1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Gözden Kaçanlar Ve Ekonomi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Gözden Kaçanlar Ve Ekonomi

A+A-

Bugün 6 Şubat 201 4
Türkiye’de yapıldı, yapılmadı, yanlış, doğru bir 17 Aralık depremi yaşandı.
Birçok kişi bu depremde ortaya atılan” Yolsuzluk, rüşvet, rüşvet havuzu” konusunda bir kokunun olduğunda birleşiyor.
Ancak tartışma başka bir yöne çekilmeye çalışılıyor.
“Paralel Devlet”
Var mı, yok mu?
Nasıl olmuş, ne zaman kurulmuş?
Bütün bunları konuşurken ve gözümüzden kaçanları biliyor muyuz?
Bir def a Türkiye çok şey kaybetti.
Ekonomi tepe taklak oldu.
Döviz zirve üzerine zirve yaptı.
Faiz oranları yükseldi.
Bir çok memur, polis, Emniyet mensubu, hakim, savcı, kar, kış, okul dönemi düşünülmeden yerlerinden edildi.
Buradan da devlet yara aldı. Binlerce kamu görevlisinin yerlerinden başka yerlere atanması sonrasında hiç gereksiz yere Devlet kasasından harcırahlar ödendi.
Şimdi size geçmişten bir sayfa açmak istiyorum.
“ 1983 yılında Anavatan Partisi iktidara geldiğinde teşkilat olarak Gaziosman Paşa’daki ANAP’ın merkez binasına giderek rahmetli Turgut Özal’a hayırlı olsun dileklerimizi iletmek ve nezaket ziyaretinde bulunmak istedik. Bizi toplantı salonuna aldılar. ÖZAL rahmetliye Konya teşkilatının hayırlı olsun ziyaretine geldiğini bildirdiler. Özal rahmetli bizi fazla bekletmeden toplantı salonuna gelip, bizlerle birebir görüşüp, teşekkür etti ve şöyle devam etti:
“Arkadaşlar beni iyi dinleyim:
Bizler şimdi İktidar partisi olduk. Devleti idare edeceğiz. Benim sizden bir genel başkan, yakında da başbakan olacağımızı düşünerek bir vasiyetim var:
Kesinlikle bulunduğunuz yerlerde memurla, amirle veya kamuda çalışan insanlarla uğraşmayın. Görevini yapıyorsa, hangi siyasi görüşte olursa olsun, bırakın çalışsın. Bize bir talep getirmeyin. Ama kamuyu ilgilendiren bir yatırım isteğiyle gelirseniz size yardımcı olacağım.”
Yukarıdaki anıyı sevgili dostum Süleyman Okur bana hatıralarından anlattı. Herhalde devlet adamlığı bu olsa gerek.
Şimdi binlerce memuru, polisi, hakimi, savcıyı başka yerlere atıyorsunuz. Eğer bunlar ihanet içindeler ise, orada da aynı haltları yemeyecekler mi?
Sonrası yaklaşık 12 yıldır iktidarda olan siyasi parti bu insanların belki yüzde 100’ü şimdiki yerlere atamadı mı?
Neyse geçelim.
Bağımsızlığını Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde bırakan Merkez Bankası, ekonominin gerçeklerinden kopan hükümetin korkusuyla elindeki araçları kullanamaz hale geldi.
CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan 83. Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. Kısa vadeli dış borçlar ve Merkez Bankası’nın rezervlerinin mercek altına alındığı raporda, küresel ekonomide ucuz ve bol para döneminin sonuna gelinirken Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacı ve borçların kısalan vadesinin endişeleri artırdığı ifade ediliyor. Raporda, Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunun 2013’ün ilk 11 ayında 29 milyar dolar artarak 129,4 milyara dolara ulaştığı; bu artışın mevcut borç serilerinde bir rekor olduğu kaydediliyor. AK Partinin 2009 küresel krizinden sonra ekonomiye sıcak parayla “kortizon tedavisi” uyguladığı ifade edilen raporda, 2010-2011 döneminde büyümeyi artırmak için kısa vadeli dış borçlara yüklenildiği belirtiliyor.
Döviz kurunu elindeki sınırlı rezervleri satarak dizginlemeye çalışan Merkez Bankası’nın rezervlerini hızla eritmesine karşın dolar kurundaki yükselişi engelleyemediği
Merkez’in net döviz pozisyonu son bir ayda 5 milyar dolardan fazlası eridiği görülmektedir. Piyasalar ateş çemberinde. Enflasyon ateşi yükseldi.
Sadece Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığının yerli üretim Tramvay’ı eliyle itmesi sonucu ve dövizdeki yükseliş nedeniyle trilyonlarca zararı var. Bunu Konyalı sormalıdır. İşte gözümüzden kaçan gerçekler satır başları ile böyle..
Allah sonumuzu hayır eylesin…
 

Bu yazı toplam 160 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum