1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. GEZİ EYLEMCİSİ ÜNİVERSİTELERİMİZ SIRALAMADA YOK!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

GEZİ EYLEMCİSİ ÜNİVERSİTELERİMİZ SIRALAMADA YOK!

A+A-

Türkiye Cumhuriyetinde bugün 106 üniversite var. Sorarsan her birine ilim irfan yuvalarıdır.Hemen hemen her üniversitede de iktisat fakültesi vardır. Türkiye’de ekonomik değerler bozulur, bu fakültelerden olumlu hiç bir adım göremezsiniz. Vatana ihanet bildirgeleri yayınlarlar. Yine seçilmiş hükumete ve başbakana karşı gezi parkı hadiseleri tertip ederler. Ağaç bahaneleri olur. İlim ve irfan denince de dünya üniversiteleri arasında nal toplarlar. Yine milletin seçtiği sayın başkana hakaret pankartları açarlar ama verdikleri diplomalar Avrupa da ve dünyada bir değer ifade etmez.
Dünyanın en iyi üniversite sıralamasında 400. sıraya Türkiye’den tek üniversite girmeyi başarmıştır. Times Higher Education(THE) 2019 Dünyanın En iyi Üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Bu sıralamada Sabancı Üniversitesi, sıralamada 351-400 bandında yer alırken, Koç Üniversitesi de 401-500 bandında yer bulmuştur. Bilkent, Bogaziçi, Hacettepe ve İTÜ 501-600 bandında yer almıştır.
Londra merkezli yükseköğretimi derecelendirme kurulu Times Higher Education(THE) 2019 Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Söz konusu sıralamada bu yıl Türkiye’den toplam 23 üniversite yer aldı. Sabancı üniversitesi 77 ülkeden 1258 üniversitenin değerlendirmeye alındığı bu yılki sıralamada 351-400 bandında yer alarak Türkiye’den değerlendirmeye alınan 23 üniversite içinde birinci sırada yer buldu.
Türkiye’den bu yıl sıralamada yer alan 23 üniversitenin başarı sıralamaları şöyle:
Sabancı Üniversitesi 351-400 bandında, Koç Üniversitesi 401 -500 bandında, Bilkent, Boğaziçi ve Hacettepe Üniveristeleri 501-600 bandında, İTÜ ve ODTÜ 601-800 bandında. Anadolu, Atılım, Erciyes, gebze Teknik ve İstanbul Üniveristeleri 801-1000 bandında, Akdeniz, Ankara, Bahçeşehir, Çukurova, Dokuz Eylül, Gazi, İYTE, Marmara, Ondokuz Mayıs, TOBB ve Yeditepe Üniversiteleri de 1001+bandında kendilerine ancak yer bulabilmişler.
THE Dünya Üniversiteler Sıralaması metodolojisi Eğitim, Uluslararası Görünüm, Sanayi Geliri, Araştırma ve Atıf olmak üzere 5 ana boyut ve 5 ana boyutu oluşturan 13 alt göstergeden oluşuyor. Sıralamada söz konusu 5 ana boyuta aşağıdaki oranlarda ağırlık verilmiştir:
Eğitim: üniversitenin öğrenim ortamı(toplam puanda %30 ağırlık), Araştırma: hacim, gelir ve itibar(% 30 ağırlık), Atıflar: araştırmadaki etkinlik (% 30 ağırlık), Sanayi Geliri: yenilikçilik(% 2,5 ağırlık), Uluslararası Görünüm: personel, öğrenci ve araştırma(% 7,5 ağırlık).
Görüldüğü gibi bizim üniversitelerimiz devlete karşı nümayişler düzenlemekten ilim yapmaya fırsat bulamamışlardır.
Selametle!

Bu yazı toplam 1891 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.