1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. GIDA VE HAYVANCILIK ÖLDÜ. SIRADA NE VAR?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

GIDA VE HAYVANCILIK ÖLDÜ. SIRADA NE VAR?

A+A-

Ekonomi alanında ülkemizin geldiği konumu en iyi tahlil etmede kimse kusura bakmasın ama Fox TV’de yapılan haber ve yorumları önemsiyorum. Hükümet yanlısı kanallarda ki yorumlarda dikkat çeken ayrıntı memleketi güllük gülistanlık göstermek gibi bir saçmalığa dayanıyor. 
Bu işi fanatizm noktasından realizm noktasına taşımanın zamanı gelmiştir. 
Yapılan başarılı işlerde milletçe her zaman destek vermişizdir. Bunu lütuf gibi ortaya koyarak mutfakta ki yangını yokmuş gibi davranırsanız bunun sonu sosyal huzursuzluğa gider. 
Nasıl olsa halkın desteği arkamızda afyonuyla yol alarak yaşanan hayatlardan bihaber davranmak ve hala halkın gözünün içine baka baka “Ekonomik kriz yok” diyerek avutucu yollarla geçiştirmek aslında geleceğe dair önlemi almamızın önünde ki en büyük engeldir. 
Yok, Teknofest, yok İHA’lar, yok SİHA’lar diyerek halkın yaşadığı darboğaz ve içinden çıkılamaz ekonomi gerçeği gizlenmektedir.
Bu niye gizlenmektedir?
Onca şeye yetişen hükümet, bu gerçeği niçin görememektedir ya da gölgelemektedir?
Bunu birileri izah etsin.
Tamam, Amerika tarafından ekonomik anlamda bizi darboğaza sokacak bir takım senaryolar yazılıyor olabilir.
Bu bir savaştır.
Bir ülke olarak sıcak savaş ihtimallerine karşın ne yaparsınız? Önceden askeri mühimmatı temin eder, stoklarsınız. Askerinizi savaş durumu için hazır hale getirirsiniz. Sınırlarınızda gerekli tüm önlemleri alırsınız vs. değil mi?
Peki, soruyorum; Ekonomi alanında bugün yaşanan durumlarda da aynı gerçek geçerli değil mi?
Ekonomi savaşına karşı alınan önlemler neler? 
Ülkenin tarımına, hayvancılığına karşı üreticiye destek vermek yerine ithalata yönelmek ve bunu rest çekercesine yaparak kendi çiftçimizi küstürmek suretiyle bu alanda tamamen dışa bağımlı hale gelmek hangi akılla izah edilebilir?
Bugün gelinen noktada tarım ve hayvancılığı neredeyse bitirme noktasına getirdiniz. Yok, ithal buğday, yok ithal arpa, yok ithal angus diye diye bu alanda ülke içinden çıkılamaz bir buhrana sürüklenmedi mi?
Suçlu Amerika öyle mi?
Yani tarımda ve hayvancılıkta kendine yeten ülkemizi dışarıya muhtaç eden yanlış politikalar için suçlu icat etmemiz lazımdı öyle mi? 
Amerika’yı zerre kadar sevmem, asla güvenmem ve hiç güvenmedim. Ama kendi iç bünyemizde ki yaşanan ekonomik darboğazla alakalı her fırsatta bu bahaneye sığınmanın olduğumuz yerde badanaj yapmaktan öte bir anlamı taşımadığını düşünüyorum. 
Ekonomik alanda kontrol kaybedilmiştir. Her kafadan bir ses çıkmakta ama bir güç çıkan fikirleri bir şekilde kamufle ederek ülkenin önünü açacak atılımlara giden yolda yeni fikirleri gölgelemektedir.
Tamamen dış politika odaklı olduğunuz kadar iç politikada da gereken hassasiyeti göstermeniz ve halkı düşürdüğünüz ekonomik çıkmazdan düzlüğe çıkarmanın hesaplarını yapmalısınız.
Ülkede yaşanan tüm asayiş olaylarının temelinde dahi ekonomik buhranın etkili olduğunu bilmek lazımdır. Hemen her gün ekranlardan duymaya alıştığımız akla hayale gelmeyecek derecede ki suç olaylarının temelinde bu yatmaktadır.  
Halkımız sosyal çatışmayı şu anda ekonomik, siyasi, fikri alanda yaşamaya başlamıştır. Bu çatışmaların fikirden eyleme dönüşmesi tehdidine karşı derhal önlem alınmalı ve dediğim dedik çaldığım düdükçü yaklaşımla bildiğini okumak yerine alanında uzman yetkin kişilerle hareket edilerek gerçekçi bir ekonomi politikası izlenmelidir. 
Bu yapılmazsa çok geçmeden ülkeyi ekonomik kaos içine çekmeye başlayacaktır. Benden söylemesi!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.