1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Günah Kardeşliği
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Günah Kardeşliği

A+A-

Ramazan ayının bir haftasını bugünü açacağımız iftarla bitirmiş olacağız. Geçtiğimiz hafta boyunca hemen her gün dostlarımızın davetlerine iştirak etmek amacıyla davet edildiğim iftar davetlerinde bulundum. Bu vesile ile birçok dostumu görüp hal hatır sorma fırsatım oldu. Yılın ilk iftarını evimde açtıktan sonra ikinci iftarına davetli olduğum çok değerli dostum AK Parti MKYK yedek üyesi Veli Tolu Bey’in kendinin de ortağı olduğu Yedihan Restaurant’ta ki davetine katıldım. Programda AK Parti il başkanımız Sayın Ahmet Sorgun Bey ve yardımcıları da vardı. Veli Tolu Bey her zamanki gibi şen şakrak üslubuyla etrafına gülücükler yağdırıyor, espri üstüne espriler patlatıyordu. Kendisinin bu yönünü her zaman sevmişimdir. Bulunduğu ortamın akışına göre hareket edebilme kabiliyeti ender siyasetçilerimizden biridir. Daha da önemlisi etrafında ki irtibat kurduğu insanlarla iletişiminde yapmacıklığa yer vermiyor. Çok candan ve samimi davranıyor. Hatta diğer gazeteci arkadaşlarımın fırsattan istifade mahiyetinde can alıcı soruları oldu. En önemlisi de il başkanı Sayın Sorgun ile birlikte olmasını ve ramazan ayının hemen ikinci gününde verilen bu iftar davetinde Konya’mız yaklaşan yerel seçimlerde yeni bir sima ile mi tanışacaktı? İşte bu can alıcı soruya Veli Bey her zamanki mizahi üslubuyla ; “ Arkadaşlar aklınıza bir şey gelmesin diye il başkanımızı özellikle davet ettim. Eğer böyle bir davette Sayın il başkanımız olmasaydı, akıllara çok farklı düşünceler gelebilirdi.” Diyerek aslında tezimizin pek yanlış olmadığının da üstüne bastı. Bu konuda yöneltilen sorulara Sayın Sorgun’da dobra, samimi ve usta bir siyasetçi gözüyle çok net cevaplar vererek geçiştirdi. Zaten bu dönemde de daha fazlasını yapması imkansızdı.
Sayın Sorgun, Konya’mızın önemli ve içi dışı bir siyasetçilerindendir. Bu yüzden üslup anlamında Sayın Tolu ile bir benzerlik taşıdığına inanıyorum. Konya’mızın çektiği marka isim açlığına cevap verebilecek nadir ve hassas bir yapıya sahip olduklarından hiçbir kuşkum yok.
Bu anlamda Sayın Tolu’ya AK Parti’de yeni bir sima olması yönüyle daha çok şans verilmesini şahsen ümit ederim.
Ben bu satırları karalarken bazılarının aklına elbette niçin bu konuda ısrarlı bir noktaya temas ettiğime kısaca da olsa temas edeceğim.
Mübarek ramazan ayındayız. Her şeyden önemlisi de Müslüman’ız. Müslümanların maddeyle imtihanda çok zayıf kaldığını ve üç kuruşluk dünya menfaati yüzünden çok yakın dostlarını sırtından hançerleyecek kadar basitleştiğini üzülerek görmek yüreğimi burkuyor. Düne kadar samimiyetinden zerrece kuşku etmediğim siyaset ve medya dünyasında ki bazı zevatın girdiği madde saplantısı kokuşmakta olan samimi yapımızın varlığına delalet ediyor. “Az olsun ama helalinden olsun” düşüncesi yerine “Her şeyim olsun. Paracıklarım havada uçuşsun, namım şöhretim her yanı kaplasın.” Minvalinde bir yaşam tarzının esiri olan eski dostlarıma şu an için ölümü hatırlatmaktan başka yapabileceğim bir şey yok. Her katıldığım cenaze defninden sonra kabristandan ayrılırken içimi bir sıkıntı kaplar. Bir kişinin daha gerçek dünya ile buluştuğu anda durumunun ne olduğunu düşünürken, o kişinin daha önce hiç tanımadığı zor bir ortamla baş başa olduğunu ve ciddi bir endişe içerisinde yeni hayatına başladığını düşünürüm. Elimden geldiğince de tüm samimiyetimle kolay atlatması için dualar ederim.
Şimdi insanların etrafında ki birileriyle eskiye dayalı bir dostluk açılımında kalkıştıkları menfaat birlikteliğini görüyorum. Bu nasıl cesarettir bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Kişisel beklentilere yönelik hedefleri için attıkları her adımın kul hakkını ihlal olduğunu bu satırlardan haykıra haykıra dilimde tüy bitti. Evet nefse çok hoş geliyor. Elinde olan gücün tüm imkanlarını kullanarak zengin olmak, etrafında ki insanların yaptığı yağcılıklardan haz duymak… Ama genel olarak baktığınızda işin özünde Hakk’ın razı olmayacağı birçok uygulamaların göze çarpması...
İnsanlara hizmet ederek Hak rızasını kazanmak yerine kendi kendilerine kurguladıkları bir oyunun mimarı sıfatıyla çok affınıza sığınarak yemedik halt bırakmıyorlar. Ülkeyi yöneten başbakanımızın aldığı riskin onda birini alacak yiğitlikleri bile yok. İnsan ömrünün adam gibi yaşayabildiği en fazla seksenli yaşlarla sınırlı olduğu bir dünya hayatında çoğunun 50’li yaşlara merdiven dayadığı günümüzde yaşayacakları taş çatlasa kalan 30 senelik bir yaşam süresi için aldıkları risk bana ürkütücü geliyor. Hizmet eden liyakatli insanları kullanmak suretiyle kendilerine çıkış yolu bulabilen bu zavallıların derin bir tefekküre ihtiyaçları var. Günah işlemek insanın tabiatında muhakkak ki vardır. Fakat günahta ısrar etmenin anlamı yoktur. Hele hele konu kamunun hakkını ihlal yani diğer bir tanımla kul hakkını ihlal olduğu zaman, ihlal edilen yüz binlerce insanla teker teker helalleşilmediği sürece kurtuluş yok. O zaman bu yanlışta neden ısrar edersiniz ki? Yoksa inanmıyor musunuz? Haşa böyle bir şeye ihtimal bile vermiyorum. Ama yapılan hatalar geri dönülebilir hatalar değil ki! Kıldığınız namazlar, tuttuğunuz oruçlar sizi asla kandırmasın beyler… Vallahi billahi günün birinde tepetaklak geleceksiniz. Sizden öncekilerin durumuna baktığınız zaman açık ve net görürsünüz.
İşte bu bakımdan medya ayağına şimdilik hiç dokunmadan siyaset ayağı ile alakalı çok değerli il başkanımızın etrafında ki yapmacık gülüşlere zerre kadar tenezzül etmeyerek hakkı dile getirecek hak erlerini siyasete kazandıracak bir aktif çabaya girmesi özellikle Konya siyasetimiz için hayati derecede önem taşımaktadır. Kendisinin samimiyetinden hiç kimsenin zerrece şüphesi yok. Ama etrafında gezinen simaen tanıdık çok sayıda ki şakşakçıların yaklaşan seçim döneminde girecekleri şov niteliğinde ki çabalara asla tenezzül etmemesi gerekiyor.

Bu yazı toplam 264 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum