1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. GÖNÜLLER VE ZİHİNLER İŞGAL EDİLİNCE
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖNÜLLER VE ZİHİNLER İŞGAL EDİLİNCE

A+A-

Bilindiği üzere insan madde ve mananın birleşiminden oluşmuş bir canlıdır. İnsan, bir yandan beden ve ona ait uzuvlardan  (el, ayak, göz kulak, kemikler, damarlar, ciğerler, kan, mide... vs) oluşur. İnsanı insan yapan, onun ölümsüz yanıdır. Ölünce beden gibi toprakta çürümeyip, sonsuz alemde mükafata veya mücazata muhatap olacak olan ruh, can, akıl ve duyguları dır ki insanı insan yapar.   İnsanı diğer canlılardan ayıran da işte bu tarafıdır. (manevi yanıdır) . Bu sebeplerden dolayıdır ki fertlerin ve milletlerin güçlü olması sadece bedenlerinin sıhhatli ve dengeli olmasına bağlı değildir. Bilakis ruhen güçlü, zihnen parlak, aklen üstün olan nisanlar ve milletler tarihte rakiplerini her zaman alt edebilmişler kıyamette de ebedi saadeti elde etmişlerdir. Bu gerçek hem günümüz için geçerlidir hem de istikbal için.
Bu hakikatleri iyi bilen dünya zalimleri, emperyalist Batılılar,  son iki yüzyıldır İslam dünyasının sadece yurtlarını sadece memleketlerini işgal etmemişler tam tersi esas işgali İslam ümmetinin ruhunda ve zihninde gerçekleştirmişlerdir. Öyle ki zavallı Müslümanlar kendi değerlerini, kendi inançlarını biteviye küçük görüp küçümserken, katilerinin inanç ve medeniyetlerini baş tacı etmişlerdir. Zihinleri, akılları, ruhları işgal edilen Müslümanlar öyle bir hale gelmişlerdir ki “ebedi eziklik” “ bitmez hüsran”  duygusu tüm zihinlerini işgal etmiştir:  “Gâvurlar üstündür” “adamlar haklı be kardeşim” “Gâvur yapıyor ya” “Bizden adam olmaz” “Su akar Türk bakar” “Ne de olsa şarklıyız” “Onlarla baş edemeyiz…”  Bu işgal öyle bir noktaya gelmiştir ki tüm İslam alemi ezik müstağriplere dönüşmüştür.
Bu noktaya nasıl gelindi? Dört Halife döneminde başlayıp Emeviler, Abbasiler,  Selçuklular, Osmanlılar dönemlerinde devam eden,  İslam’ı ve Müslümanları yüce ve asil, gayri dinleri ve mensuplarını ise aşağı ve zavallı; Ümmeti güçlü, akılı, cesur, başarılı…  Gavurlar ise  zayıf, tembel, pis, cahil, zavallı acınacak tipler… Olarak görme onuru, zaman içinde askeri, ticari, bilim ve  sanat da üstünlüğün (coğrafi keşifler, Rönesans ve Reform hareketleri ile ) Batıya geçmesi ile tersine döndü. Ordularımız  Savaş meydanlarında gavurlara karşı yenilirken, ruhlarımız ve aklımızda batılılara karşı yenilgiler tatmaya başladılar. 200 yıla yakındır devam eden bu mağlubiyet tüm Asya’yı ve İslam dünyasını hem madden hem manen perişan etti ve etmeye de devam ediyor. “Şaşıran adam karısına hala demeye başlarmış “ atasözündeki gerçek gibi, bizlerde son iki yüzyıldır gavurlardan medet ummaya, onların yolundan giderek, onara baş eğerek eski gücümüzü ve eski onurumuzu tekrar elde etmeye çalışıyoruz. Beyhude bir çaba, Takip eden edileni, gölge aslını hiçbir zaman geçemez.   
Batı medeniyetinin mensupları, İslâm ahlâkını, medeniyetleri için büyük bir  tehlike olarak algıladıktan sonra bu medeniyeti yıkmak  için büyük bir savaşa giriştiler. Zihinleri işgal etme savaşının en büyük silâhı medyadır. Maalesef, Müslümanlar medyayı bu anlamda kullanamamaktadır. Çünkü Dünyayı etkileyen medya maalesef gâvurların elinde. İslam ülkelerindeki aydınlar ve gazetecilerin çoğu da “ezik müstağriplerden” oluştuğundan, batı kültürünü ve medeniyetini savunmakta. Böylece zihinler işgal edilirken ruhlar istilaya uğramakta. Bu istila ise askeri ve siyasi işgalden daha tehlikelidir. Çünkü bu duruma düşen  milletler, özgüvenini ve milli değerlerini kaybederler ve bir daha ayağa kalkamazlar. Hepsinden kötüsü, zihin işgaline uğrayanların, bunun farkında olmamasıdır.
TÜSİAD’ ın toplantısında Almanya’nın eski Cumhurbaşkanının İngilizce konuşmayı reddetmesi, yukarda anlatılanlara en iyi örmektir. Türkiye’nin zenginleri, herkesi, kendileri gibi zannedip  (ABD’yi üstün, İngilizceyi rakipsiz görme hastalığı) almanca tercüman bulundurmamaları bu komik neticeyi doğurmuştur.  
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.