1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Güçlü bir Türkiye için BİZ DE VARIZ
Güçlü bir Türkiye için BİZ DE VARIZ

Güçlü bir Türkiye için BİZ DE VARIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinde “Biz de Varız” diyen MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Şubemiz 360 üyesiyle birlikte işsizliğin önüne geçerek istihdamın arttırılması projesine destek verecektir.”dedi

A+A-

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile 2016 Yılı Ekonomisi değerlendirildi. 2017 Yılı Ekonomik Beklentileri için gündemin değerlendirildiği toplantıda yeni yönetim kurulu ile de tanışma yapıldı.

Ömer Faruk Okka ilk olarak Türk iş dünyası açısından 2016 yılının zor bir dönem olduğu söyleyerek, “Bu zor şartlar ülkemizi ve şehrimizi 2023 için önümüze koyduğumuz hedeflerden alıkoyamayacaktır. İç Anadolu Bölgesi’nin tarım, ticaret ve sanayi başkenti konumundaki Konya, 2017 yılında da ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaya, ihracat rakamlarını arttırmaya, ülkesini büyütmeye devam edecektir. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak 2017 yılı ve gelecekle ilgili umudumuzu korumaktayız. Ülkemizin her türlü saldırıya maruz kaldığı bu zor dönemlerde, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

İHRACATTA REKOR ARTIŞ YAKALADIK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere aktaran Okka, Türkiye’nin Ocak-2017 ihracat rakamının 10,5 milyar dolar olduğunu, Konya’nın ise Ocak ayı ihracat rakamı 114,4 milyon dolar olarak gerçekleştiğin kaydetti. Okka, “Türkiye’nin ihracatının yüzde 15 artış kaydettiği Ocak ayında Konya, bu rakamında üzerinde yüzde 19,8 oranında artışı yakalamıştır. Konya il bazında genel ihracattaki payını yüzde 1,09 çıkartarak 13’üncü sırada yer almıştır. Türkiye’nin ve Konya’nın 2017 Ocak ihracatında rekor bir artış yakalaması morallerimizi yükseltmiş, umutlarımızı yeşertmiştir. 2016 yılında alternatif pazar arayışlarımızı yoğunlaştırmamıza rağmen dünyada ve ülkemizde dış ticaretin gerilemesi, Konya’nın da ihracatta kayıp yaşamasına neden olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız bu çalışmaların meyvesini 2017’de almaya başlayacağımızı düşünmekteyiz. Gelecek aylarda daha yüksek oranlarda ihracat artışı yakalanacaktır. Çalışarak ihracatımızı arttıran sanayicilerimizi ve iş adamlarımızı ayrı ayrı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

AFRİKA ÜLKELERİ İLE TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ

Ömer Faruk Okka, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği ‘Hedef Afrika’ sloganıyla özellikle MÜSİAD EXPO fuarında ‘Türkiye MÜSİAD iş alemiyle birlikte en önemli görevi oynayacaklarını dile getirdi. Bu çerçevede Ocak ayı içerisinde Konya için çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarını vurgulayan Okka, “32 Afrika Büyükelçilerini 3 gün süren Afrika-Konya Zirvesi Stratejik İş Geliştirme toplantıları kapsamında misafir ettik. Gerçekleştirdiğimiz program başlangıç olup, Afrika ülkeleri ile aramızdaki ticari ilişkileri geliştirecek, ihracatımıza da önemli katkı sağlayacaktır. Önümüze koyduğumuz Hedef Afrika hamlesinin tüm gereklerini tek tek hayata geçirmek için gayret göstereceğiz. Geçtiğimiz hafta Mevlana Kalkınma Ajansı ile birlikte düzenlediğimiz TİKA temsilcilerini misafir ettiğimiz organizasyonda, bu bağlamda neler yapılabileceğini görüşme fırsatımız oldu.” ifadelerini kullandı.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNDE BİZ DE VARIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı İstihdam Seferberliğine ‘Bizde Varız.’ diyen Okka, sözlerini şöyle sürdürdü, “Sosyal boyuta baktığımızda, işsiz vatandaşlarımızın çalışması ailesine ve çevresine katkı sağlaması, çocukların eğitimini karşılayabilmesi, terör ve benzeri oluşumlardan uzak kalabilmesi gibi önemli pozitiflikler barındırmaktadır. Diğer taraftan da istihdam artışı demek, ekonomik olarak çarkların daha fazla dönmesi, daha fazla üretim, daha fazla katma değer ve kalkınma hızının artması demektir. MÜSİAD Konya olarak, devletimizin hem işbaşı eğitimlerini hem de asgari ücret üzerindeki SGK ile vergiyi karşılayacak önemli katkı sağladığı istihdam seferberliği kapsamında elimizi taşın altına koyarak bu seferberlikte ‘BİZ DE VARIZ’ diyoruz. Şubemiz 360 üyesiyle birlikte işsizliğin önüne geçerek istihdamın arttırılması projesine destek verecektir. Ülkemiz ekonomisinin, sürdürülebilir bir kalkınma ve küresel rekabet gücü için el ele veriyor, ne olursa olsun üretmeye ve büyümeye devam diyoruz. Güçlü bir Türkiye için daima biz de varız.’”

img_0241.jpg

Okka, üreticinin üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi ve üretimin teşvik edilmesi gerekliliğini anlatarak, Bakanlar Kurulu kararıyla vergisini zamanında ödeyene yüzde 5’lik indirim yapılacağına dair Meclis çalışmalarının başladığını söyledi. Gelişmeyi iş dünyası olarak olumlu karşıladıklarını belirten Okka vergisini zamanında eksiksiz olarak ödeyen vatandaşların, girişimcilerin, şirketlerin, Türkiye sanayisinin ve ekonomisinin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerin bu vergi indirimlerinden yararlanacağını ve piyasanın rahatlayacağının altını çizdi.

2017’DEN UMUTLUYUZ

Son olarak Ömer Faruk Okka, Konya iş dünyasının temsilcileri olarak 2017 yılından umutlu olduklarını, 2017 yılının 2016’dan daha iyi bir yıl olacağını ifade ederek sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “MÜSİAD Konya olarak şehrimizin ekonomik yapısını güçlendirmek için projeler hazırlamaya ve devam eden projelerinde sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. Özellikle üzerinde uzun yıllardır çalıştığımız Konya Lojistik Merkez Projemiz ile ilgili de hatırlayacağınız gibi Aralık 2016 tarihinde ihalesi yapılmıştır. Konya Lojistik Merkezi’nin devreye girmesiyle birlikte Anadolu’nun lojistik üssü haline gelecek olan Konya, Mersin Limanı’na demiryolu ile bağlanarak dış ticaret için büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu projeler sadece Konya’nın değil bölgemizdeki tüm illerin ihracatını arttıracak gelişmeler olacaktır. Konya olarak önümüzdeki yıllarda daha fazla ihracat yapmak için istekliyiz. Konya Lojistik Merkezi Projesi’nin açılışa hazır hale gelinceye kadar çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bir kez daha buradan ifade etmek isterim.”

Nagihan ÇAPKIN-Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.