Hz. Peygamber’in son günlerine doğru bir gün Mescit’te kürsüye çıkar ve “Benden alacağı olan var mı? Diye sorar. Kimseden bir ses çıkmaz. İkinci kez yine sorar. Yine ses yok. 3. Defa sorduğunda arka taraflarda Ukaşe :
“Ya Resullulah siz sefere çıkıyordunuz. Bende o sefere katıldım. Sana yetişmek için koştum, elini tutarken sen deveye bindin ve kırbacını devene vurup uzaklaştın. İşte o anda deveye vurmakta olduğun kırbaç benim sırtıma geldi” der.
Bu olay karşısında Hz. Ömer hışımla kalkar. Peygamber Efendimiz “Ya Ömer sen karışma onun işi benimle der. Ukaşe devam edince bu kez Hz. Ebubekir “Ya Ukaşe hakkını helal et, sana ne kadar para, mal istersen vereyim” der. Yine Hz. Peygamber ona da mani olur.
Peygamber Efendimiz Hz.Ali’ye der ki :
“Ya Ali git o kamçı Fatma’da al getir”
Hz. Ali gider Hz. Fatma’dan kamçıyı ister ve durumu anlatır. Hz. Fatma “ O, çok hasta, buna dayanamaz, mani olsaydınız bari der ve torunları çocuk olan Hz. Hasan ve Hüseyin’i Hz. Ali ile mescide gönderir.
Hz. Peygamber onları görünce sevinir ve hüzünlenir.”Bunlar çocuktur” der. Kamçı Ukaşe’ye verilir. Mescitte herkes infaal halindedir. Ukaşe Hz. Peygamber’in yanına yaklaşır ve ilave eder :
“Ya Resulullah işte o zaman benim sırtım çıplaktı.” Mescit çalkalanır ve Hz. Peygamber gömleğini kaldırır ve Ukaşe arkaya geçer, kamçıyı kaldırır, herkesin nefesi kesilmek üzere. Tam o sırada Ukaşe Hz. Peygamber’in sırtındaki mührü öper ve canım, malım, anam, babam sana feda olsun Ya Resul. Ben bunu yapmak istesem yapamazdım. Bunun için yaptım” der.
Acaba bugün böyle bir insan varmıdır?
Böyle hak, hukuk gözeten kaç kişi vardır.
Yunus Emre kadıdır.
Taptuk Emre’nin dergâhına varır. “Ben de senin müridin olmak istiyorum” der.
Taptuk Emre :
“Sen okumuş, bilgili bir kimsesin. Ben bir ümmiyim. Ben şeyh, derviş de değilim. Kim kendini şeyh gösterirse, O kimse Allah ile kul arasında bir baykuştur” der.
Yunus Emre ne yapayım diye sorar.
Taptuk emre ise :
“ Var git, işine bak. Verdiğin kararlar adaletli olsun” der.
Kıssa’dan hisse…
Farklı din, dil, ırk, renk, cinsteki insanları bir arada çatışmasız yaşam ortamı sağlayan hukuk kurallarıdır.Kamu düzeni; hukuk kurallarının işlemesi ve işletilmesi ile sağlanır.
İnsanların her zaman ihtiyaç duyduğu konu ise, sevgi, hoşgörü, dostluk ve barıştır.
Türkiye’de ve dünya’da yaşanılan olaylar, sevgiye ve hoşgörüye ne kadar muhtaç olunduğunu gösteriyor.Amaç; sevgi, dostluk ve barıştır.Yaşlılara ve çocuklara özel ilgi gösterin. Bilhassa yalnız yaşayan yaşlıların hâl hatırını sorun, ihtiyaçlarıyla eksikleriyle ilgilenin.
Yanıp, pişip, hamlıktan kurtulalım. Gerçek özgürlüğü bulalım.Aklın ve bilimin aydınlattığı yolda; emin adımlarla, dengeli bir şekilde yürüyelim.Dengeli olalım, özgür irademizle Hakk'ı bulalım. Çünkü Hak kazanılmaz. Hakk'ı kimse kazanamaz. Evi-ocağı bırakıp terk ederek, iftira atarak, zulmederek Hak kazanılmaz.Bize düşen, önce insan olmak, sonra olgunlaşmaktır. Başkalarına eziyet etmeyen, eşiyle, işiyle mutluluk içinde olan insan olmak gerekir.Her zaman yapıcı olunmalıdır. Dedikodudan, fitneden, kötü zandan kaçınmak ve kusur aramaktan sakınmak gerekir. Bilgi, sevgi, hoşgörü, yardımlaşma ve paylaşım insanı mutlu eder.
 

Bu yazı toplam 588 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.