1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER

A+A-

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı GAYEDER’in Öğretmenler Günü programına katıldık Rixos otelde.

Değerli Milletvekilimiz Prof.Dr. Cem Zorlu, Sayın valimiz ve kıymetli öğretmen eşleri, İl Müftümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Sosyal Hizmetler il müdürümüz, yüzlerce öğretmenimiz  ve daha birçok ismini sayamayacağım birbirinden değerli gönül insanlarıyla bir arada olduk.

Gönüllü öğretmenlerin kurduğu ve şu anda 775 civarında fakir öğrenciye değişik okullarda ücretsiz yetiştirme kursları  veren bu derneğin yöneticilerini ve gönüllülerini yürekten kutluyorum.

Oldukça önemli mesajların verildiği, bu anlamlı programda zaman zaman gözyaşlarımızı tutamadık. Talha Bora Öge’nin  duygulu  şiirleri ve ekibinin seçkin müzik ziyafetini ifade edecek kelime bulamıyorum. Hani “anlatılmaz, yaşanır”, denilen türdendi.

Ve bir Anadolu çocuğu Ramazan Öğretmen’in Afganistan’daki Gül vadisinde  2005 yılında mayına basan  ve bir bacağı kopan ilköğretim öğrencisi Ahmet Cahit’i mayın tarlasından nasıl kurtardığının anlatıldığı hikâyede tüm salonda yüreklerin atmadığına, nefeslerin tutulduğuna şahit oldum.  Ardından da o çocuğun büyümüş ve Selçuk üniversitemizin İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirip yüksek lisans yapmakta olduğu bilgisiyle sahneye gelmesi bizi daha da heyecana gark etti. Tabi ki protez bacağıyla…

Bizim medeniyetimiz okul ve bilgi medeniyetidir. Ama okumadığımız için bugün batı medeniyetinin gerisinde kaldığımızın altını çizen Sayın vekilimiz Prof.Dr. Cem Zorlu’ya  hak vermemek mümkün değil. Okuyan bir milletin, okumayan nesliyiz. Temeli bilgiye dayanan bir dinin mensuplarıyız; fakat bugün geldiğimiz noktada modern köleler gibiyiz. Kıblemizi maddeye çevirmiş; AVM’leri  ibadethane edinmişiz.

Geçmiş dönemlere göre bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını sayın valimizin ağzından duymak ilerleme yolunda atılan adımların muştusu gibiydi. Yine birçok sivil toplum kuruluşunun eğitim faaliyetlerini  birinci plana aldıklarını söyleyen sayın valimiz; özel okul ve vakıf üniversitelerinin çoğalması, ülkemizi lider devlet olmaya götürecektir, dedi.

Okunan Kur’ân-ı Kerim tilaveti ve Sayın İl Müftümüzün yaptığı dua ile şehit olan ve ebediyete göçmüş öğretmenlerimizin de ruhları hediyelendirildi.

GAYEDER  tarafından Yılın eğitim gönüllüsü seçilen ve İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin tarafından hediye takdim edilen sayın valimizin öğretmen olan eşleri Hatice Doğan Hanımefendi’nin Özel hayatından fedakârlık ederek insanımıza faydalı bir dizi etkinliğini içeren bir sunu izledik.

Gülbeyaz’ın  öğretmenine yazdığı ve 2006 da yapılan Türkçe olimpiyatlarında dünya ikincisi seçilen içler acısı özlem mektubunun Talha Bora Öge tarafından okunması da ayrı bir hüzün yaydı salona.

Kısacası; âfâki nutuklar atılmadı bu programda. Yapılanlar ve yaşananlar hatırlatıldı. Yapılabileceği sergilendi. Zor’un, nasıl  kolay olabileceğinin yol haritası gösterildi. “Mazeret yok, hizmet var” mesajı verildi.

Bizlere müstesna bir gece yaşatan GAYEDER’in değerli yöneticilerini ve eğitim-öğretim hizmetlerine  gönül vermiş tüm gönüllü öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum; Allah yâr ve yardımcımız olsun diyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.