1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Geri dönüşü olmayan hastalık: Alzheimer
Geri dönüşü olmayan hastalık: Alzheimer

Geri dönüşü olmayan hastalık: Alzheimer

Özel Konya Hospital Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Öner Yalın, alzheimer hastalığı hakkında bilgi vererek her ay 3-4 hastaya alzheimer tanısı koyduğunu kaydetti.

A+A-

Halk arasında unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer 65 yaş üstü vatandaşlarda 15 kişiden birinde sıkılıkla görülebiliyor. Ülkemizde ve Konya’da çok sık görülebilen Alzheimer hastası Türkiye’de 400 bin civarında.

Uzm. Dr. Öner Yalın, unutkanlığın herkesin yaşadığı bir sorun olduğunu ancak unuttuklarımızı hatırlamamamızın uzun sürmediğini söyledi. Alzheimer hastalığının günlük yaşamı etkileyen hafıza problemleri, unutma, konuşma, sosyal çevreyi etkileyen yıkımla giden hastalık olduğunu vurgulayan Yalın, “Ciddi, geri dönüşü olmayan ve ilerleyen bir hastalıktır. Halk arasında bunu bunama olarak biliyoruz. Beynin fonksiyonlarında bozukluk var ve buda hastanın düşünmesinde, hatırlamasında, hesaplamasında, zamanla günlük aktivitelerini yapmada sorun ortaya çıkartıyor.” dedi.

80 YAŞ ÜSTÜNDE 2 KİŞİDEN 1’İ ALZHEİMER
Dünyada 20 milyon, Türkiye’de de 400 bin civarında Alzheimer hastası olduğunu belirten Yalın, 65 yaş üzerinde 15 kişiden birinde, 80 yaş üzerinde ise 2 kişiden birinde Alzheimer olduğunun altını çizdi.
Yalın: “Yaşla birlikte bu hastalığın görülme sıklığı artıyor. Günümüzde de bu hastalık giderek artıyor. Neden çünkü yaşama süresi ve yaşlı sayısıyla doğru orantılı. Nedenleri tam olarak ortaya konmamakla birlikte kalıtsal nedenlerden, beyinde protein birikimi, sinirsel iletim bozulmaları, çeşitli zehre maruz kalınma gibi ve yaş ilerlemesiyle hücresel yıkımla Alzheimer artıyor. Ama kesin bir nedeni de bilinmiyor.” diye konuştu.

AYIRICI TANI ÖNEMLİ
Öner Yalın unutkanlığa birçok nedenin sebep olabileceğini vurgulayarak ayırıcı tanının yapılmasının öneminden bahsetti. Guatr, hipotiroidi ve sara nöbetlerinin de unutkanlığa neden olabileceğini söyleyen Yalın, “Onun için ayrıcı tanı yapılmalı ve nöroloji kliniğinde bazı testlerin yapılması gerekiyor. Bunama dediğimiz de akla bir tek Alzheimer gelmesin. Sadece en sık görülendir. Beyindeki damar tıkanıklığı, pick hastalığı dediğimiz frontal atrefi dediğimiz bazı hastalıklarda bunamaya sebebiyet verebilir.” ifadelerini kullandı.

KESİN TEDAVİSİ YOK
Alzheimer’ın mutlaka nöroloji doktoru ile görüşerek ayırıcı tanısının iyi yapılması gerektiğini dile Yalın, beyin filmi, kan tahlilleri, gerekirse EEG çektirilerek ya da psikolog yardımıyla hastayla konuşularak diğer hastalıklardan ayrılabileceğini kaydetti. Hastalığın kesin bir tedavisi olmadığını söyleyen ve erken tanının önemli olduğunu belirten Yalın, “Hastalığı tam olarak ortadan kaldıramıyoruz. Burada önemli olan erken tanı ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılıyor ama bitirilmiyor. Amacımız hastanın yaşam kalitesini arttırmak yakınlarının da aynı şekilde. Ortaya çıkacak psikolojik problemlerle baş etmeyi daha kolaylaştırıyoruz.” dedi.

DAHA ÇOK YAKIN HAFIZA ETKİLENİR
Son olarak hastalığın belirtilerini anlatan Yalın, ailelere de büyük görevler düştüğünü dile getirerek sözlerini şöyle sonlandırdı: “En büyük belirti günlük yaşamı etkileyecek yolları unutmak. Kişilerin adlarını hatırlayamama ve özellikle yakın hafıza kayıpları vardır. Hasta sizinle konuşur, iki dakika sonra konuştuğunu unutur. Ama geçmişi çok iyi hatırlar. Çocukluğunda oynadığı bilyelerin renklerini bile hatırlayabilir. Alzheimer yakın hafızayı etkiler daha çok. Gündelik işleri yapamamaya başlar, kelimeleri bulurken zorlanır, tarihleri ve bilinen yolları unutabilir. Karar vermede güçlük çeker çok basit konuları bile karar veremez. Pratik düşünmede zorluklar çeker, eşyaların yerlerini karıştırır çaydanlığı gider yatak odasına koyar mesela. Davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler vardır, içine kapanık hale gelebilir, kendi kendine konuşmalar ve halüsinasyon görebilir. Daha önce çok sakin olan bir insan kızgın, agresif olabilir yada tam tersi. Sorumluluk almaktan kaçmak isterler.”/Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.