1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

  3. Gönül Dostumuz, Saffet Arıcı Ağabeyimiz Hakk’a yürüdü…
Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. dr. ahmet kağan karabulut
Yazarın Tüm Yazıları >

Gönül Dostumuz, Saffet Arıcı Ağabeyimiz Hakk’a yürüdü…

A+A-

Mehmet Şimşek ağabey tanıştırmıştı bu Kıymetli Allah Dost’u ile beni, bundan seneler evvel. Zayıf, naif, nüktedan, idealist, Hak aşığı, 70 li yaşların sonlarında olmasına rağmen koşan, çalışan, üreten, inandığı doğruların, hakkın ve adaletin mücadelesini vermeye gayret eden, ağzı dualı, gönlü sızılı, yüreği sevgi dolu, şair ruhlu adam, “adam gibi bir adamdı” Saffet Ağabey.

Sonrasında dostluğumuz ilerledi. Yaşlılığın onda beliren tüm emarelerine rağmen o halinde haftada ya da iki haftada bir en geç Bosna mahallesindeki evinden kalkar, ziyarete gelir, saatleri bulan sohbetlerle çoraklaşmış ruh iklimlerimizi muhabbetle sular, Allah ve Resulünden, Evliyalardan, ululardan söz eder, karşılıklı şiirler okur, muhabbetin ve Allah için dostluğun şahikalarında seyrederdik. Bazen gençliğinden söz eder, on sekiz yaşındaki duygularını yeniden coşturur, bizi de o çağlara götürür, bazen rahatsızlıkları dolayısıyla ziyaretlerini aksattığından söz edip kusura bakmayın der ve bizi mahcubiyet deryalarına atardı.

Güzel insandı vesselam. Nesli tükenen Zümrüt-ü Anka kuşu misali, nesli tükenmeye yüz tutmuş, numune-i imtisal bir gönül adamıydı. Son rahatsızlığında hastanemizin acil servisinde yoğun bakımda ziyaret ettiğimde, bana bolca dua etmiş ve adeta feri azalan gözlerine bir ışık gelmiş, o rahatsız halinde ayağa kalkmaya yeltenmişti. Edebin, dostluğun, insanlığın zirvelerinde, her haliyle zevale doğru kemâla yol alan bir pir-i faniydi. Son telefon konuşmamızda ise günlük vazifelerini aksattığından, her gün okuduğu birkaç cüz Kur’anı okuyamadığından, tesbihatlarını yapamadığından dert yanıyor, iyileşir iyileşmez telafi edeceğini söylüyordu. Derdi Hakk olanın, derdi Hakk’ın rızası olanın yeri de Hakk’ın yanı olacaktır inşallah. Ne mutlu bize ki Rabbim öyle bir insanla dost edip, ahir ömründe onu örnek almayı, ondan feyiz almayı, son demlerinde de bolca dua almayı nasip etti. Vardığın yerde Mevla’nın rahmeti üzerine oluk oluk yağsın Aziz Dost, çok sevdiğin Resul’ün şefaati seni çepeçevre kuşatsın Aziz Dost. Melekler yoldaşın olsun, kabrin pür nur, hesabın kolay, mekânın cennet olsun Saffet Ağabey…

Böyle bir hayat yaşayan birinin ardından, bir dostumun dizelerinde dile getirdiği gibi ancak şöyle denebilir;
“Derinden geliyor sesi,
Var mıdır bunun ötesi,
Ağlamak da neyin nesi,
Seven, sevdiğine gider”

Ya da bir başka gönül dostunun dediği gibi diyelim birlikte;

“Ölüm bize ne yakın, ne uzak bize ölüm,
Ölümsüzlüğü tattık, ne yapsın bize ölüm”…

“Şeb-i Arus” un kutlu olsun Saffet Ağabey…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.