1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gramaj düşecek israf azalacak
Gramaj düşecek israf azalacak

Gramaj düşecek israf azalacak

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, ekmek israfının önüne geçebilmek adına ekmeğin taban gramajını 200’e çekileceğini aktardı. Başkan Honça, yeni değişiklikle ekmeğin daha kaliteli olacağını belirterek, israfında önüne geçileceğini bildirdi

A+A-

Ekmekte yapılan israfın önüne geçmek adına, 250 gram olan ekmeğin gramajında değişikliğe gidilecek. Yapılacak olan gramaj değişikliğiyle 250 gramdan 200 grama düşürülecek. 2018’de hayata geçirilmesi planlanan değişiklikle hem israfın önüne geçilecek hem de ekmeğin kalitesi arttırılacak. Konya Fırıncılar Pideciler Simitçiler Kadayıfçılar Ve Yufkacılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Honça, bakanlığın açıkladığı ve 2018 yılında faaliyete girmesi planlanan ekmek gramajının düşürülmesi hakkındaki değişiklik hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Vedat Honça, şu anda ekmek üretiminde alt sınırın 250 gram olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tebliğde yapacağı değişiklik sonucu israfı önlemek amacıyla artık ekmeğin 200 gram üretilebileceğini belirterek, “Ekmekte taban 200 gram olacak, bunun altında olmayacak. Benim gönlüm 150 grama düşürülmesinden yana. İsrafın önüne geçebilmek adına ekmeğin gramajını daha düşük olmalıdır” dedi.

150 GRAM VE 300 GRAM ÜRETİLSİN

Bakanlığın yaptığı açıklamada ekmekte taban 200 gram olacak açıklamasını değerlendiren Başkan Vedat Honça, büyükşehirlerde 200 gram yerine ekmekte taban 150 gram olması gerektiğine vurgu yaptı. 150 gram ve 300 gram şeklinde üretimin yapılması gerektiğini dile getiren Honça, “Çünkü günlük tüketilen ekmek oranı 450 gramdan 330 grama düştü. 150 gramlık ekmek imal edilirse daha yararlı olur. 150 gramın yanına 300 gramlık ekmeklerde imal edilerek satışa çıkarıldığında israf büyük ölçüde engellenmiş olacak. Tabi ekmeğin kalitesi de gramajını düştüğünde daha da iyi olacaktır. Özellikle tek veya iki kişilik ailelerde küçük ekmek alınmasıyla israf azalacak” ifadesini kullandı.

GİZLİ ZAM DİYE BİR ŞEY YOK

Fırıncılar Odası olarak her yıl sadece bir yıl fiyat düzenlemesine gittiklerini ve çok ucuza ekmek yediklerini bildiren Vedat Honça, gizli zam söylemlerine tepki gösterdi. Bu yıl içerisinde her şeye zam geldiğini ve fırıncıların zor durumda olmasına rağmen ekmek fiyatlarında değişiklik olmadığını belirten Başkan Honça, “Akaryakıt, su, kiralar, dolar, altın ve piyasadaki her şeye zam geldi. Ama ekmeğin fiyatında oynama yok. Öncelikle ekmeğin fiyatına değil, kalitesine bakılmalı. Konya’daki fırıncılarımız özellikle ekmeğin kalitesine önem veriyor. Vatandaşımızda ekmeğin kalitesine önem vermeli. Burada biz fırıncıların da gözlemlediği, ekmeğin gramajının kişiye fazla gelmesi sonucu israf olmasıdır. Burada ana hedef, israfın azaltılması. Ekmek fiyatlarını da yılbaşından sonra değerlendirerek karara bağlarız”

İSRAFI ÖNLEMEK ADINA ÇALIŞIYORUZ

Ekmekte yapılan israfın önüne geçebilmek adına büyük çalışmalara imza atıldığını belirten Başkan Honça, “Basın aracılığıyla, kamu spotları, reklamlar, çalıştaylar, farkındalık projeleri, billboardlar ve daha bir çok mecrada ekmeğin israfını önlemek adına çalışmalarımız oluyor. Bu işin meyvesini de aldık. Türkiye’de toplamda yapılan ekmek israfında son yıllarda bir düşüş var. Özellikle Konya’da yüzde 5 olan israf yüzde 2-3 bandına düştü. Tabi yüzde 2’ye düşse bile yine bir israf var. Bunu sıfırlayana kadar durmak yok. İsrafın ana sebeplerinden birisi sıcak ekmek yeme alışkanlığı. Bu alışkanlık nedeniyle bir aile günde 2-3 seferden fazla ekmek alıyor ve ertesi güne kalan ekmek israf edilmiş oluyor” diye konuştu. Fırınların nüfusa göre açılması gerekliliğine de değinen Başkan Honça, “Nasıl ki nüfusa göre eczane açılıyorsa, fırında açılması gerekiyor. O nüfusa göre üretim yapılırsa israfta önlenir. 15 bin kişiye 1 fırın olayı çözer” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum