Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

GÖZLENEN TÜRKİYE

A+A-

Aslında gözlenen Türkiye değil de gözlenen Müslümanlar demek daha doğru olabilirdi sanırım. Çünkü her ne kadar bugün gözlenen Türkiye ise de gözlenme sebebi halkının Müslüman olmasından kaynaklanmaktadır. Gözleyenler ise diğer devletlerdir.

         Gözleyenleri de ikiye ayırmak gerekir. Çünkü bizi gözleyen devletler ya bizim iyiliğimizi istemekte ve beklemekte veya bulunduğumuz durumdan daha ileriye gidecek bir takım gelişmelerde bulunmamızı istememektedir. Hatta mümkünse daha da geriye gitmemizi istemektedir.

İyiliğimizi isteyenler, ilerlememizi ve başka İslâm Devletlerinin içinde bulundukları durumdan kurtulmaları için ellerinden tutmamızı beklemektedirler. Bizim hakkımızda iyiliğimizi isteyerek bekleyenler için şüphesiz biz de iyilikler dileriz. Fakat asıl kötü niyetlerle bizi gözetleyenlerin durumları bizi tedirgin etmektedir.

Çünkü onların halkı inanç itibariyle, inandıkları din olarak bizden farklı durumdadırlar. Bundan dolayı da öteden beri hep aleyhimizde olmuşlardır. Dış görünüş itibariyle bize dost görünse ve hatta bizimle dost olsalar da içten içe bu dostluktan her hangi bir şekilde faydalanmamızı istemezler, nitekim bu güne kadar da istememişlerdir. Yeri geldikçe ve fırsat buldukça da her konuda aleyhimize olacak şeyleri bize dayatma yolunu seçmektedirler.

Bunları anlamak ve görmek için uluslar arası ilişkiler konusunda mütehassıs olmak da gerekmez. Gördüğümüz ve gelişen olayları takip ettiğimiz zaman durum kendisini apaçık göstermektedir.

Batılı bir devlet gibi ekonomik ve sanayi açısından ilerleyebilmemiz öteden beri devletimizin ve milletimizin birinci düşüncesi olmuştur. Bunun için de onlarla işbirliği yapabilmek uğruna aralarında kurdukları uluslar arası ilişkiler konusunda biz de içinde olabilmek için attığımız her adımı zahiren kabul etmiş görünseler bile işi sonunda aleyhimize çevirebilecek yolları hep aramış ve bulmuşlardır.

Çoğu zaman da bizi aralarına alma konusunda isteksizliklerini göstermişler ve konuyu devamlı olarak askıda tutmayı becermişlerdir. Aralarına aldıklarında bizim lehimize olacak konularda asla istekli olmadıkları gibi, almak için sebep aramak ve bulmak yerine almamak için bahaneler uydurmayı ve dolayısıyla bizi oyalamayı bilmişlerdir.

Güya biz de NATO üyesiyiz. Fakat gel gör ki, bugüne kadar bu üyeliğimizden bir fayda görmedik. Yıllardır güney sınırlarımızın ötesinde gelişen durumdan kötü yönde etkilendiğimizi görüp durdukları hâlde, bırakın yanımızda olmayı ve tutuşan ateşi söndürme yolunda bir adım atmayı, fırsat buldukça bu konuda aleyhimize olabilecek her türlü kötülüğe destek çıkmayı bilmişlerdir.

Son zamanlarda sınır ötesi yaptığımız harekâta gösterdikleri tavır her şeyi ortaya koymakta ve göstermektedir.

Avrupa ekonomik iş birliğine bizi de içlerine alma konusunda yıllardır kapıda bekletmiş olmaları da onların gerçek niyetlerini göstermektedir.

Bundan çıkaracağımız netice şudur: Bizim dinimizden başka dinlere mensup olanlar bize karşı kolayca birleşip aleyhimize dönebilirler. Çünkü onlar bizim gerçekte kendimizi gösterecek bir şekilde ne askeri ve ne de ekonomik yönden ilerlememizi istemezler.

Bu konuda tavırlarını açıktan sergilemekten çekinmezler ve bundan da asla utanç duymazlar.

Bu yazı toplam 479 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.