1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. GÖKKUBBEDE HOŞ BİR SEDA BIRAKMAK İSTERSEN BÖLGENİN KIYMETLERİNE SAHİP ÇIK
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

GÖKKUBBEDE HOŞ BİR SEDA BIRAKMAK İSTERSEN BÖLGENİN KIYMETLERİNE SAHİP ÇIK

A+A-

Yıllardır şifa olsun diye Kaplıca kaplıca gezeriz. Genelde Konyalı vatandaşın gittiği yerler Ilgın, Afyon, Denizli, Nevşehir ve Kütahya’dır.

Şahsım olarak genelde Nevşehir’i tercih ediyordum.

Sayha’nın İsmil’de Kaplıca tesisleri üzerine çalıştığını ve işletme ruhsatı aldığını biliyordum. Sayha diye bir holding kalmayınca akıbetini de hiç araştırmadım.

Yaklaşık 20 gün önce Karatay Belediyesinde değerli bir büyüğümüzü ziyaret ettik. Kendisi belediyeciliğin piri. Belediyecilik denince akla ilk gelen isim. Çok güzel ağırladı, bir takım sorularımızın cevabını aldık. Sohbette bir ara kaplıca gündeme geldi.

Değerli Büyüğümüz İsmil’e gitmenizi tavsiye ederim dedi. Yalnız yıl sonuna kadar dolu. Vatandaş yerini ayırtıyor, para almadığımız için her an bir işi çıktığında rezervasyonunu iptal ediyor... Arkadaşlara söyleyelim, rezervasyon iptali olan bir yer olursa sizi arasın dedi.

Allah Razı Olsun. Aradılar tek katlı 50 TL. Dubleks 80 TL günlüğü.  Eşim, Annem ve Kayınvalidemle birlikte 6 gün kaldık. 480 TL ödedik. Suyu gerçekten muhteşem...  Tatlı su getirilmiş. O da çok güzel. Sessiz sakin. Muhteşem de sivriden geçilmiyor, özellikle yürüme zorluğu çeken yaşlılar için dubleks hiç uygun değil ve çevresi dökülüyor.

Yıllardır böyle bir tesis atıl kalmış, Karatay Belediyesine geçmiş, onlarda ruhsat iptal olmasın diye öylesine işletiyorlar.

Planları büyük. Ancak zamana yaymışlar.

Ey Ankara’ya gönderdiğimiz, Konya’nın temsilcisi Milletvekillerimiz, Ey Şehrimizi emanet ettiğimiz Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız…

Sizler bu değerleri görmez misiniz, Konyalının sermayesi Konya’da kalsa, dışarıdan da yerli ve yabancı ziyaretçi alsa Konya ekonomisine daha çok katkı verilmiş olmaz mı?

Dünya’nın en zengin mineralli suyuna sahibiz, ve Konyalı olarak bihaberiz.

Böyle muhteşem bir yer bugüne kadar neden değerlendirilmedi? Konya ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak, İsmil’e hayat verip çevresiyle birlikte kalkındıracak bu projeye bugüne kadar neden sahip çıkılmadı?

Daha böyle Rabbimin bizlere bahşettiği nice güzellikler var İlçelerimiz de…  Alanya’da Dim çayı diye bir yer var.. Dağların arasında. Altında su akar, çok bir özelliği HATTA DOĞRU DÜZGÜN YOLU bile yok. Ancak iyi değerlendirmişler.  Alanya’ya gelen yerli ve yabancı mutlaka buraya uğruyor ve çok büyük paralar bırakıyor.

Bizler neden Konya’nın güzelliklerini değerlendiremiyoruz?

Sayın Milletvekillerim. Mecliste oylanan yasa tasarılarına evet ya da hayır demekten daha çok, ilçe hemşeri ziyareti yapmaktan ziyade, bu değerleri gün yüzüne çıkarıp insanlığın hizmetine sunacak projeleri hayata geçirecek, bölgenin ve bölge halkının hayat standardını yükseltecek çalışmaların önünü açmak, Mecliste bunun mücadelesini vermek, sizin için daha doğru olan değil midir?

Sayın Valim, Sayın Kaymakamım. Sizlere emanet edilen koltukların hakkını, bölgenizi tanıyarak bölgenizdeki değerlere sahip çıkarak, bürokrasiyi harekete geçirerek, Rabbimin verdiği yeraltı ve yerüstü zenginliklerin bölgeye kazandırılmasını, bölge insanının refahını artırmasını sağlayarak verseniz daha doğru olmaz mı?

Ya vatandaşın oyları ile Bölge insanına hizmet etmeyi destur edinen Belediye BAŞKANLARIMIZ.

Sizler Büyükşehir’inizdeki, ilçenizdeki, Kasabanızdaki değerlerin farkında mısınız?

Konya’nın doğa harikaları, İsmil’i ne zaman Alanya’nın dim çayı kadar değer bulacak, öncelikle milletimiz sonra bölge halkı bu güzelliklerden ne zaman nasiplenecek?

Aklıma gelmişken İsmil’e giderken bizim meşhur bir tarlamız vardı, daha öncede burada bahsetmiştim, 30 yıldır para edecek diye bekleriz, yok hastane geldi, yok çevre yolu yakınına geldi falan. Hatta bizim orası sanayi sahası olmuş diye de sevinirdik.

 Hesapladım Mevlana’ya yaklaşık 16  bilemedin 17 km. Yani  Bosna’dan ve 2 Organize’den daha yakın.

Yeni Çevre yoluna 1000 metre. Adana Ereğli yoluna 400 metre ayrıca yola cephe.

Satalım, para ederse Rahmetli dedemle neneme sözüm vardı, onların niyetine iki muhteremi ve Annemi hacca gönderecektim.

Karatay Belediyesinin bir alana sıkıştığını bölgeyi genişletemediğini hizmet üretemediğini başarılı bulmadığımı buradan yazmıştım.

Sağolsun Tahir Akyürek Başkanımın emrindeki Büyükşehir Belediyesi de bize ikinci bir tokat vurmuş, araştırınca haberimiz oldu. Nasıl mı?

Yeni hazırladığı Nazım imar planında Sanayi sahası diye geçen 40 yıldır ekilmeyen, sulu tarımın olmadığı  kıraç araziyi, Tarım Arazisine çeviri vermişler.

Sizin anlayacağınız para edecek diye biz otuz sene bekledik, bir otuz sene de çocuklarımız bekler, dünya batar mı çıkar mı bilmem bizim çocukların evlatları ne kadar daha bekler hiç bilmiyorum.

Çok yaşa sen emi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 736 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.