1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görmez: Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim
Görmez: Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim

Görmez: Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından okuduğu cuma hutbesinde, "Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim, bizi birbirimize karşı kışkırtacak şeytani fısıltıları susturalım." mesajını verdi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kocatepe Camisi'nde, "Gün, milletçe kenetlenme ve geleceğimizi inşa etme günüdür" başlıklı cuma hutbesini okudu.

15 Temmuz gecesi millet olarak tarihin en zor, en uzun ve karanlık gecelerinden birinin yaşandığına vurgu yapan Görmez, "Yüce Rabbimiz, bütün unsurlarıyla milletimize kenetlenmeyi nasip etti ve milletimiz emanetine sahip çıktı. Hiç kuşkusuz millet olarak sahip olduğumuz bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu en büyük nimetlerden biridir, hamdolsun. Bu büyük nimet sayesinde ateş çukuruna yuvarlanmaktan ve karanlığa gömülmekten kurtulduk." ifadesini kullandı.

"Aklımızı, idrakimizi, vicdanımızı teslim edemeyiz"
Şerefli milleti sindirmeyi, itibarını zedelemeyi hedefleyenlerin rezil ve zelil olmaya mahkum olacağını dile getiren Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kim mazlumun, mağdurun, muhacirin yanındaysa Cenab-ı Hakk’ın kudret, rahmet ve inayeti de onun yanındadır. Allah’a sonsuz hamdolsun ki, bu topraklar asırlardır Müslüman yurdudur. Bu dinin, tek bir harfi bile değişmeyen bir kitabı vardır. Bu dinin, en güzel örnek olma vasfına sahip bir peygamberi vardır. Allah’ın bize verdiği bir akıl, bir kalp vardır. Bizim değişmez değerlerimiz, 14 asırlık engin bir tecrübemiz vardır. Hiçbirimiz Müslüman olarak bütün bunları bir tarafa bırakamayız. Aklımızı, idrakimizi, vicdanımızı bir kişiye ya da gruba teslim edemeyiz. Dünya menfaati için dinimizden geçemeyiz."

Görmez, "Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim, bizi birbirimize karşı kışkırtacak şeytani fısıltıları susturalım. Şehitlerimizin kanlarıyla imzaladığımız, gazilerimizin sancılarıyla perçinlediğimiz bu muazzam kardeşliğe sahip çıkarak, varlığımızı cümle mazlumlara, cümle mağdurlara ümit diye adayalım." ifadelerini kullandı.

"Gün, milletçe kenetlenme ve geleceğimizi inşa etme günüdür"
Gelecek günlerin daha çok vefa gösterilen, farklılıklara rağmen sevebilmenin sınandığı günler olacağına dikkati çeken Görmez, "Gevşemeyelim, sinsi fitnecilerin vesveselerine kulak asmayalım. Yılmayalım, hasetçi münafıkların tuzaklarına düşmeyelim. Vazgeçmeyelim, 'bana ne' demeyelim, bahanelere sığınmayalım. Var olduğumuz her yerde, nefesimizin yetiştiği her anda, İslam’ın nezaketini, imanın şefkatini, adanmışlığın cesaretini ayağa kaldıralım." mesajını verdi.

"Gün, milletçe kenetlenme ve geleceğimizi inşa etme günüdür. Gün şer ve kötülük odaklarına karşı teyakkuz günüdür. Gün dostlara vefa günüdür. Gün Rabbimize dönüş günüdür. Gün bizi hiç yoktan var eden Rabbimize şükrümüzü nefes nefes canlandırma günüdür." diyen Görmez, şunları kaydetti:

"Geliniz, bu cuma gününde, bu mübarek saatte hep birlikte el açıp Yüce Rabbimize yalvaralım; Allah’ım, izzetine sahip çıkmak için tanklara meydan okuyan bu millete zeval verme. Asırlar boyunca mazlumların umudu olmuş, mağdurların yanında yer almış, muhacirlere kucak açmış bu milletin üzerinden rahmet ve nusretini eksik etme.

Umudumuzu ve huzurumuzu bozmak isteyenlere, topraklarımıza fesat tohumları ekmeye çalışanlara fırsat verme. Dinimizin, vatanımızın, devletimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici düşmanlardan bizleri halas eyle.

Biz sırtımızı sana dayadık, sana güvendik, gücümüzü sana ettiğimiz imandan aldık, yıkılmamıza ve dağılmamıza izin verme Allah’ım. Zalimlerin zulmüne rağmen bizi adaletten ve merhametten ayırma Allah’ım. Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ayırma Allah’ım. İntikam hırsıyla adaletten şaşırtma, öfkesine kurban olup hakkaniyetten uzaklaşan, mağrur olup haddi aşan kullarından olmaktan sana sığınırız. Sen, milletimizin bu soylu direnişini bir adalet ve hakkaniyet direnişi olarak muzaffer eyle." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.