1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Gün Gelir, Hesap Döner
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Gün Gelir, Hesap Döner

A+A-

Komşudaki gelişmelerin ülkemiz üzerindeki etkilerini görmekte ve yaşamaktayız. Yüzbinlerce mülteciden, yardım tırlarına kadar bir dizi gelişmeyi her vatandaş izlemekte, değerlendirme yapmakta, hatta konuşacak bir konu bulamayanların, Suriye/Suriyeliler üzerinden tartışma başlattıklarını görüyoruz.
Bazıları Türkiye’nin politikasını eleştirirken, bazıları da insani duygular, dindaşlık vb. referanslara dayanarak destek olmaktadır. Bunların hepsi çok doğal ve meşru tepkilerdir. Eleştirenler demokratik hakkını kullanırken, destekleyenler de demokratik hakkını kullanmaktadır. Normal, sağlıklı insanlar verdikleri tepkiler ve bu tepkinin ifade ediliş biçimiyle kendilerine ilişkin bir algı oluştururlar. Diğer insanlar bu bilgi ile o kişiler için bir algıya sahip olup değerlendirme yaparlar.
Geçtiğimiz hafta, Suriye Ayn el Arabtaki çatışmalara ve oradaki Kürtlerin zor durumda olduğu iddiasıyla şehirlerde etrafı yakan bir güruh meydana geldi, bu güruh ağzından salyalar akıtarak, sağa sola saldırmaya toplumsal barış ve huzura dinamit koyarak her türlü insanlık dışı davranışı yaptılar. Masum insanlara saldırdılar, öldürmekle de yetinmediler, aynı yamyamlar gibi başını taşla ezdiler, üstünden arabayla geçtiler, olmadı benzin döküp yaktılar.
Sınırın açılmasını ve oraya gidip Kürtlere yardım edeceğini söyleyenlerin samimi olmadıklarını,yıllardır sınırların göstermelik olduğunu her eylemde kaçak giriş çıkış yapan militanlardan dolayı milletimiz iyi biliyor. Oradaki insanlara yardım etmek isteyen yiğit, delikanlı, dürüst bir insan her zaman yaptığı gibi, kaçak yollardan geçer, gider oradaki insanlara yardım eder. Ama bu salyalı militanların böyle bir derdi ve cesareti olmadığı için, memleketin huzurunu bozmak daha kolay gelmektedir.
Bu olayların toplum üzerinde barışa olan umutsuzluğu artırması, kardeşliğe bir komplo olarak değerlendirilmelidir. Çünkü ısrarla vahşilik var, kansızlık var, nasipsizlik var. Bu olaylara tepkisiz kalmak mümkün olmadığı gibi, salyalı militanların ailelerine, onlara sahip çıkan parti, STK ve diğerlerine şunu belirtmek gerekir. Bu militanların sırtını sıvazlayıp, sokağa salanlar şunu iyi bilmelidir ki, keser döner, sap döner, gün gelir, hesap döner, bu vahşilikten akan salyalar paçalarından iner, ayaklarına dolanır.
Olayın şu yönü çok daha acı ve üzücü, masum gençlere, bu salyalı provokatör militanlar saldırırken, evlerin balkonundan zılgıt çeken kadınlar olduğu yönündeki haberler üzerinde durulması gereken noktalardır. Eğer doğruysa, bu kadınların çocukları adına üzülmek gerekir. Bu kin ve nefretle diğer insanlara zarar verebilirler, fakat en büyük zararı kendilerine ve çocuklarına vereceklerdir. Bu ortamda büyüyen çocukların ne kendilerine, ne büyüklerine ne kültürüne ne dinine ne de kendi toplumuna sevgi ve saygıları olmayacak, iflah olmaz, kendini helak eden bir gençlik ortaya çıkmasına neden olacaklardır.
Bu barbarlık ve vahşetin daha kötüsü olmaz da, bir de bu vahşiliği izleyip zılgıt çekebilecek kadar insanlıktan, kadınlık ve annelik onurundan vazgeçen kin ve nefret sahibi şeytanlaşmış taş kalplere diyecek bir söz bulanınız var mı bilmiyorum? Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 267 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.