1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. GAZETECİLER !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

GAZETECİLER !..

A+A-

Bir çok meslek grubunda olduğu gibi gazeteciler de son dönemde zor günler yaşıyor. Bir Taraftan İdlip’te görev yapanlar, bir taraftan günümüzde şehrimizde haber toplayanlar zor iş yapmakta ve haber kirliliği yapmamak için çalışmaktadırlar.

Bilmem elinize geçip, incelediniz mi ?

2019 yılı Basın Özgürlüğü Raporundaki bilgiler aslında net bir şekilde olumsuz tabloyu ortaya koyuyor.

Bizim meslekle ilgili biraz kara mizah yazayım .2019 yılında Türkiye’de;

 Tespitlerim ve araştırmalarıma  göre 59 gazeteciye toplam 200 yıl hapis cezası verildi.

Onlarca gazeteci haklı veya haksız  gözaltına alındı.Bazı  gazeteciler tutuklandı.

Bu yapılan işlemler yanlıştı, doğruydu bunlara girmek istemiyorum. Bunun takdirini kamuoyu versin.

Belki bunlar içinde gazetecilik kimliğini kullanıp, vatan hainliği yapanlar da vardır. Bunlar için bir şey demiyorum.Ancak dünyada 180 ülke içinde basın özgürlüğünde 157. sıradayız.

Hatırlayanlar bilir.Bir zamanlar bizim meslekte olanlarda çok çile çekmişler.

Mesela Namık Kemal,

Mesela Neyzen Teyfik,

Mesela bir zamanlar isminin bile zor anıldığı, son dönemlerde kendisinin vatan perver, şair olarak kabul edilen ömrünün büyük bölümünü zindanlarda geçiren, mezarı Moskova’da bulunan Nazım Hikmet…
Bunlar akılma geliverenler.

Günümüzde de benzer şeyleri yaşayanlar olabilir. Buna sadece basın özgürlüğü diye bakmamak lazım. Ekonomik zorlukları da  hatırlamamız lazım. İşsiz kalan arkadaşlarımızı da buraya koymak lazım.Bu sonuçlara  ve tespitlere göre son yıllarda  ülke olarak 58 basamak geriye düştük.

“İleri demokrasi” iddiasıyla yönetilen ülkemizde gazetecilerin güvencesiz, hatta sigortasız ve asgari ücretin altında çalıştırılması, özlük haklarının elinden alınması, çalışma sırasında yaşadıkları yıldırma ile ilgili o kadar çok örnek var ki saymakla bitecek gibi değil.Oysa ki Anayasamızın “Temel Haklar ve Hürriyetler” bölümünün 28. Maddesinde “Basın hürdür, sansür edilemez” ifadesinin devamında “Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır” denilmektedir.Anayasa hükümleri çok açık olmasına karşın  basın organlarının ve basın çalışanlarının, halkın haber alma özgürlüğüne hizmet edebilmelerinin önünde ne yazık ki çok fazla engel var.

Böyle bir yapılanmanın sonucu olarak gazeteciler de patronlarının siyasi tercihleri doğrultusunda yanlı haber yapmaya zorlanıyor.Medyaya güvenin son derece azaldığı günlerden geçiyoruz. Ama görüyoruz ki, yılların gazetelerinin trajı düşerken, gerçekleri yazabilme cesaretini gösteren gazetelerin trajı yükseliyor. Okuyucu bu tür gazetelere destek veriyor.

Gazetecilik ağırlıklı olarak özel sektör eliyle yürütülse de çok ciddi bir kamu hizmetidir.Ülkemizdeki demokratik ortamın varlığını sürdürmesi ve geliştirilmesi bakımından da çok önemli bir işlevi olduğu tartışılmaz bir gerçekliktir.

Gazetecilerin,

Habercilik yaptığı için tutsak edilmediği, yandaşlık baskısı altında tutulmadığı, özgürce çalışabildiği,  Özellikle Anadolu’da  kurtuluş savaşında  gazetelerimiz devletin, ordunun yanında büyük işler yapmıştır. Bugün Anadolu basınına gerekli destek verilmemekte ve iş verenler çok zor durumda yaşamlarını sürdürme çabası ve fedakarlığı  içindedir.Bunun için haklarının elinden alınmadığı bir dönemi özlemekteyiz.

Olur mu ?

Bilemiyorum.

+++

Eflatun diyor ki;

Belli bir kesimin hizmetinde olanlar yurttaş değil, partizandır.

Bunların adaletine adalet demek de boşunadır.

aa-003.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.