1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Gücümüzü göstermeliyiz
Gücümüzü göstermeliyiz

Gücümüzü göstermeliyiz

Ortadoğu’da meydana gelen gelişmeleri değerlendiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Murat Çemrek, Türkiye’nin uzlaşmacı ve etkin olması gerektiğini ifade etti.

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çemrek, Ortadoğu’da görülen savaş ve karışıklıkların yıllardan beri süre geldiğini ve her zamanki dinamizmine sahip olduğunu belirtti.

PETROLÜN YÜZDE 65’İ ORTADOĞU’DA
Yeryüzünde bulunan petrolün yüzde 65’inin Ortadoğu’da olduğunu ve buna alternatif bir enerji kaynağını bulunmadığı takdirde Ortadoğu’da kan ve gözyaşının dinmeyeceğini belirten Murat Çemrek, “Petrole dair bir enerji kaynağı bulunmadığı sürece bu kargaşa ve savaş devam edecek. ABD toplam aldığı petrolün yüzde 25’ini Ortadoğu’dan alıyordu ve bu oranı düşürdü. Ama ABD’nin küresel güç hegemonyası olması ve yeryüzünde petrol fiyatlarının ne olacağına karar verici unsur olması nedeniyle Ortadoğu’daki hâkimiyetini sağlamak istiyor” dedi.

ESAD’SIZ ÇÖZÜM OLMAZ
Suriye’de Esad’sız bir çözümün olmayacağını ifade eden Çemrek, Beşar Esad’a ömür biçenlerin kaybettiğini söyledi. “Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşması Esad’ın ömrünü daha da arttıran bir hamle oldu” diyen Uzmanı Murat Çemrek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin Suriye politikasının zirve yaptığı yer Arap baharıdır. Hem halkın çoğu Müslüman hem demokratik bir ülke olarak bir rol modellik kazandı. Ama Libya’da bir askeri müdahaleyle darbe gerçekleştiği zaman Türkiye’de dış politikada bir düşüş oldu. Suriye’de de bir askeri müdahale söz konusu olup, Türkiye’nin her ne olursa olsun Esad gitmeli şeklindeki yaklaşım yanlış bir hamle olarak hala önümüzdedir. Böyle bir durumda Türkiye’nin kısmen Esad’lı çözüme, Rusya ve İran ile evet demelidir. Moskova ve Tahran, Şam’ı kendi başkentleri gibi savunuyorlar. Ama tam tersine Esad’ın gitmesini isteyenler, adeta Türkiye’yi savaşa ittirerek bunu yapmak ve maliyeti Türkiye’ye yıkmak istediler.”

MUSUL’DA SAHADA VE MASADA OLMALIYIZ
Türkiye’nin sadece Başika’da değil Musul’da da aktif olması gerektiğinin altını çizen Çemrek, “Türkiye’de sadece Başika’da değil Musul’da da gücünü göstermek ve varlığını göstermek için bölgeye girmek zorunda. Diğer ülkeler ise Türkiye’yi nasıl saf dışı bırakacaklarını ve kendi alanına nasıl hapsedeceklerini düşünüyorlar. Her iki tarafta adımlarını daha yüksek atmaya başladı. Irak hükümetinin Musul’daki egemenliği zaten zayıflamış halde. Türkiye bu bölgelerde yer alacaksa ya diğer ülkeleri pazarlığa ikna edecek, ya da bir savaşkan güç olarak kendini ispatlaması gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi.

MEZHEP DEĞİL İKTİDAR SAVAŞI
Mezhep savaşı söyleminin bir etiket bir gölgeleme olduğunu düşündüğünü söyleyen Uzman Murat Çemrek, “Mezheplerden ve dinlerden ziyade tüm savaşlar iktidar savaşıdır”dedi. Murat Çemrek, “Musul’da kendilerini Şia ve Sünni olarak ya da IŞİD meselesinde daha radikal olan Vahabi bir yorumla kendilerini din içinden bir okumayla var ediyorlar. Ama genel amaca bakıldığında hepsi bölgeyi kontrol etmek ve egemenliklerini pekiştirmek için çabalıyorlar. Ancak Şia ve Sünni kesimler savaştan başka katliam noktasında birbirlerine zulmederlerse o zaman tabi ki bir mezhep katliamı demek durumda kalırız” diye konuştu.

ABD İLE ORTAK YOL BULUNMALI
15 Temmuzdan sonra farklı bir Türkiye ortaya çıktığını ve ABD ile gizli bir savaş içerisine girdiğini kaydeden Murat Çemrek, “Türkiye, Amerika ile ortak bir yol bulmadığı sürece, Ortadoğu’da yapacağı hamleler Amerika tarafından bastırılacaktır” dedi. Çemrek, Suriye ile ilişkilerin koparılmaması gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Suriye politikasında büyükelçiliğin kapatılmaması gerekiyordu. Cılızda olsa Şam ile bir iletişim kurulması gerekiyordu. Her şeye rağmen Esad gidecek politikası Türkiye’ye ağır bir maliyet olarak geri döndü. İran, Rusya ve ABD ile Türkiye’nin ortak yolu bulması daha isabetli olur. Türkiye’nin başka bir durumda sahada ve masada olması çok maliyetli bir durum olacaktır” dedi./Mesut Ercüment-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.