1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Günaydın Yeni Türkiye
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Günaydın Yeni Türkiye

A+A-

Uzun süren bir referandum gününün ardından gelen gecenin sabahında yeni Türkiye’ye hoş geldik, hoş bulduk. Evet ağırlıklı sonuçların hayırlara vesile olacağına inanıyorum.

Uzun yıllar siyasi krizler ve istikrar sorunları yaşamış ülkemizi, yönetilemezlik döngüsünden çıkarıp sürdürülebilir istikrarı sağlamak için yapılan referandum neticesinde yeni bir dönem başlamıştır. Parlamenter sistemde hükümet kurma ve başbakan ile cumhurbaşkanı arasındaki yetki paylaşımının ve muhtemel çatışmaların ülkemize getirdiği, getireceği maliyetlerin önüne geçmek adına bu sonuçların olumlu olacağını öngörmek çok da zor değildir.

Aslında bireyler de devletler gibidir. Özellikle gençlik ve ilk yetişkinlik dönemlerinde kendine güvenmeyen, sürekli başkalarına danışan, kendi fikirleri ile başkalarının fikirleri arasında gidip gelen, çatışma yaşayan kişilerin sorunlarını parlamenter sistem sorununa benzetebiliriz. Netice kendisine tam olarak güvenmediği için kendince otorite olarak gördüğü kişilerin düşüncelerine fazlaca değer verip uygulamaya çalışırlar.

Fakat başkalarının öneri ve düşünceleri kendileri için uygun olabilirken, parlamenter sistem kişilik özelliklerine benzeyen kişiler için uygun olmayabilir. Parlamenter sistemde yürütme yetkisi de sınırlı ve cumhurbaşkanı ile başbakan arasında çatışmaların kaynağı olabiliyor. Bu kişiler, otorite olarak algıladıkları farklı görüş ve kişiler arasında bocalar dururlar. Bir türlü karar alıp neticelendirmekte güçlük yaşarlar. Çünkü ego’ya sürekli çevreden gelen telkin ve öneriler ya da dayatmalar ego’nun işlevini yürütmesine engel olurlar. Bu ego dediğimiz kavram kişinin kendisidir. Parlamenter sistemde de yürütmenin başı başbakan, cumhurbaşkanı ya da diğer vesayet odakları tarafından çok defa bloke edilebilmektedir.

Yeni yönetim modelinde ise cumhurbaşkanı doğrudan yürütmenin başına geçmiş oluyor. Böylece yetkili ama sorumsuz cumhurbaşkanı yerine yetkili ve sorumlu cumhurbaşkanı devletin başına seçimle gelmiş olacaktır. Kişilik gelişiminde de bireyin, aldığı kararları uygulayabilen, olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla yüzleşmekten kaçınmayan kararlı bir tutumun sağlıklı olduğu ifade edilmektedir. Kendi kararlarını kendisi alabilen kimsenin sorumluluk duygusu da gelişmiş olur. Yetkili Cumhurbaşkanı da bireyin kendi kendini yönetebilmesi ve yönlendirebilmesi gibi devlet yönetiminde etkin olacaktır. Seçimle halk tarafından seçildiğine göre böyle olması gayet doğaldır.

Sorunlarımız buhar olup uçmayacak belki ama Türkiye’nin yönetim ve istikrar konusundaki belirsizliğin azalacak olmasının birçok olumlu etkileri olacaktır. Meclisin yasama işiyle meşgul olduğu, Cumhurbaşkanının yürütmenin başı olduğu bir yönetim modeli devletin hızlı kararlar alıp uygulayabilmesine olanak sağlayacaktır.

Milletimiz nasıl yönetileceğine karar verebilecek tarihsel arka plana, tecrübeye ve yeterli mirasa sahiptir. Neticede ortaya çıkmış olan sonuçları kabul edip yeni duruma uyum sağlamak en sağlıklı davranış olacaktır. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.