1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. GÖSTERİŞ DEĞİL KALİTEYE BAKIN
GÖSTERİŞ DEĞİL KALİTEYE BAKIN

GÖSTERİŞ DEĞİL KALİTEYE BAKIN

Güneş ışınlarının gözleri rahatsız edici boyutta etkili olduğu ilkbahar ve yaz döneminde güneş gözlüğüne talep artarken, kentteki optikçiler piyasada satılan sahte gözlüklerin hastalıklara yol açacağını söyleyerek vatandaşları uyardı.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

İlkbahar ve yaz döneminde güneş gözlüklerine gösterilen ilgi nedeniyle kalitesiz güneş gözlükleri, işporta tezgahlarında ya da ucuz ürünler satan mağazalarda 10 ile 50 lira arasında satışa sunuluyor. Mağazalarda satılan ve UV ışınlarını kesici özellikle olanlar ise yaklaşık 100 liradan başlayan fiyatlardan alıcı buluyor. Kentteki optikçiler ise, güneş gözlüklerinin yakışanı değil, gözlerinizi daha iyi koruyanı alın diyor. Lünet Optik İşletme Sahibi Fatih Kıcıkoğlu, güneş gözlüğünün optikçilerden alınması gerektiğini belirterek, kalitesiz güneş gözlüklerinin birçok hastalığa neden olduğunu söyledi. 6 yaşından beri optik işiyle uğraştığını ifade eden Kıcıkoğlu, vatandaşların ultraviyole(UV) ışınlarını içermeyen gözlükleri tercih etmesi gerektiğini belirtti. Garanti belgesi olmayan gözlüklerin alınmamasına dikkat edilmesini ifade eden Kıcıkoğlu, piyasada satılan sahte gözlüklerin gözleri ciddi manada bozduğunu aktardı.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNE TALEP ARTTI

Güneş gözlüğünün eskiden magazinsel bir obje olduğunu söyleyen Kıcıkoğlu, şimdiki toplumda bir sağlık gereci olduğunu bildirdi. Güneş gözlüğünün önemine dikkat çeken Kıcıkoğlu, satışların arttığını belirterek şunları söyledi: “Ozon tabakasının incelmiş olması, güneş ışınlarının daha zararlı hale gelmesini sağladı. Dışardaki UV değerlerinin yüksek olması güneş gözlüğüne olan ihtiyacı arttırdı. UV değerinin yüksek olması en çok gözleri etkiliyor. Kaliteli bir güneş gözlüğüyle bu zararlı ışınlardan rahatlıkla korunabiliriz. Kaliteli bir güneş gözlüğünün 10 liraya olma ihtimali yok. UV’ye karşı koruması olmadığında güneş gözlüğü değil renkli cam olur. Bu yüzden gözlüğünüzü mutlaka optikçilerden alın. İnternet üzerinden, mağazalardan ve işporta tezgahlarından kesinlikle almayın.”

UV DEĞERLERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Satın alınan güneş gözlüğünün UV değerini ölçen makinalardan test edilmesi gerektiğini ifade eden Kıcıkoğlu, optikçilerden alınmayan gözlükler de ölçüm olmadığı için orijinal yerine satıldığını bildirdi. Optikçilerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetlendiği için kalitesiz ürün satamadığını kaydeden Kıcıkoğlu, sahte ve orijinalin hangileri olduğunu müşteriye göstererek satış yaptıklarını bildirdi. Kıcıkoğlu, “İşportacıdan, mağazalardan ve internet üzerinden satın alınan gözlüklerde fayda zarar bilgisi veremez. Marketten aldığınız bir gözlük hakkında bilgi almak istediğinizde size cevap veremezler. Çünkü UV 400 değerinin, filtrenin ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Ama optikçilerde her türlü bilgiyi size söylüyorlar” diye konuştu.

NUMARALI GÖZLÜKLER REÇETEYLE SATILIYOR

Lünet optik olarak öncelikli işlerinin numaralı gözlük yapmak olduğunu kaydeden Kıcıkoğlu, hammaddesi alınan gözlük camının hazır hale gelip müşterinin kullanabilecek hale gelene kadar bütün aşamaları kendilerinin yaptığını ifade etti. Kıcıkoğlu, “Bizim öncelikli işimiz numaralı gözlük yapmak. Reçetesiz gözlük yapmıyoruz. Doktorun vermiş olduğu reçeteye uygun gözlüğü biz hazır hale getiriyoruz. Gözlük camını aldıktan sonra seçilen çerçeveye uygun hale getirmek için kesiyoruz ve müşterinin gözüne uygun ayarları yaptıktan sonra hazır hale getiriyoruz. Gözlüğün ilk aşamasından sonuna kadar en iyi hizmeti müşterilerimize sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.