1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Günde 700 kilometre etliekmek tüketiyor
Günde 700 kilometre etliekmek tüketiyor

Günde 700 kilometre etliekmek tüketiyor

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça,Konya’da günlük ortalama 600-700 bin etliekmeğin üretildiğini söyledi.Bu sayıyla günlük ortaya çıkan etliekmek boyu Konya-İstanbul arası mesafeye denk geliyor.Konya’da ayrıca günlük 1 milyon adet ekmek üretiliyor

A+A-

Ümit ÖZEL

Etliekmeğin anavatanı olan Konya, Ramazan ayında da alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Konya genelinde ortalama günlük 700 bin etliekmek üretildiğini ifade eden Konya Fırıncılar Pideciler Simitçiler Kadayıfçılar Ve Yufkacılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Honça, konuyla ilgili olarak net rakamlara ulaşabilmenin mümkün olmadığını ancak daha önce yapılan araştırmalara göre tahminde bulunulabileceğini aktardı. Başkan Vedat Honça, “Normal günlerde Konya’da günlük 700 bin civarında etliekmek tüketiliyor. Bu rakam Ramazan ayında da 600-700 bin dolaylarında seyrediyor. Dışardan fırıncılar, lokantacılar Ramazan’da çok iş yapıyor gibi görünse de aslında insanlar özellikle fırıncıların sadece iftar ve sahur yoğunluğu gördükleri için öyle zannediyor. Ancak gerçekte normal günlere nazaran üretimler Ramazan Ayı’nda düşer ya da nadiren aynı kalır.”dedi.

HERGÜN İSTANBUL’A YOL YAPILIYOR

Türkiye’de nam salan Konya Etliekmeği, Türkiye genelinde ve özellikle de Konya’nın tamamında yılın tüm zamanlarında tüketiliyor. Konya genelinde bulunan bin 500 fırın günlük ürettikleri ekmek pide ve ekstra ürünlerin yanında etlkiekmeği de yoğun olarak üretiyor. Konya’da Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı olarak çalışan bin 500 civarında fırın, günde ortalama 600-700 bin etliekmek üretiyor. Bu sayı fırın başına ise ortalama 450-500 etliekmeğe işaret ediyor. Etliekmeğin düğünlerde ve toplu davetlerde ikram olarak sunulduğu da göz önüne alındığında bu sayı mevsimsel olarak artış da gösterebiliyor. Konya’da günlük üretilen etliekmek sayısı ile ilgili dikkat çeken detay ise etliekmeğin uzunluğu. Her bir etliekmek Konya’da ortalama 90 santimetre ile 1 metre arasında değişiyor. Günlük 700 bin etliekmek üretildiğini varsayarsak, Konya’da günde 630-700 bin metre arasında etliekmek üretiliyor. 630-700 kilometreye tekabül eden bu uzunluk ise Konya ile İstanbul arasında hergün etliekmekten yol yapıldığı anlamına geliyor.

1 MİLYON EKMEK ÜRETİLİYOR

Etliekmek ve restoran ürünlerinin yanında Konya’da, pide, simit, yufka, kadayıf ve gevrek gibi birçok ürün üretildiğine dikkat çeken Konya Fırıncılar Pideciler Simitçiler Kadayıfçılar Ve Yufkacılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Honça, Konyalı fırıncıların üretiminin sadece etliekmek olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Başkan Honça, “Konya’da sadece etliekmeğe bakmak fırınlarında diğer üretimleri yapan kardeşlerimize haksızlık olur. Ekmek ve pide üretmek için de var gücüyle

Çalışan arkadaşlarımız var. Mesela normal günlerde Konya’da ortalama 1 milyon ekmek üretiliyor. Ramazan ayında 700 bin Ramazan pidesi üretiliyor. Bunların tamamı bir emeğin ve işin karşılığı çıkan rakamlar.”diye konuştu.

KADAYIFÇILAR SOFRAMIZI SÜSLÜYOR

Konya’da fırıncılar, etliekmek fırını, ekmek üreten fırınlar, yufkacılar ve kadayıfçılar olarak kendi içlerinde ayrılıyor. Bu ayrılan çeşitli ustalıkların hepsinin Konya’da kabul gördüğünü ifade eden Vedat Honça, “Konya üretim anlamında geniş bir yelpazeye sahip. Simit üretimi, kadayıf üretimi, yufkacılık bunların hepsi Konya’da gelişmiş sektörler. Ancak ben yufkacı ve kadayıfçılarımıza dikkat çekmek istiyorum. Bu kardeşlerimizden yufkacı böreklere hazırladığı malzeme ile kadayıfçı kardeşimiz Ramazan’ın en hafif tatlısı kadayıf ile sofralarımızı süslüyor. Bu esnaflarımız sofralarımızı süslüyor.”ifadelerine yer verdi.
img_2567.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.