1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Güle Güle Vali Bey!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Güle Güle Vali Bey!

A+A-

Vali Aydın Nezih Doğan ile yollarımız ayrılıyor ama, onu hep gönlümüzde taşıyacağız.
Vali Aydın Nezih Doğan daha önce Akören’de kaymakamlık yapmış, Konya’nın toprağını ve yapısına yabancı olmayan bir devlet adamı idi. Vali Osman Aydın, çelebi yapısıyla bir süre Konya’da valilik yapmasından sonra Nevşehir’e atanmış, onun yerine de Tekirdağ’dan Konya’ya Aydın Nezih Doğan atanmıştı.
Çeşitli söylemler, çeşitli yorumlar yapıldı. Hatta bazı yerlerde” Vali Aydın Nezih Doğan’a Konya zor gelir. Burası Tekirdağ değil” diyenler bile oldu. Aydın Nezih Doğan bütün ön yargıları alt üst etti ve yaklaşık 4,5 yıl süren Konya hizmetinde bence başarılı işlere imza attı. Halkla bütünleşti ve görevini gerçek bir vali kimliğiyle yapmaya çalıştı. Basınla da diyalogunu hiçbir zaman kesmedi.
Yetki ve otoritesini kendi bilgisi dışında kimseye kullandırtmadı. Sevecen, kısa ve öz konuşan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın kendisi bu kararnameden önceden haberi var mıydı bilemiyorum ama, bence sürpriz oldu. Hem de gideceği yeni il açısından benim için daha bir büyük sürpriz. Ancak Türkiye sınırları içinde ve Türk Bayrağının dalgalandığı her yerde hizmet kutsaldır. Van terör olayları ile biraz sıkıntılı. Ancak Van’dan Bursa’ya atanan Vali’nin tavırlarına baktığımızda Vali Van’da sevilmiş bir kişi. Sanırım Aydın Nezih Doğan’da aynı usul ve düsturla kendisini ve Türkiye Cumhuriyetinin şefkatli kucağını Vanlı insanlara açıp, sevdirecektir.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetin hazırladığı ve bayram öncesi sürpriz bir gelişme olarak görülen Valiler Kararnamesi'ni bugün onayladı. 22 kişilik Valiler Kararnamesi'nin hafta sonu olmasına rağmen Gül tarafından onaylanması dikkat çekti. Benim dikkatimi çeken ise bu illere baktığımızda Hükümetin yerel seçimler gelirken yaptığı atamalardır.
Kararnamede; İstanbul, Ankara ve İzmir valilerinin yer almadığı öğrenildi. Bazı illere yeni valiler atanırken, kararnameyle 7 vali de merkeze çekildi.
Kararnameye göre; Bursa Valisi Şahabettin Harput, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Aydın Valisi Kerem Al, Giresun Valisi Dursun Ali şahin, Bayburt Valisi Hasan İpek, Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu merkeze alınan isimler oldu.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan geldiği günden beri farklı yorumu ile “Elinin geldiğince, dilinin döndüğünce” hizmet etmeye gayret etti... Devlet ciddiyetini ve millet malını hep en önde düşündü. Olabildiğince hükümetle paralel ancak, politikadan da olabildiğince hem kendisi hem de bağlı kurumları uzak tuttu.
Yönettiği dönemde Konya küçük çaplı krizler yaşadı. Bunlardan birisi Konya depremi, diğeri Ilgın depremi ve Bozkır su baskını. Bunların üstesinden sıkıntı yaratmadan çıktı. Konya’da yapılan törenlerde sıkıntı yaşanmadı.Hz. Mevla’nın anma törenlerinde yoğun çaba ve en iyisini yapmaya çalıştı. Hızlı tren kendisi döneminde seferlere başladı. Cumhuriyet Dönemi Valileri gibi ağırlığını her alanda hissettirdi...
Tanıdığım valiler içinde rahmetli Kemal Katıtaş, Vali İhsan Dede, Vali Lütfi Fikret Tuncel, Necati Çetinkaya, Atilla Vural, Ahmet Kayhan, Ziyaeddin Akbulut ve bazı isimlerini hatırlayamadığın valiler gibi Konya’da iyi veya kötü iz bırakan valiler arasında yer alacaktır.
“Eski kral öndü, yaşasın yeni kral” demek benim tarzım değildir. Sayın Vali Aydın Nezih Doğan’a hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum. Yeni Konya valisine de buradan hoş geldiniz demek istiyorum.


 

Bu yazı toplam 254 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.