1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Gezi’nin Yıldönümü
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Gezi’nin Yıldönümü

A+A-

 Türkiye 1 Ocak 1961 yılında Cemal Gürsel ile başlayan IMF’den borç ve emir alma süreci 14 Mayıs 2013 yılında Recep Tayyip Erdoğan hükümeti döneminde son taksitin ödenmesi ile bitti ve yine aynı yıl içinde bir çok yatırımın ihale ve temel atma törenlerinin yapıldığı yıla denk gelmesi ile gezi olaylarının başlaması oldukça manidardır.

Ülkemizin borçtan kurtulması bazı çevreleri rahatsız etti rahatsız olan çevreler içerideki işbirlikçi maşalarını para karşılığı sokaklara dökerek ülkeyi yakıp yıkma ve Ortadoğu’da ki ülkelerin durumuna düşürmek, bir iç savaş çıkarmak ve sonrada ülkeyi bölme amaçlı başlattıkları bir harekettir.

Ama hesap etmedikleri bir şey vardı o da milletin feraseti, millet oynanan oyunu gördü ve 80 milyonluk Türkiye’den sadece Emniyetin resmi verilerine göre Gezi Parkı protestolarına yaklaşık 2.5 milyon insanın bu eylemlere katıldığı tespit edildi bu da milletin ülkeyi karıştırmak isteyen hainlerin hevesini kursaklarında bıraktı tabi birde hesapların üstünde bir hesap vardı.

Bu eylemlerden sonra Borsa, Döviz ve Faizde ki artış ile TCMB’nin döviz rezervinin büyük oranda bir düşüş yaşadı ama yine ekonomisi güçlü Türkiye bu badireyi de atlatmış oldu.

IMF’ye borç kapatılmasından 14 gün sonra 28 Mayıs ta İstanbul Taksim’de yayalaştırma projesi kapsamında 6 ağacın yerlerinden sökülüp başka bir yere taşınmasına karşı çıkan sözde çevreci bir grubun başlattığı eylemler amacı daha sonra ortaya çıkan Emniyet içindeki bazı FETÖ terör örgütü üyesi polislerin çadırları yakması ile alevlendi. İlk başlarda birçok insanın masumane bir çevre eylemi olarak gördüğü bu olay aslında masumane bir eylem olmadığı anlaşıldı. Bunun bir eylem olmadı açıkça bir kalkışma olduğu amaçlarının çevre değil seçilmiş meşru hükümeti devirme olduğu aşikardır.

Bu eylemler zamanla ülkenin değişik illerine de yayılarak bir iç savaş çıkartma projesi olduğu anlaşılmıştır.

Eyleme katılanların tamamı marjinal sol gruplar siyasi partiler özellikle CHP ve HDP’nin başta Genel Başkanları ve milletvekillerinin destek verdiğine hepimiz şahit olduk.

Bu eylemlere destek veren sözde sanatçılar sosyal medyada yaptıkları çağrı ile amaçlarının ne olduğunu göstermişlerdir.  

Terör örgütleri HDP, FETÖ, PKK, DHKP-C gibi kökü dışarda ne kadar terör örgütü varsa dışarıdan ve içeriden aldıkları destek ile ülke ekonomisine milyarlarca lira zarar verdiler.

Bir ana muhalefet lideri düşünün ki; ülkede terör estirenler kamu ve özel sektör malını yakıp yıkanlar için TBMM grup toplantısında hepsinin alınlarından öpüyorum demesi de ayrıca bir sorundur.

Bu kalkışmada Valiliklerden gelen bilgilere göre hazırlanan hasar tespit raporunda ise 58 kamu binası, 68 MOBESE kamerası ve 337 işyerinin tahrip edildiği, 90 belediye otobüsü, 214 özel araç, 240 polis aracı ve 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiği anlaşıldı.

Toplam zararın ise 140 milyon lira olduğu belirlendi. Bu zararın yaklaşık % 90'ının İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya, Artvin, Bursa, Edirne, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Mersin, Samsun, Kayseri, Manisa ve Tunceli'de yaşanan olaylarda gerçekleştiği tespit edildi.

Dertleri ağaç olmayan bu grupların hayallerini dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ile kısa sürede suya düşmüştür.

Hükümet ile görüşüp taleplerini iletenlere mesaj alınmıştır, diyen bazı basiretsiz siyasilere en güzel cevabı “Ben mesaj almadım bu eylem ya bitecek ya da biz bitireceğiz.” diyerek ülkeyi büyük bir kaos ve iç savaşın eşiğinden döndüren Sayın Erdoğan’dır.

Bu kalkışma hareketine katılan sözde çevrecilerin hükümetten eylemlerin bitirilmesi için yaptıkları taleplerin “Başta 3. Köprü, 3. Havaalanı, Kanal İstanbul,  AOÇ ve HES’lerin durdurulması olarak açıklamışlardır.” Bu talepler hangi ülkelerin işine geliyorsa bu yatırımlar hangi ülkeleri rahatsız ediyorsa işte bu terör estiren ülke ve millet düşmanı terör örgütlerini destekleyen güçler onlardır.

Bu güçler bizim üreten, gelişen ve kalkınan bir ülke değil her zaman tüketen bir ülke olmamızı oyun kuran değil kurulan oyunlara figüran olmamızı istediklerindendir.

Son olarak hafta sonu Şırnak’tan ve Diyarbakır’dan gelen 16 Şehidimizin haberi ülke olarak hepimizi üzmüştür.

Tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum ailelerinin milletimizin başı sağ olsun. Allah milletimize bir daha böyle acı yaşatmasın.

Bu yazı toplam 784 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum