1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gözlük alırken gözünüzden olmayın
Gözlük alırken  gözünüzden olmayın

Gözlük alırken gözünüzden olmayın

Dışarıda markasız ve ucuz satılan güneş gözlüklerinin, gözleri ultraviyole ışınlarından korumadığı için katarakt oluşturduğunu söyleyen Süleyman Bezirci, vatandaşları uyararak gözlük alırken dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Sıcakların arttığı yaz aylarında Konya’da vatandaşların güneş gözlüğüne olan talebi artış gösteriyor. Vatandaşların gözlük alırken dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Konya Haberleşme Cihazları, Saat ve Gözlük Satış ve Tamirciliği Esnaf Odası Denetim Kurulu Üyesi ve 33 yıldır gözlükçü Süleyman Bezirci, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sadece yazın değil kışında güneş gözlüğünün kullanılması gerektiğine dikkat çeken Bezirci, sis ve karda da insanları rahatsız eden ışınlar olduğunu kaydetti. Bezirci, özellikle karın insanın gözünü aldığını yazın olduğu gibi kışında güneş gözlüğü takılması gerektiğini ifade etti.

EN ÖNEMLİ UNSUR CAMIN KALİTESİ

Süleyman Bezirci, güneş gözlüğü seçerken  hem camın hem de çerçevenin iyi seçilmesi gerektiğini vurguladı. Bezirci, “Ama bizim en çok önemsediğimiz şey camın kaliteli olmasıdır. Özellikle güneşli havalarda UV ışınlarını filtre eden, göze zararlı ışınları salmayan camların tercih edilmesi gerekiyor. Ama değişik mağazalarda bu özellikleri taşımayan bir takım gözlükler satılıyor. Çerçevelerin albenileri oluyor, taşlı, kenarlıklı değişik desenli, insanlar bunları kullanıyor. Niye bunu tercih ettiniz niye kullanıyorsunuz dediğimizde zaten gözümüze takmıyoruz aksesuar olarak kafamıza takıyoruz diyorlar. Bunlar alınınca da mağazalar satıldı diye tekrarını getiriyor. Gözlük almak isteyen kişilerin en az 100 TL’yi gözden çıkarmaları lazım ki kullanabilsinler.” diye konuştu.

img_7900.jpg
GÖZ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Ucuz ve kalitesiz gözlüklerin göz sağlığını olumsuz etkilediğini kaydeden Bezirci, bu gözlüklerin gözde katarak oluşumuna neden olduğunu açıkladı. Bezirci, “Kaldırım üstündeki tezgahlarda satılan ucuz ve markasız güneş gözlükleri güneşten gelen zararlı ışınları engellemeyerek gözle direkt temas etmesine neden olur. Bu da görme kaybına neden olabilir. Bizim doğal bir savunma mekanımız var, güneşten gelen ışınlar gözümüze geldiği zaman göz bebeğimiz küçülür ve göze giren ışınların azalmasını sağlar. Ucuz ve UV ışınlarını engellemeyen gözlükleri kullandığımız zaman göz bebeği küçülmediği için daha fazla ultraviyole ışınların göze girmesine neden olur. Bu yüzden ucuz güneş gözlüklerinin göze ekstra bir zararı olur.” ifadelerini kullandı. UV filtresine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Bezirci, UV filtresi olan gözlüklerin göz için uygun olduğunu söyledi. Diğer bir özelliğin de polarize olduğunu açıklayan Bezirci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Polarize ışınlar genelde yansıyan ışınlardır yani kumdan sudan hatta kaldırım taşlarından bile yansıyan ışıkların gözümüze girmesine engel olur. Gözlüğün polarize olup olmadığını anlamak için telefona ve ya monitöre bakıldığında ekran tam net görülmez. Markasız ve ucuz alınan güneş gözlükleri, gözümüze giren ultraviyole ışınları engelleyemediği gibi giren ultraviyole miktarını da arttırıyor. Dolayısıyla göz önüne et yürümesi, katarakt, sarı nokta hastalığı gibi gözün görmesini kaybedecek hastalıklara sebebiyet verebilir.” dedi.

Bezirci, vatandaşların seyyar gözlükçülere rağbet etmemesi gerektiğini söyleyerek, gözlüklerin güvenilir gözlükçülerden garantili bir şekilde alınması gerektiğini belirterek ifadelerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.