1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Gerilim Giderilemedi ama Ekonomi İyi Yolda
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Gerilim Giderilemedi ama Ekonomi İyi Yolda

A+A-

BDP ve AK Parti heyetleri arasında yemin krizi ile başlayan ve devam eden 'boykot krizi'ni aşma görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Sadece yemin krizi değil BDP'liler Hatip Dicle ve KCK''lılarla ilgili düzenleme isteyince AK Parti masadan kalktı. BDP'nin Hatip Dicle'ye yeniden milletvekilliği yolunun açılmasını isteyen taleplere AK Parti, yargıya müdahale gerekçesiyle itiraz edince görüşmeler sona erdiği yapılan açıklamalardan anlaşılıyor.

Dolayısıyla tarafların metinleri farklı olunca ortak noktada buluşamadılar.

Görüşmelerde demokratik siyaset önündeki engelleri kaldırılması demokratikleşme yolunda adımları atılması istenilmekte ama yasama faaliyeti için yemin edilmesi birinci aşamayı oluşturmaktadır.

Demokrasi açısından Türkiye’nin barışı ile ilgili konunun sorumluluk içinde ele alınması için demokratik kanalların açık tutulması gerektiği ifade edildiği halde çözümsüzlüğe gidilmesi ileriki günlerde de  gerilimleri artırabilir.

Bu gerilimlere rağmen ekonomide olumlu gelişmeler görülmektedir. İlk 6 ayında faiz dışı fazlanın yüzde 108,5 oranında artarak, 25,3 milyar liraya çıkarak, faiz dışı fazlamız neredeyse milli gelirin yüzde 2,5’u düzeyine ulaştığı açıklandı.
Maliye Bakanı 2010 yılı haziran ayında 5,4 milyar liralık açık veren bütçenin, bu yılın aynı ayında ise 3,1 milyar lira fazla verdiğini ifade ederek, geçen senenin haziran ayına göre yaklaşık 8,5 milyar liralık bir iyileşmenin söz konusu olduğunu açıkladı. Geçen senenin haziran ayında faiz dışı açık 2,1 milyar lirayken, 2011’in haziran ayında ise faiz dışı fazlanın 4,7 milyar lira olduğunu bildiren Şimşek, "Yani geçen sene faiz dışı açık verirken, bu sene neredeyse 5 milyar liraya yakın bir faiz dışı fazla verildiği görülmektedir.

Faiz dışı fazla nedir? Kısaca devletin gelir ve giderlerini gösteren tabloya bütçe denir. Bütçenin bir tarafını gelirler oluştururken, diğer tarafını ise giderler başka bir deyişle harcamalar oluşturmaktadır. Faiz dışı fazla kavramı; bütçenin toplam gelirleriyle, bütçeden yapılan harcamalardan faiz ödemelerinin yok sayıldığında geriye kalan harcamalar arasındaki farktır. Daha basit bir anlatımla faiz dışı fazla; Türkiye'nin hiç faiz gideri olmaması durumunda, bütçenin gelir-gider durumunun ne olacağını açıklayan bir kavramdır.
Faiz dışı fazla; kısaca toplam harcamalardan faiz harcamaları çıkarıldığı zaman, gelirin gideri karşılayıp karşılayamadığını gösterir.
Örnek olarak devletin 2011 yılı için bütçe rakamlar içerisinde 100 YTL geliri, 120 YTL gideri olsun. Bu giderler ise maaş ödemeleri, genel giderler ve yatırım giderleri toplamından oluşmakta ve bu kalemlerin toplamı da 80 YTL olsun. Faiz giderlerinin ise 40 YTL olduğunu kabul edelim. Böylece giderlerimizin toplamı 120 YTL olmuş oldu. Gelirlerimiz ise 100 YTL idi. Gelirlerimiz, toplam giderlerimiz olan 120 YTL yi karşılayamamakta,20 YTL açık vermektedir.  Bu ifade faiz dışı açığı belirtmektedir.

Faiz dışı fazla rakamı denildiğinde Toplam giderlerimiz 120 YTL idi. Toplam giderlerimizin içinde 40 YTL faiz giderleri vardı. Şimdi 40 YTL faiz giderini toplam giderlerimizden çıkaralım. Bu durumda giderlerimiz 80 YTL oldu. Gelirlerimizin toplamı 100 YTL olduğu için faiz giderleri hariç 20 YTL fazla verdik. FAİZ DIŞI FAZLA = Toplam Gelirler-(Toplam Harcamalar-Faiz Harcamaları) = 100 YTL-(120 YTL–40 YTL)= 100 YTL–80 YTL= 20 YTL

Bu 20 YTL fazlada toplam faiz giderimiz olan 40 TL’nin 20 YTL’si kadarını ödeme gücümüz olduğunu gösterir.

Dolayısıyla ülkemizin sağlam bir borçlanma politikaları yürütmeli ve bu politikalarda popülist yaklaşımlardan uzak durmalı, izlenecek olan yatırım politikaları reel ekonomiye dönük olmalı üretim ve istihdam artırıcı alanlara harcamalar yapılarak toplumun refah seviyesini yükseltecek bütçe politikaları ve disiplini uygulanmalıdır.

Bu yazı toplam 884 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.