1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Göktürk-1 uydusu fırlatıldı
Göktürk-1 uydusu fırlatıldı

Göktürk-1 uydusu fırlatıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı. Fırlatma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha ileriye gitmek zorundayız. U

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenen törende, fırlatma anı canlı takip edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:
"Göktürk-1 uydusunun Türk Silahlı Kuvvetleri için hayırlı olmasını diliyorum. Artık neticelerini gördükçe daha da gururlanacağız. Fırlatma aracından başarıyla ayrılan uydumuzun ilk sinyallerini 1 saat içinde Norveç'ten alacağız. Bu uydunun üretiminde tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Daha ileriye gitmek zorundayız
Rasat uydumuzu 2011 yılında Rusya'dan, Göktürk-2'yi ise Çin'den fırlatmıştık. Göktürk-1, daha önce gönderdiğimiz uydudan daha gelişmiş bir uydudur. TSK'ya yüksek görüntü kaydetme kabiliyetiyle büyük destek verecektir. Hedefimiz Göktürk-1'den daha gelişmiş uydular tasarlamak ve üretmektir. Bu konuda yürütülen çalışmaları biliyor ve takdir ediyorum. Fakat daha ileriye gitmek zorundayız. Uydularımızı da artık kendimizin geliştirmesi ve üretmesi şarttır. Bu konuda daha fazlasını yapmamız gerekiyor.
NATO'da beraber değil miyiz? Bize yaptığınız nedir? Silahlar konusunda görüşüyoruz, iş neticeye gelince 'kongreden karar çıkmadı' diyorlar. Şimdi artık kendimiz üretiyoruz. Çok daha ucuza üretiyoruz. Ambargolar, savunma sanayini güçlendirmedeki azmimizi artıyor. Çok daha büyük projeler ve büyük başarılar bizi bekliyor."

Bakan Işık: Bu projelerle karşılık veriyoruz
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, fırlatma töreninde açıklamalarda bulundu.
Bakan Işık'ın açıklamalarından öne çıkan maddeler şöyle:
"Bu önemli projenin başta TSK olmak üzere tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye artık kendi uydusunu üreten bir ülke konumuna geldi. Göktürk-1 ile yüksek çözünürlükte görüntü ihtiyacımızı karşılayacağız. Göktürk-3 için de çalışmalarımız devam ediyor. Son günlerde Avrupa ülkelerinden gelen ambargo söylentilerine bu projelerle karşılık veriyoruz." TUSAŞ Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası'nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi.
Uydu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de uzaya fırlatıldı.

İlk sinyal fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek. Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.

Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.
Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.