1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. GÜNCEL SLOGAN : YENİ DÜNYAYA HOŞGELDİNİZ!..
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNCEL SLOGAN : YENİ DÜNYAYA HOŞGELDİNİZ!..

A+A-

Tüm dünyayı saran ve sarsan korkunun merkezi daha net belli olmadığı için hergün farklı haber ve yorumlarla bir şeylerİ anlamaya çalışıyoruz. Ama herkesin her konuda bilgi sahibi olduğu günümüz teknoloji çağında belki de yeni bir çağa adım atacağımız korkulu bir dönem yaşıyoruz.

En yetkililer dahil olmak üzere benim gibi sıradan vatandaşlar da yarının ne getireceği sürprizinden belirsiz muallak bir dönem geçirmekteyiz.

Televizyonlar, bilboardlar, megalight’lar, gazeteler, internet ortamları kısacası her ortamda riskin olduğu böylesine belirsiz dönemler elbette tarihin geçmiş sayfalarında yaşanmıştı. Ama hiçbirinde bunun kadar hızla yayılan ve tüm toplumları etkisi altına alan bir dönem yaşanmamıştı.

Yarının ne getireceğinden emin değiliz.

Toplumlar olarak tamamen kulaktan duymalar dahil olmak üzere birçok konuda bilinçli yahut bilinçsiz bu riskten kurtulup kurtulamayacağımızı dahi bilemiyoruz.

Çarşamba günü çok elzem bir ihtiyacım için şehir merkeze gitmek zorunda kaldım. İnanın gördüklerim karşısında şoke oldum. Çünkü insanların emniyet mesafesi olan 1.5 metre aralıklı durma kuralına hiç hassasiyet göstermediklerine şahit olma talihsizliği yaşadım. İnanın tokalaşıp, kucaklaşanlara bile şahit oldum.

Mantık hep aynı yanlış mantık!

Bana bir şey olmaz safsatalığı…

Aklıma ne geldi biliyor musunuz?

Ötenazi nedir? Çoğunluğunuz bilir. Ölüm hakkı…

Yukarıda zikrettiğim hususta fütursuzca davranan kesimler için aklıma bu tuhaf tanım geliyor. İnsan nasıl bu kadar pervasız davranabilir anlamakta güçlük çekiyorum.

Şu kucaklaşma ve sarılmayı bir süreliğine unutun artık…

Anormallikler bitmiyor ki! Yine şehir merkezde dolanırken özellikle dürüm döner satan lokantalarda ustaların koruyucu maske takınmadığını ve ağzıyla burnuyla nefeslene nefeslene döner kestiğini görünce yemekten vazgeçtim. İşin garibi bazı insanların gayet rahatça buralardan alışveriş yaptıklarına şahit oldum.

Bir diğer gördüğüm tuhaflık ta şuydu:

Konya’nın merkezi bir noktasında yıllardır kuruyemişçilik yapan, gazetemizin de hemen yakınlarında bulunan dükkanın önünde leğene doldurduğu leblebileri aklısıra üfleyerek temizleyen esnafı görünce pes noktasına geldim. Niyetimde olan leblebi alma düşüncemden de hemen vazgeçtim.

Bu insanlarla biz bu virüsten nasıl arınacağız inanın endişeliyim.

Hiç mi duymuyorsunuz?

Hiç mi izlemiyorsunuz?

Güzel örnek yok mu? Elbette var. Merkezde bir yerde gördüğüm TORKU firmasının dürüm sattığı bir dükkanın önünden geçerken tüm çalışanların maskeli ve eldivenli olmasıyla rahat bir nefes alarak ekmek arası döner alaraktan karnımı doyurdum. Burada firma ismi zikretmemin sebebi yaptıkları işten ve gösterdikleri hassasiyetten ötürü onore etmektir.

Vatandaşlarımızdan hassasiyetle rica ediyorum. Hijyen kurallarına uymayarak insanlara taşıyor olabileceği ölümcül virüsü bulaştırabilme tehdidini bile bile rahat davranan satış yerlerinden sakın ola ki alışveriş yapmayın. Bunlardan alışveriş yapmayın ki oralarda da bu hassasiyet oluşsun ve hijyen kurallarında üzerlerine düşeni yapsınlar.

Yazımın başında da zikrettiğim gibi dünyada belki de yeni bir süreç gelişiyor artık! Herkesin dilinde dolaşan; artık bir şeylerin farklı olacağına ilişkin düşünceyi başından beri önemsiyorum.

Bundan sonra insanların yaşama farklı bakacağı bir sürecin başlayacağına inanıyorum. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını göreceğimiz bir döneme giriyoruz.

Tahmin olarak ifade etmem gerekirse birilerinin kontrolünde ilerleyen bir sürecin içindeyiz. Bu süreç dahilinde zannımca kontrolü elden kaçıran bir güç ama bilinçli ama bilinçsiz insanlığın felaketine giden bu durumun kontrolünü belki de sağlayamadı.

Artık Avrupa Birliği bitmiştir.

Artık Şengen vizesi bitmeye mahkumdur.

Artık Birleşmiş Milletler denen oluşumun dünyada itibarı kalmamıştır.

Virüs sürecinin aşılmasıyla güçlü yahut güçsüz kavramlarının anlamı dahi kalmamıştır.

Herkes birbirine muhtaçtır. Amerika Asya’ya, Avrupa, Afrika’ya, Afrika Asya’ya kısacası herkes birbirine muhtaçtır. Sıcak savaş dönemi fiilen bitme sürecine girmiştir. Bundan sonra kimyasal ve biyolojik harplerin başrol oynayacağı bir sürecin içinde olabiliriz.

Eğer bu krizin içinden sağ salim çıkmayı başarabilirsek diyorum ki; yeni dünyaya hoşgeldiniz.

Bu yazı toplam 1420 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.