1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Görünmeyen Köy gibi, Bilinmeyen Görünmeyen Seçim Kılavuz İster
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Görünmeyen Köy gibi, Bilinmeyen Görünmeyen Seçim Kılavuz İster

A+A-

Türkiye son günlerde tarihi olaylara imzaatıyor. 21. yüzyıla damgasını vuracak hamleler arka arkaya yapılıyor. Buhamlelerin arkasındaki sır nedir?
İstikrar ve güven başarıyı getiren enönemli 2 etken olarak karşımızda durmakta.
İstikrar, toplum hayatının her sahasındavazgeçilmez bir unsurdur. Ekonomide, siyasette, eğitimde, çalışmada,kalkınmada, iç ve dışla iyi ilişkilerde, sonuç itibariyle her alanda istikrargörülmektedir.
Siyasette istikrarın başarıyı nasılgetirdiğini bir örnekle ele alalım.
IMF'eborcumuz kalmadı
- Turizm gelirlerimiz arttı. Türkiye ençok ziyaret edilen 17. ülkeydi şimdi Altıncı sıradadır.
- Türkiye'ye gelen turist sayısı 13milyondu. Şimdi 35 milyon.
- 2023'te 50 milyon turiste çıkacak 50milyon dolar gelire çıkacak
- Turizm geliri biz geldiğimizde 8.5milyon dolardı. şimdi 35.5 milyon dolar.
- Dünya'da turizmde ilk 5'e yükselme eğiliminde
- Gelir Dağılımında kişisel gelir bazında yükselmelersağlanmıştır.
-Yeni anayasanın hazırlanması darbe anayasası yerinehalkın kabul gördüğü bir anayasa…
Yenianayasanın herkese hitap edebilmesi ihtiyaç olarak görülmektedir. Yürürlükteolan anayasanın, darbeler ürünü olmaktadır. Sayın Başbakanımız Erdoğan’ın deyimiyle “Mevcutanayasa, insan haklarına, özgürlüklere ve demokratik yapıya engel oluyor.Milletin gelişmesine de engel oluyor. Özellikle yarınların yöneticileri olangençler yeni anayasa hakkında görüşlerini ortaya koymalı. Darbeci anayasadan,özgürlükçü bir anayasa geçilmelidir. Yeni anayasa, ülkeye her açıdan faydagetirecektir. Bizler de Türkiye’nin önündeki engellerin ve zincirlerinkırılmasını istiyoruz. Milletvekillerimizin ve ülkeyi yönetenlerin süreci hızlandırmasınıistiyoruz”
Erdoğan Onun halktarafından seçilmesi. Yeni Türkiyenin oluşumunda önemli kilometre taşlarındanbirisidir.. Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğu zaman, Başbakanlığa önereceği kişi degeniş anketler sonucu temayül yoklamalarına göre şekillenmiştir. Muhalefetin eleştirileri ise Sayın Prof.Dr.Ahmet Davutuğlu’nun bağımlı olabileceğiendişesidir. Alacağı kararlarda başbakanlık yapamaz duruma gelirse ortaya ciddi sıkıntılar çıkabilir endişesi yeralmaktadır.Ama bizim görüşümüzün ötesinde Sayın davutoğlu’nun bir akademisyenve devlet adamı misyonu ve vizyonu ile alacağı kararların ortak akılçerçevesinde olacağı kamuoyu tarafından kabul görmektedir.
Sayın Erdoğan AK Parti başkanlığı, Başbakanlıkve Cumhurbaşkanlığını adeta birleştirmek imi istiyor. Tabii ki Hayır.Buradaönemli olan her iki makamın ülkenin menfeatleri doğrultusunda hareketkabiliyetlerinin birleştirilmesidir.
‘Bu Anayasa’ya görehalkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olduğu için kararlarda pasiflik yerine dahaetkin olma isteği olabilir. Anayasa yagöre yetkilerini de kullanabilir. Bu çerçevede Bakanlar Kurulu’na başkanlıkeder, onu takip eder, gereki yerlerde düzeltmeler yaparsa halk için önemli kararlardaonun imzası yer alabilir. Bunlarda profersonel ve modern devlet yönetimi ilkeve boyutlarından önemlileri ise:
-Katılımın sağlanması
-Şeffaflık –Açıklık
-Herkişi ve kurumun kendi işlevini ve görevini yapması
-Ortak akıl
-Ülkede toplumsal bütünleşmenin sağlanması Hizmetverdeme hiçbir ayrımın ve ötekileştirmenin yapılmaması’dır.
Bunlar yapıldı mı yapılmadı mı kendi kendimize sormak gerekiyor.Yıllardansonra her sabah uyandığımızda tüketim mallarına gelen zamlarla uyanmak stresindenkurtulnmadı mı? O halde bunlarıhalkımızın bilmemesi mümkün değildir. 7Haziran seçimlerinde Ak partinin vekil sayısı 368-372 olacaktır. Anket açıklamaları haftaya….
 

Bu yazı toplam 347 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.