1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güid Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş'ten açıklama
Güid Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş'ten açıklama

Güid Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş'ten açıklama

Güid Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş: Ülkemizde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile mücadele etmektedir. DSÖ tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 virüsü ile mücadele edilirken, tarımın sürdürülebilirliği çok önemli bir hale gelmiştir

A+A-

Güid Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş Ülkemizde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile mücadele etmektedir. DSÖ tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 virüsü ile mücadele edilirken, tarımın sürdürülebilirliği çok önemli bir hale gelmiştir’dedi

Güneş yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Sağlık Bakanımıza, tüm sağlık çalışanlarına, fedakârca çaba gösteren herkese ayrı ayrı sonsuz teşekkür ederiz. 

Tarım milli ekonominin temelidir. Tarım olmazsa gıda olmaz. Ülkemiz gerek iklim gerek ürün çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Her ürünü en iyi kalitede yetiştirecek teknolojik imkânlara sahip olmakla birlikte bunu en iyi şekilde değerlendirecek bilgi birikimine de sahip bir ülke olmanın gururunu taşıyoruz. 

Gübre üreticileri, İthalatçıları ve ihracatçıları Derneği (GÜİD) ülkemizde gübre sektörünün temsil eden tek sivil toplum kuruluşudur. GÜİD yaşadığımız olumsuz süreçte Tarım ve Orman Bakanlığımız önderliğinde tarımsal üretimde aksama olmaması için var gücüyle, tüm üyeleriyle birlikte çalışmaya devam edecektir’ dedi.

Covid-19 virüsü kapsamında aldığı tüm önlemleri titizlikle alarak çalışıyoruz. Tarımsal üretimin devamlılığı dışında evde kalmaya özen gösteriyoruz.

Sorunları arazide tespit edip çözüm önerileri sunacak ziraat mühendislerimizin ve tarım danışmanlarının reçetelerini yazabilmeleri için arazilere ulaşmasında kolaylık sağlanması 

Gümrüklere gelen tarımsal hammaddelerin millileşmesinde gerek personel azlığı gerek TSE’nin numune almasının belirli günlerde olması nedeniyle yaşanan gecikmelerin önüne geçmek için tarımsal ürün girişlerinde kolaylık sağlanması, tedarik zincirinde aksama olmaması önem arz eden konulardır. 

Çiftçilerimiz ile birlikte tarımsal üretimin tedarikini sağlayan firmalara üretime devam kredisi ve tarımsal işletmelere de KGF benzeri krediler ile ziraat bankasınca verilen son kararnamede olmayan organik gübre üreticilerine verilen kredinin kapsamının tüm gübre üreticileri olarak değiştirilerek sübvansiyonlu kredi olarak Ziraat Bankası tarafından organik gübre üreticilerine verilen destek, Cumhurbaşkanlığı'nın son kararnamesinde yer almamıştır. Her türlü gübre üretimini ülkemizde yapan firmalara ithalata dayalı bu sektörü daha iyiye getirebilmek için mutlaka sübvansiyonlu kredinin organik veya kimyasal gübre üreticilerine verilmesinin önü açılmalıdır. 

GÜİD olarak yaşanan süreçte döviz baskısı dışında hiçbir ürünümüze zam yapmadan, fırsatçılığa izin vermeden tarımsal üretimin artması konusunda her türlü fedakârlığı yapacağız. Devletimizin uygun gördüğü birimler, kurullar ve alanlarda yardıma ve desteğe hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz. 

Yaşanan sürecin en kısa sürede atlatılmasını temenni eder, sağlık çalışanlarımızave tarımsal sürecin neferleri olan çiftçilerimiz başta olmak üzere emek veren, fedakârlık yapan herkese minnet ve şükranlarımızı sunarız. 
Tarımsal üretimde her konuda en iyi olabilmek için hiçbir engelimiz bulunmamaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.