1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Golden Visa Programıyla İspanya’da Sağlık Hizmetlerine Erişim
Golden Visa Programıyla İspanya’da Sağlık Hizmetlerine Erişim

Golden Visa Programıyla İspanya’da Sağlık Hizmetlerine Erişim

Golden Visa Programıyla İspanya’dan alacağınız kalıcı oturma izni ile İspanya’daki kamusal hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 500.000 Euro gayrimenkul yatırımı karşılığında oturma izni elde edebildiğiniz program beraberinde birçok avantajı getiriyor.

A+A-

Golden Visa Programları ile Avrupa Birliği standartlarındaki eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz ve ailenizi de programa dahil edip güvenli bir geleceğe adım atabilirsiniz. Şimdi İspanya’daki sağlık hizmetlerini daha yakından inceleyelim.

Kullanımınıza açık hizmetler

İspanya Golden Visa Programına başvurunuz kabul edildiyse ve kalıcı oturma izni elde ettiyseniz İspanya’da yaşamaya hak kazandınız demektir. Burada yaşamaya başladıysanız yapmanız gereken İspanya sosyal güvenlik payınızı ödemek ve böylece bir İspanya vatandaşının sahip olduğu tüm sağlık hizmetlerine sahip olmak.

Bunun yanında eğer bu payı ödemediyseniz bile birkaç kontrol yaptıktan sonra yine de yararlanabilir misiniz hizmetlerden görebilirsiniz. Çünkü İspanya’da merkezi sisteme dayalı bir sağlık sistemi yok, tüm 17 bölge kendi sistemine sahip bu nedenle özellikle kendi bölgenizin kurallarına bakıp ne yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Örneğin yerel doktorunuza gitmeden yapmanız gerekenlerden birisi yaşadığınız yeri yerel yöneticiler tarafından onaylatmak ve empadronamiento denilen bir sertifika alıp bunu yanınızda taşımak.

Kısa süreli kalmaksa planınız bunun için de size sunulan özel sigortalar var bunları araştırıp ulaşabilir ve tüm kaldığınız süreyi güvenceye alabilirsiniz.

Bir doktor bulmak

Centro de salud, yerel sağlık merkezi. Médico de cabacera, özel klinik. Bunlar doktora ihtiyacınız olduğunda aramanız gereken yerlerin isimleri. Bu yerler size ihtiyacınız olan sağlık hizmetlerini sunacak yerler.

Kalacağınız yer merkezi bölgelere uzaksa şayet yakındaki sağlık kuruluşlarını sormanız sizin için yararlı olacaktır ya da bazı bölgelerde olduğu gibi doktor ya da hemşire gibi sağlık görevlilerinin geldiği özel günleri de öğrenebilirsiniz.

Doktorunuzu bulduktan sonra yapacağınız ilk iş sisteme kendinizi tanıtacak şekilde giriş yapmak ancak sonrasında randevunuzu alabilirsiniz.

Almanız gereken sağlık kartınız için ihtiyacınız olan üç belge: TGSS sertifikanız, pasaportunuz ve N.I.E denilen yabancı numaranız.

Acil durumlar

Urgencia, acil bir durumda hastaneye gittiğinizde gitmeniz gereken kısım yani ACİL.

112 ise acil durum hattı İspanya’nın. Bu numaraya ihtiyacınız olduğu takdirde doğru müdahalenin yapılması adına eğer özel bir kronik hastalığınız ya da alerjiniz varsa bunun İspanyolca adını öğrenmek işinize yarayacaktır.

Eczaneler

Farmacias, eczane.  Bizim ülkemizde de olduğu gibi aradığınız herhangi bir ilacı bulmak adına eczaneye gitmelisiniz. Aynı zamanda bu eczaneler basit hastalıkların müdahalesinde de yardımcı olabiliyorlar.

İlaç alırken sağlık güvence kartınızın olduğuna emin olun. Onun sayesinde ilaç fiyatlarının yalnızca küçük bir kısmını ödüyorsunuz ya da hiç para vermiyorsunuz.

Önemli bir uyarı eczanelerin çalışma saatleriyle ilgili. Kesinlikle kontrol etmelisiniz ve özellikle de siesta zamanlarına dikkat etmelisiniz. Her durum için acil durum eczaneleri bulunuyor ama tüm eczaneleri her zaman açık bulamayacağınızı unutmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.