1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gıda ve sağlık ürünleri netten satılmamalı
Gıda ve sağlık ürünleri netten satılmamalı

Gıda ve sağlık ürünleri netten satılmamalı

Tüketiciler Birliği Başkanı Mustafa Dinç, gıda ve sağlık ürünlerinin internetten satılmasını eleştirdi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de ciddi bir artış var.  17 Milyar 500 Milyon TL’ye ulaşan e-ticaret hacmi, 2020 yılında 35 Milyar TL’ye ulaşması ön görülüyor. E-ticaret ile yapılan alışverişlerde müşteriye sağlanan avantajların yanında bir de dezavantajının da fazla olması vatandaşların daha bilinçli olmasını gerektiğini ortaya koyuyor. Tüketicilerin alışverişte, fiyat avantajının yanı sıra hızlı ve kolay olması nedeniyle interneti tercih eder duruma geldi. Konya Tüketiciler Birliği Başkanı Mustafa Dinç, e-ticaretin insanların hayatlarını kolaylaştıran yönünün olmasına rağmen, dezavantajının da olduğunu dile getirdi. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ciddi bir artış olduğuna dikkat çeken Başkan Dinç, vatandaşların bir tıkla onlarca ürüne bakabildiklerini ve ürünleri karşılaştırarak uygun fiyata kaliteli ürün alabildiklerini söyledi. Zaman ve fiyat üzerinden vatandaşların tasarruf sağladığını aktaran Başkan Dinç, “Vatandaşlar birçok markaya internet üzerinden bakarak, en uygun fiyata en uygun ürünü karşılaştırarak alabiliyor. Satın alınan ürünlerde adrese teslim olması önemli bir avantaj haline geliyor” dedi.

KÜÇÜK ESNAF KEPENK KAPATIYOR

E-ticaretin artmasına paralel olarak küçük esnafın zor durumda kaldığını ve kepenk kapatmak zorunda kaldığını söyleyen başkan Dinç, “E-ticaretin artması müşteriler için birçok alanda olumluyken, bazı alanlarda da olumsuz etki yaratabiliyor. Bunlardan en önemlisi küçük esnafın kepenk kapatması olarak görülebilir. E-ticaretle beraber artık büyük depolarda iş yapan büyük şirketler ortaya çıktı ve rekabet şansını neredeyse sıfıra indirdi. Küçük işletmelerin kapatılması devlete de zarar veriyor. Sonuçta küçük esnaflarda istihdam noktasında devlete yardımcı oluyorlar ve her esnaf birçok kişinin geçimini sağlıyor. E ticaretin gelişmesiyle binlerce küçük esnaf yerine, büyük depolardan oluşan yerler oluşmaya başlıyor” ifadelerini kullandı.

GIDA VE SAĞLIK ÜRÜNLERİNİN SATIŞI YASAKLANMALI

E-ticaret ile birlikte internet üzerinde hayatın her alanında kullanılan ürünlerin satıldığını ve bunu doğru bulmadığını bildiren Başkan Dinç, devletin gıda ve sağlık alanındaki ürünlerin internet zerinden satışının engellenmesi gerektiği kanaatinde. Başkan Dinç, “Devletin gıda ve sağlık ürünlerinin internet üzerinden satışının yapılmasını engellemesi gerekiyor. Müşterinin birebir bakarak alması gereken ve son kullanma tarihi kısa olan ürünlerin mutlaka devlet tarafından yasaklanarak internet yoluyla satışının yapılmamasını sağlaması gerekiyor. Çünkü vatandaşlar burada mağdur olabilir” diye konuştu.

GÜVENLİ SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPILMALI

İnternet üzerinden binlerce alışveriş sitesinin olduğunu kaydeden Başkan Dinç, bu sitelerden hangisinin güvenli hangisinin güvensiz olduğunu öğrenmek için güvenlik sertifikasının olup olmadığına bakmak gerekiyor dedi. İnternet sitelerinde yapılan alışverişlerde dikkatli olunması gerektiği tavsiyesinde bulunan Dinç, şunları söyledi: “İnternet sitelerinin güvenli olup olmadığı kontrol etmeden alışveriş yapılmamalı. Alışveriş yapacağınız sitenin güvenlik sertifikasının olması gerekiyor. Güvenlik sertifikasını alan işletme gerçektir ve güvenli alışveriş yapılabilecek bir yerdir. Ayrıca müşterilerin alışveriş yapacakları internet sitelerinde mutlaka adres, telefon numarası ve müşteri hattının olması gerekiyor. Aldığınız ürünü iade etmek istediğinizde veya şikayetinizi dile getirmek istediğinizde karşınızda muhatap olması lazım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.