1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Girişimciler, Türkiye'nin kritik eşiğini aşmak için ne yapmalı?
Girişimciler, Türkiye'nin kritik eşiğini aşmak için ne yapmalı?

Girişimciler, Türkiye'nin kritik eşiğini aşmak için ne yapmalı?

İpekyolu Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin Bilgi Aktarım Programına misafir olan Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt, “Türkiye’nin Kritik Eşikte Gündemi Nedir?” konulu sunum yaptı. Dernek üyelerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda Bozkurt, Türki

A+A-

Kısa dönemde canımızı sıkan gelişmeler olabileceğini ama uzun dönemde Türkiye'nin geleceğinden endişe edilmemesi gerektiğini belirten Rüştü Bozkurt, Türkiye ekonomisinin 80 yılda ortalama yüzde 5,2'lik bir büyüme gösterdiğini, genç girişimcilere sahip olduğunu, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini abartılı değerlendirmelerden uzaklaştığını, insanın kaynağının önemini kavradığını vurguladı.

Türkiye’nin doğal potansiyelinin ötesinde büyüme gerçekleştirmek için gündeminde önemli sorunlar olduğunu anlatan Rüştü Bozkurt, " İlk eşik, düşük ve orta teknolojilerle donanmış bugünkü işyerlerinin rekabet edebilir ve yüksek katma değerli ürünler üretecek ileri teknolojili girdiler kullanan yapıya getirilmesidir" saptamasını yaptı. Bozkurt ikinci kritik eşiğin de, "Endüstri 4.0” diye tanımlanan gelişme düzeyine uyum sorunu olduğunu ve her ikisinin de çok ciddi yatırım planlaması ve yapısal değişme gerektirdiğinin altını çizdi.

Ortak strateji uygulanmalı

Ülkenin bugün geldiği eşikte sağlık geçiş yaratması için ekonominin bütün aktörlerinin bir ortak strateji çerçevesinde insan ve sermaye kaynaklarını yönetmesi gerektiğini anlatan Dünya Gazetesi Yazarı Bozkurt, "Bir numaralı sorumlu medyamızdır. Ayrıntı bilgisi aktararak yatırımcının işini kolaylaştırması gerekir. Bu açıdan yatırım iklimi yaratmada medya ve iletişim hayati önemi sahiptir" diye konuştu.
Bozkurt, yaptığı değerlendirmede siyasi iradenin ve bürokrasin de ortak stratejiyi hayata taşıyan bir anlayışı benimsemesinin kritik önemde olduğunu somut örneklerle anlattı. Asıl sorumlu olanın, girişimcinin kendisi olduğu belirten Bozkurt, “Şuurlu bir girişimcinin üç önemli adımı atması gerekiyor. Dünyada kendi işiyle ilgili gelişmeleri sezmeli ve açıklayabilmedir. İkincisi, kendi olanak ve kısıtlarını bilmedir. Üçüncüsü de gelecekle ilgili bir plana sahip olmadır. Bu bileşenler olmadan sağlıklı bir yatırım ve değişmelere uyum olmayacaktır” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.