1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ATO Başkanı’nı Kabul Etti
Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ATO Başkanı’nı Kabul Etti

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ATO Başkanı’nı Kabul Etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Dış ticaret açığı yüzde 26.09 azalarak, 5 milyar 54 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki dönem yeni pazarlarla beraber ihracattaki artışlar, üretimimizdeki artışları da beraberinde...

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Dış ticaret açığı yüzde 26.09 azalarak, 5 milyar 54 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki dönem yeni pazarlarla beraber ihracattaki artışlar, üretimimizdeki artışları da beraberinde getirecek" dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci ve beraberindeki heyeti kabul etti. Tüfenkci, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ihracatını arttırmak için çalışmalarının olduğunu belirterek, "65. Hükümet ile beraber inşallah hem yapısal reformlarımızı tamamlayıp aynı zamanda reel sektörü destekleyen ve üretimi arttıran yatırım politikalarına daha ağırlık vererek yolumuza devam edeceğiz. Çünkü hedefimiz; hem Türkiye’nin ihracatını arttırmak, hem üretimini arttırmak ve yeni pazarlara girerek bu pazarlara uygun üretimi gerçekleştirebilmek." ifadelerini kullandı.
"DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 26.09 AZALDI"
İhracat ve ithalatta sevindirici gelişmelerin olduğunu belirten Tüfenkci, "Mayıs ayı ihracat rakamlarına baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.97’i artarak 12 milyar 137 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunu geçen yılın Mayıs ayı ihracat rakamlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 9.97 yani yüzde 10’a yakın bir artış var. Yine ithalatımız Mayıs ayı içerisinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.83 azalarak 17 milyar 191 milyon dolara olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı da 2015 Mayıs ayı itibariyle aynı döneme göre yüzde 61.7 iken 2016 yılı Mayıs ayında bu oran yüzde 70.6’ya yükselmiştir. Yani ihracatımızdaki artış, ithalatımızdaki azalışla beraber karşılama oranlarını yüzde 70.6’lara çıkartılmış. Bu da şu demektir; dış ticaret açığımızın düştüğünü gösteriyor. Dış ticaret açığı yüzde 26.09 azalarak, 5 milyar 54 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki dönem hem yeni pazarlarla beraber ihracattaki artışlar, üretimimizdeki artışları da beraberinde getirecek. Böylelikle bu iç piyasalara ve reel piyasalara yansımış olacak diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
ATO Başkanı Salih Bezci ise yeni hükümetin atılımcı bir hükümet olacağını düşündüklerini belirterek, "Piyasalara güven geldi. Kampanyamızda bize destek verdiniz, ondan dolayı da teşekkür ederiz. Terörün etkisini kırdık" diye konuştu.
Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı 2016 yılı Mayıs ayı veri bülteninde şu bilgilere yer verildi:
"2016 yılı Mayıs ayında Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ihracat incelendiğinde; en çok ihracat ‘Hammadde (Ara mallar)’ (6milyar 48 milyon dolar) grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla ‘Tüketim malları’ (4 milyar 733 milyon dolar) ve ‘Yatırım (Sermaye) malları’ (1 milyar 314 milyon dolar) grupları takip etmiştir. 2016 yılı Mayıs ayında Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ithalat incelendiğinde; en çok ithalat ‘Hammadde (Ara mallar)’ (11 milyar 538 milyon dolar) grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla; ‘Yatırım Sermaye malları’ (3 milyar 148 milyon dolar) ve ‘Tüketim malları’ (2 milyar 458 milyon dolar) grupları takip etmiştir.
"EN FAZLA İTHALAT YAPILAN ÜLKE ÇİN"
"2016 yılı Mayıs ayında en fazla ithalat yapılan ülke Çin Halk Cumhuriyeti (2 milyar 39 milyon dolar) olurken, bu ülkeyi sırasıyla Almanya (1 milyar 856 milyon dolar) ve ABD (1 milyar 210 milyon dolar) izledi.
Türkiye genelinde toplam 1 milyon 650 bin 670 esnaf ve sanatkar bulunmaktadır. Bu esnaf ve sanatkarların işletmekte olduğu toplam iş yeri sayısı 1 milyon 776 bin 756’dır. 2016 yılı Mayıs ayında Türkiye genelinde toplam 18 bin 697 tane esnaf ve sanatkar işletmesi kurulmuş, 7 bin 043 esnaf ve sanatkar işletmesi ise kapanmıştır. 2016 yılı Mayıs ayı tescil ve erkin istatistikleri, geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında; kurulan esnaf ve sanatkar işletme sayısı yüzde 30,65 artmış, kapanan esnaf ve sanatkar işletme sayısı ise yüzde 9,77 artmıştır."
"SAYISI EN ÇOK AZALAN MESLEK ŞOFÖRLÜK"
2016 yılı Mayıs ayında sayısı en fazla artan meslekler; bakkallık, bayilik, büfecilik olurken, 2016 yılı Mayıs ayında sayısı en çok azalan meslek şoförlük oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.